SFD.pl - fitness, kulturystyka, trening, dieta i suplementacja

Poradnik jak zostać dobrym piłkarzem.

temat działu:

Piłka Nożna

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 21183

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 57 Wiek 22 lat Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 847
Witam !

W tym temacie chciałbym opisać wam różne ćwiczenia pomagające podszkolić wasze słabsze strony w piłce nożnej.Wiadomo nikt nie jest ideałem i niektórzy mają świetny drybling , a nie którzy strzały :d
Jeszcze jedno jeżeli będziecie potrzebowali pomocy ,napiszcie w komentarzach postaram się pomóc


Rozgrzewka!!!

ROZGRZEWKA
1. 10 minut truchtu w średnim tempie;
2. Wymachy ramion z podskokami (2x);
3. Obustronne krążenie ramion (2x);
4. Przemienne krążenie ramion (2x);
5. Krok dostawny (2x);
6. Przeplatanka (2x);
ĆWICZENIA OD 2 DO 6 WYKONYWAĆ W TRUCHCIE NA ODCINKU 30 METRÓW
7. Wyrzuty nóg przed siebie (ręce wyprostowane przed nami i staramy się dotknąć prawą nogę lewej ręki itd.) (10x na każdą nogę);

ROZCIĄGANIE
8. Klękamy na jednym kolanie, a drugą nogę wyprostowujemy na boktworząc kąt prosty, staramy się dotknąć rękom stopy wyprostowanej nogi,wytrzymujemy 20-30 sekund (powtarzamy 4x na każdą nogę);
9. Stajemy w lekkim rozkroku, ręce kładziemy na biodrach i kręcimy biodrami (5x w każdą stronę);
10. Kładziemy ręce na kolanach (nogi złączone) i kręcimy kolanami (5x w każdą stronę);
11. Robimy dziurki stopami w ziemi (kręcimy kółeczka mając tylko palce stóp na ziemi) (po 30 sekund na każdą nogę);
12. Chodzimy na zewnętrznych częściach stopy (ok. 30 sekund);
13. Chodzimy na piętach (ok. 30 sekund);
14. Chodzimy na palcach (ok. 30 sekund);
15. Robimy 20 podskoków obunóż w miejscu;
16. Nogi złączone i robimy skłon starając się dotknąć rękoma ziemi (5-10x);
17. Nogi skrzyżowane, wytrzymujemy w tej pozycji 30 sekund, cały czas dotykając palcami u rąk ziemi;
18. Stajemy w rozkroku i robimy wymachy ramion dotykając na zmianę prawej i lewej stopy (20x na każdą nogę);
19. 5 minut truchtu ze średnim tempem;

Co 3-4 ćwiczenia należy rozluźnić mięśnie, najlepiej luźne podskoki z wymachami nóg i rąk.

Rozgrzewka jest tak samo ważna jak wszystkie pozostałe ćwiczenia. Dlatego nie należy o niej zapominać ani ją omijać.

Dzięki niej rozgrzewasz swoje mięśnie, podnosisz temperaturę ciała i zwiększasz aktywność naczyń sercowych, co poprawia przepływ krwi i tlenu w organizmie. Podczas rozgrzewki łagodnie naciągasz mięśnie i wprawiasz stawy w ruch, a wszystko to po to, aby uchronić ciało od kontuzji.

I Ruch łączący element przysiadu i skłonu

Najpierw stań wyprostowana, stopy oddal od siebie o ok. 30 cm i wypnij pierś do przodu. Ramiona podnieś nad głowę i wyciągnij je jak najwyżej. Brzuch powinnaś tak napiąć, abyś poczuła się o szerokość dłoni wyższa niż jesteś.

Teraz ugnij kolana, pozostawiając stopy oparte płasko na podłodze. Tułów jest jeszcze wyciągnięty. Następnie nachyl go do przodu i wyciągnij ramiona, jakbyś chciała coś przed sobą złapać. (pozycja a la Małysz Tułów jeszcze bardziej wyciągnij do przodu. Ugnij kolana i wychyl się w przód a następnie poprowadź ramiona równolegle do podudzia.

Teraz ramiona przenieść jeszcze wyżej do tyłu i wyciągnij do przodu kark. Kolana są rozluźnione, a tułów pochylony z głową wysuniętą naprzód. Kręgosłup nie może się zapadać! Plecy powinny być rozluźnione i okrągłe. Dokończ ćwiczenie, wykonując ruchy w odwrotnej kolejności aż do osiągnięcia pozycji wyjściowej. Powtórz 5 razy, powracając za każdym razem do wyciągniętej pozycji wyjściowej.

