SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Indeks glikemiczny - wpływ na masę ciała

temat działu:

Odżywki i suplementy

słowa kluczowe: , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 2841

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a) Temat przeniesiony przez Remik7 z działu Odżywianie.
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 7 Napisanych postów 462 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 4408
Indeks glikemiczny produktów, posiłku oraz diety służy do oszacowania zmian jakie zajdą w organizmie ludzkim po spożyciu produktu węglowodanowego. W pracy opublikowanej w The American Journal of Clinical Nutrition Brand-Miller wraz z wsp (2002). opisali skutki spożywania diety o wysokim indeksie glikemicznym zamieszczając badania przeprowadzone zarówno na ludziach, jak i szczurach. Cała pracę można przeczytać tutaj. Poniżej zamieściłem najważniejsze fakty, jakie wydają się warte zapamiętania z pracy.
·
Wysoki poziom glukozy oraz utrzymująca się hiperinsulinemia prowadzą do otyłości – nawet, gdy pod uwagę nie jest brane ogólne spożycie węglowodanów w diecie. Podobne wyniki uzyskał Lindeberg w badaniu przeprowadzonym na Kitavie, jednej z wysp Trobrianda, Papui Nowej Gwinei – Kitavianie spożywający ~70% energii z węglowodanów nie mają rozwiniętej nadmiernie tkanki tłuszczowej w porównaniu do społeczeństwa współczesnego, rozwiniętego. Co świadczy o tym, że kaloria nie jest równa kalorii, a liczy się źródło żywności, nie koniecznie makroskład diety
·
U ludzi z opornością insulinową – wahania cukru i insuliny prowadzą prawdopodobnie do destrukcji komórek B wysp trzustki rozwijając cukrzycę typu II. Dieta o niskim IG sprzyja wrażliwości insulinowej.
·
Dieta o niskim IG powoduje większą sekrecję cholecystokininy i zwiększa sytość w ciągu 180 minut po posiłku. Wzrost IG posiłku o 50% sprzyja spadkowi sytości posiłku o taką samą wartość.
·
Obniżony drastycznie poziom glukozy oraz kwasów tłuszczowych we krwi po posiłki o wysokim IG może powodować, iż ośrodkowy układ nerwowy będzie to interpretował jako niskim poziom magazynów energii – sprzyjając zwiększonej konsumpcji pożywienia. W jednym z badań, dieta o niskim IG sprzyjała zmniejszonej konsumpcji pożywienia o 53% w porównaniu do diety o wysokim IG.
·
Dieta o niskim IG sprzyja redukcji tłuszczowej masy ciała (głównie brzusznej), przy zachowaniu masy beztłuszczowej. U chorych na cukrzycę typu I, sprzyja niższemu wskaźnikowi waist-to-hip oraz obwodowi talii niezależnie od ilości spożytych węglowodanów
·
Produkty o wysokim IG sprzyjają zwiększonej ekspresji enzymów sprzyjając lipogenezie i obniżonej ekspresji enzymów lipolitycznych. Po posiłku, zauważalny jest znaczny wzrost oksydacji węglowodanów, kosztem tłuszczy.
·
Rozregulowanie hormonalne przy diecie wysokoglikemicznej może sprzyjać utracie beztłuszczowej masy ciała. Natomiast dieta niskoglikemiczna sprzyja anabolizmowi białkowemu u zdrowych mężczyzn oraz u mężczyzn z hiperinsulinemią
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Brak koncentracji ospalosc

Następny temat

cm3

WHEY premium