SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suszona wołowina -pemmikan - zdrowa, białkowa przekąska by Avic

temat działu:

Kuchnia SFD

słowa kluczowe: , , , , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 19795

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1560 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 32580
Jako, że nie znalazłem przepisu na sfd, postanowiłem pokazać wam moją wersję tej świetnej przekąski jaką jest pemmikan- czyli suszone mięso. Dziś możecie poczuć się jak prawdziwi Indianie , którzy ten przepis opracowali.
Wiadomo, że można kupić świetną suszoną Beef Jerky w kilku smakach, ale cena 11zł za 50g to sporo. Tutaj wychodzi to po prostu taniej

Składniki:
-mięso wołowe- tutaj - 500g łopatki wołowej, po okrojeniu tłuszczu ok 430g.
-przyprawy: ja dodałem te które mi smakują, widoczne na zdjęciu
-patyczek do szaszłyków i suszarka do grzybów/piekarnik/grzejnik

Oczywiście najlepsze jest możliwie najchudsze mieso wołowe..niestety w moim tesco była dziś tylko łopatka (19zł -1kg), z której musiałem poskrawać tłuszcz.
Mięsko kroimy na cieńkie paski w poprzek włókien, o grubości 3-4 mm, potem ręką rozbijamy na jeszcze cieńsze plasterki.

Potem kazdy plasterek z obu stron dokłądnie panierujemy naszymi przyprawami. Jako, że dla mnie to substytut chipsów, dałem spooro niezdrowej soli



Tak moja mieszanka przypraw wygląda:





A dalej to już prosto- mięso na patyki, patyki na kratke pierarnika:




temperatura 70st i termoobieg. Uchylamy drzwiczki i czekamy, albo 3-4h w samym piekarniku, albo 1,5 w pierkarniku i kilka godzin na grzejniczku- wersja dla oszczędnych.




W trakcie sprawdzamy, czy mięsko jest twarde na zewnątrz, ale nie przełamuje się jak plastelina...po prostu musi być odpowiednie

Wygląda to, jak wygląda..poniekąd dzięki lipnemu aparatowi a poniekąd..że tak to wyglądać ma Kto jadł beef jerky, ten wie.

Ogólnie polecam jako zamiennik chipsów i paluszków. Można sobie zrobić w ulubionym smaku. Z ok 430g mięska kosztującego mniej niż 10zł wyszło ok 150g suszu. (to jedyny susz jaki uważam ), czyli ponad 3x taniej niż opakowanie org beef jerky- czyli 11zł za 50g.

Wartości odżywcze:
Łopatka przed suszeniem miała ok 20g białka i 5g tłuszczu- jak piszą w necie. Ja postarałem się wykroić tłuszczyk. A, że mięsko stracilo prawie 3x na wadze i tluszczyku też troszkę wykapało to nasza wołowina będzie miała ok 50g białka i ok 6g tłuszczu na 100g. Pomijam cukier, który dodałem do smaku- nie jest do dodatek obowiązkowy.

Fajna przekąska z grahamką w szkole, albo do plecaka w góry
Jeśli macie jakieś pytania, chętnie odpowiem, smacznego





Zmieniony przez - avic w dniu 2011-09-10 22:13:31

"Jeśli wrogowie cię chwalą, musiałeś popełnić błąd"
August Bebel

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 3 Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 11
Ostatnio na BP w kraku kupilem Gold Rush beef jerky. smak hot super sprawa. Z opakowania wynika ze to polska firma. Slyszeliscie cos o tym?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11149 Napisanych postów 51567 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
sog
świetne w lato gdy nie chce mi się jeść moge dostarczyć BTW nie wcinając dużo
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
Miałem pełną odpowiedź ale forum się poszło ciąć to co proponujesz to nie
Pemican ale Jerky
Pemican zabiera pół na pół mięso i tłuszcz
ale Przepis wygląda smacznie
ja używam osobiście suszarki do warzyw do wykonania suszonego mięsa

Zmieniony przez - biniu w dniu 2011-09-11 16:08:03
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1560 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 32580
Biniu- wiem, pemmican to wyszuszone na kamień i starte na tarce na proch mięso pomieszane ze smalcem i ew jagodami Ale sporo osób kojarzy to właśnie pod tą nazwą, stąd się tu znalazłą. A suszarka do warzyw, czy grzybów to najlepsza opcja biorąc pod uwagę zużycie prądu.

"Jeśli wrogowie cię chwalą, musiałeś popełnić błąd"
August Bebel

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 774 Napisanych postów 16448 Wiek 44 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 169363
SOG !

Powiedz jeszcze jedną rzecz..

Ile tak przyrządzone mięso można trzymać oraz w jakich warunkach ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1560 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 32580
Ponoć w papierze, w przewiewnym miejscu można to ponad rok trzymać, tylko trza pilnować, czy na kamień nie wyschło Ja to trzymam w pojemniku w lodówce- jakoś tak z nawyku jedzenie w tam trzymam . Z reguły długo to nie poleży nim zostanie zjedzone, ale jadłem kiedyś takie 2-3 miesięczne, kiedy na spodzie w lodówce zostawiłem, przykryłem innymi gratami i zapomniałem o tym. Rewelacji żołądkowych nie było, w smaku też zupełnie ok.

Jedna tylko rada na koniec: lepiej przesuszyć, niż niedosuszyć. Nie jest fajnie, jak wcinasz surowe mięcho w środku.

"Jeśli wrogowie cię chwalą, musiałeś popełnić błąd"
August Bebel

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
lodowka dodawala mi wilgoci ...
wiec przestalem tam trzymac

Ale sporo osób kojarzy to właśnie pod tą nazwą, stąd się tu znalazłą

czas polozyc kres kolejnemu mitowi

Ile tak przyrządzone mięso

jesli nie ukatrupisz calego wolu to predzej zjesz niz sie popsuje (bez wilgoci)
pemican (prawdziwy) ma lekka przewage - tluszcz konsewruje i izoluje
to sie prawie nie psuje (poza ekstremami oczywiscie )

smacznego !
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 1560 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 32580
Biniu- ale ja to w hermetycznych naczynkach trzymam, więc z wilgotnością nie ma problemu. A jeśli nie w lodówce- to tak jak pisałem- w innym przewiewnym, niewilgotnym miejscu

"Jeśli wrogowie cię chwalą, musiałeś popełnić błąd"
August Bebel

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 137 Napisanych postów 4191 Wiek 37 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 44168
nono wygląda bardzo ciekawie, trzeba zrobić sogacz
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Biniu Moderator
Ekspert
Szacuny 251 Napisanych postów 41358 Wiek 52 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 126211
ja to w hermetycznych naczynkach trzymam

bogacze ...
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Koniu151 Moderator
Ekspert
Szacuny 3036 Napisanych postów 51766 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 349871
bj lubię, ale tylko jeden smak i nigdy nie pamiętam który.
na yt jest przepis jak zrobić suszoną na grillu, nie pamiętam jak się kanał nazywał, można znaleźć na moim w subskkrypcjach, mam praktycznie same kulinarne więc i inne można przejrzeć.

pzdr/

TRENER PERSONALNY/(PSYCHO)DIETETYK ONLINE. POMOC W UKŁADANIU DIET I TRENINGOW ONLINE.
KONTAKT: [email protected]

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

placek kulturystyczny

Następny temat

Łosoś w sosie pomidorowym. Pycha !

WHEY premium