II Napinanie przedramion

Stań wyprostowana, ręce Obie ręce wyciągnij w bok na wysokości barku i następnie przesuń je do przodu tak, aby wewnętrzna powierzchnie dłoni obróciły się ku górze. Im bardziej przekręcisz ramiona i podniesiesz wewnętrzne powierzchnie dłoni ku górze, tym mocniej poczujesz rozciąganie. Poprowadź ostrożnie ręce dalej do pleców, jakbyś chciała zetknąć ze sobą łopatki. Poruszaj rękami w tej pozycji centymetr po centymetrze do przodu i do tyłu, miękko, bez szarpnięć. Głowę i bark przechyl do tyłu. Napnij pośladki, wciągnij brzuch i wypnij miednicę w przód. Rozluźnij nogi. Powtórz 100 razy! Próbując złączyć kciuki. Ręce trzymaj za plecami obrócone ku górze, z kciukami skierowanymi do góry. Im wyżej będziesz mogła trzymać wyprostowane ręce, tym bardziej będziesz czuć pracę mięśni. Tylko nie zginaj rąk w łokciach! Prawidłowo wykonane ćwiczenie wzmacnia przedramiona i mięśnie piersi, podnosi biust i zmniejsza napięcie mięśni między łopatkami a karkiem. ułóż wzdłuż tułowia, nogi rozstaw na szerokość bioder.

III Napinanie talii

Stan wyprostowana, jedna rękę unieś do góry, lekko ją uginając a drugą oprzyj na biodrze. Nogi rozstaw na szerokości bioder. Nie wykrzywiaj kręgosłupa do przodu. Napnij pośladki i odchyl miednicę ku górze. Wytrzymaj w tej pozycji. Następnie zegnij bocznie ciało, opierając się na ręce opartej na biodrze. Ręka lekko ugnij, z dłonią skierowaną bezpośrednio nad czubkiem głowy. W takiej zgiętej pozycji robimy delikatne „ruchy-powtórzenia" w kierunku podłogi i sufitu. Powtarzaj ten ruch 100 razy, zawsze tylko o 1 cm. Nie przesuwając bioder: miednica i biodra pozostają zawsze w pozycji wyjściowej. Następnie wykonaj ćwiczenie na drugiej stronie.

IV Rozciąganie ścięgien kolan

Jest to klasyczne ćwiczenie na rozciąganie. Pozycja wyprostowana, ręce w górze, nogi rozstawione trochę szerzej niż na szerokość bioder.

Zrób bardzo wolny skłon starając się nie zginać kolan. Ręce oprzyj na podłożu. Pięt nie odrywaj od podłoża. W takiej pozycji wykonaj dość szybkie i krótkie ruchy „podłoga - sufit." Wykonaj ok. 20 takich mini skłonów.
Następnie przenieś ciężar ciała na lewą nogę. Chwyć obiema dłońmi lewą kostkę. W takiej pozycji zrób dość szybkie, krótkie ruchy podłoga - sufit. Wykonaj 20 powtórzeń, po czym zrób to samo ćwiczenie na prawej nodze.

V Ćwiczenie mięśni szyi i karku

W pozycja wyprostowanej, z rękoma upuszczonymi wzdłuż tułowia lub opartymi na biodrach oraz nogami rozstawionymi na szerokości bioder, opuszczaj powoli głowę w przód, kładąc brodę na piersi. Plecy powinny być rozluźnione. Wciągnij również brzuch i pośladki. Wychyl miednice do przodu a następnie wyciągnij szyję do góry, powracając do pozycji wyjściowej. Powtórz 10 razy.

Następnie w tej samej pozycji zrób powolne ruchy w prawo i w lewo. Pamiętaj o bardzo łagodnym wykonywaniu wszystkich ruchów, ponieważ szyję łatwo jest uszkodzić zbyt silnymi i gwałtownymi ruchami. Przy odwracaniu głowy na drugą stronę podnieś jak najwyżej brodę. Wykonaj 5 ruchów w każdą stronę.

Stojąc w pozycji wyjściowej obróć głowę na bok najwolniej jak to jest możliwe, nie poruszając przy tym tułowiem ani ramionami. Wytrzymaj w takiej pozycji 5 sekund. Następnie łagodnie obróć głowę w drugą stronę. Powtórz ćwiczenie 5 razy n

Dieta !!!

Dieta - racjonalny sposób odżywiania. Często używane w stosunku do diet odchudzających.

Obecnie zalecaną przez ministerstwo zdrowia jest dieta śródziemnomorska zbudowana w kształcie piramidy, składającej się z produktów zbożowych, warzyw, owoców, ograniczonej ilości produktów zwierzęcych (mięsa, jaj), i minimalnej tłuszczów i słodyczy[potrzebne źródło]. Jest to dieta wysokowęglowodanowa. Dieta jest oparta na zaleceniach tzw. "Food guide pyramid", opracowanego przez United States Department of Agriculture i jest ona dość powszechnie uważana za zdrową przez większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania.

Pewną popularnością cieszą się też diety niskowęglowodanowe, zalecające większe spożycie tłuszczów i białek. W Polsce jest to tzw. dieta Kwaśniewskiego (zwana też przez zwolenników żywieniem optymalnym), w innych krajach popularna jest podobna dieta Atkinsa. Diety te stoją jednak w ostrej sprzeczności z powszechnie akceptowanymi przez większość ośrodków naukowych zajmujących się kwestiami zdrowego odżywiania, zasadami prawidłowej diety. Np. Komitet Terapii Wydziału VI Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk uważa, że dieta Kwaśniewskiego jest " wybitnie szkodliwa dla zdrowia".

Rodzaj diety ma wpływ na rozwój próchnicy. Dieta bogata w węglowodany zwiększa ryzyko niekorzystnych reakcji chemicznych w obrębie płytki nazębnej, co zwiększa kariogenność. Najlepszymi pokarmami minimalizującymi ryzyko próchnicy są pokarmy twarde (sery, orzechy, warzywa), oraz nie zawierające sacharozy - zamiast tego lepsze są zastępcze słodziki. Wbrew jednak temu, dowiedziono że rodzynki (wyjątkowo bogate w węglowodany), mogą hamować rozwój próchnicy. Niewykluczone że w odniesieniu do innych owoców suszonych zachodzi podobna sytuacja.

Warto dodać, że w dzisiejszych czasach popularność określonej diety, oprócz wywoływanych przez nią skutków dla zdrowia ludzkiego, wyznacza także moda, jaka panuje w społeczeństwie. I tak jednymi z najpopularniejszych są diety wegetariańskie w różnych wariantach.

Jedną z popularnych diet jest dieta wegańska, ściśle związana z ogółem diet wegetariańskich, zakładająca odrzucenie wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego. Niskotłuszczowa dieta wegańska bardzo korzystnie wpływa na kontrolę cukru, jak i układ krwionośny (m.in. znaczny spadek "złego" cholesterolu) osób z cukrzycą. Jest skuteczniejsza niż diety zwykle polecane dla takich osób. Zostało to wielokrotnie potwierdzone badaniami klinicznymi.

Zdrowa dieta zwiększa wydolność każdego piłkarza, kiedy zawodnik źle się odżywia może to negatywnie wpłynąć na jego karierę sportową.

Odpowiednio energetyczna dieta piłkarska powinna być bogata w węglowodany i posiłki powinny być spożywane 2-3 dni oraz 4 godziny przed meczem. Nie jemy tłustych potraw, fastfoodów.

Pamiętaj, by pić dużo wody. Organizm musi być odpowiednio nawodniony. W dniu, w którym rozgrywamy mecz powinniśmy wypić przynajmniej 2 litry wody.

Poniżej przedstawiam listę produktów, które powinny być zawarte w diecie każdego piłkarza

Śniadanie:

* chude mleko (niski % zawartości tłuszczu)
* naleśniki
* ziemniaki
* owoce
* jogurty
* soki
* rogale, obwarzanki
* chudy twarożek
* białka jajek
* banany

Obiad:

* Ryby (tłuste, bogate w omega 3)
* Owoce morza
* Makarony
* chleby (pełnoziarniste)
* zupy
* sałaty (bez sosów)

Kolacje:

* Kurczak (bez skóry)
* inne chuda mięsa (nie smażone)(np. indyk)
* ryż (spróbuj jeść niełuskany)
* warzywa (ogórki, pomidory, papryka itd.)
* pizze z warzywami

Każdy piłkarz nieustannie pracuje nad swoimi wynikami sportowymi, przekraczając naturalne „limity" wydolnościowe swojego organizmu. Dzieje się tak za sprawą ciężkich, często codziennych treningów. Taki wysiłek wymaga dużo energii i tutaj swoją rolę odgrywa odpowiednio dobrana dieta.

Niestety, więcej wysiłku nie znaczy więcej pożywienia. By być zdrowym i jednocześnie przygotowanym do ogromnego wysiłku fizycznego musisz pamiętać o dwóch rzeczach rozpisując dietę: by była wysoko energetyczna i możliwie jak najbardziej zdrowa (organiczna).

Wysokożywność energetyczną dietę można uzyskać z węglowodanów. Węglowodany to główne „paliwo" dla organizmu i jeśli chcesz utrzymać piłkarski rytm treningowy musisz ich spożywać jak najwięcej. Ale tak jak wcześniej wspomniałem nie wystarczy jeść więcej, dlatego zwracaj uwagę na to co jesz.

Twoja dieta nie tylko powinna zawierać dużo węglowodanów, ale również białka, gdyż to one są odpowiedzialne za budowanie mięśni i ich regenerację.

Jeśli chodzi o jedzenie zawierające białka, możesz napotkać problem, gdyż większość z nich zawiera również dużą ilość tłuszczu (głównie różnego rodzaju mięso i żywność pochodzenia zwierzęcego). Niektóre z tłuszczy są potrzebne i wręcz wskazane dla organizmu. Jednak niektóre mogą stwarzać problem. Tłuszcz zwierzęcy może prowadzić do podwyższenia cholesterolu we krwi a co za tym idzie zmniejsza wydolność serca.

Przedmeczowe posiłki

Spożywanie normalnego obiadu przed meczem może mieć kilka minusów. Nie chcesz czuć się „pełny" prze meczem lub treningiem, gdyż może to utrudnia Twoją do poruszania się, zwinność, skoczność itd. Nie spożywanie posiłku przed meczem również nie jest dobrym pomysłem. Pójście na mecz bez uprzedniego jedzenia spowoduje, że będziesz odczuwał głód, będziesz słaby i nie będziesz wykorzystywał maksymalnie swojego potencjału.

Co musisz zrobić, znaleźć pożywienie, które będzie lekko strawne i dostarczy Ci dużo energii. Przedmeczowe przekąski mogą zawierać warzywa i owoce oraz niektóre lekkie pieczywo. Oczywiście nie wszystkie warzywa i owoce są dobre przed meczem. Musisz wybrać te, które zawierają dużo węglowodanów.

Niektóre z nich to jabłka, brzoskwinie, pomarańcza i grapefruity. Chleby zwykle są cięższe dla żołądka ale również dostarczają dużą ilość węglowodanów (ciemne i wieloziarniste).

Musisz również zwrócić uwagę aby spożywane przez Ciebie jedzenie miało jak najmniejszy współczynnik GI (Indeks Glikemiczny) Ważne jest, by jedzenie spożywane przed meczem miało możliwie jak najniższy ten współczynnik.

Co spożywać po meczu?

Dobry pomeczowy posiłek jest równie ważny jak przedmeczowy. Przedmeczowy posiłek ma powinien być lekki i dostarczać dużą ilość energii z węglowodanów, jednak ten po meczowy jest kompletnie różny. Pomeczowy posiłek musi zawierać składniki odżywcze, które straciłeś podczas meczu, by odbudować mięśnie.

Posiłek ten zwykle zawiera dużo płynów i pożywienia bogatego w węglowodany jednak tym razem te z wysokim współczynnikiem GI. Pozwolą one szybciej uzupełnić straty węglowodanów po ogromnym wysiłku fizycznym.

Więc, żywość z wysokim współczynnikiem pozwoli na szybkie uzupełnienie straconej energii w organizmie, uzupełniając ją do poprzedniego poziomu w danym dniu. Główne produkty to ryż, ziemniaki i chleb. Więcej na ten temat znajdziesz w tabeli tutaj.


Pozycje!!!

1\ OBROŃCA
Obrońca - w piłce nożnej zawodnik, który ma za zadanie zapobiegać atakom napastników przeciwnika na bramkę. W dzisiejszym futbolu zadania obrońców wychodzą znacznie poza zwykłe bronienie własnego pola karnego.

Wyróżnia się następujące typy obrońców:

* środkowy obrońca - CB (ang. central back): są nimi zwykle rośli zawodnicy (rzadko zdarzają się gracze poniżej 180 cm), którzy mają za zadanie bronić pola karnego bezpośrednio przed własną bramką bądź też w nowoczesnym futbolu nawet przed linią 16 metra. Wykorzystywani są także (ze względu na swoją budowę) przy stałych fragmentach gry.
* boczny obrońca - SB (ang. side back): wyróżnia się lewych (LB) i prawych (RB) obrońców bocznych. Do ich zadań należą zarówno zatrzymywanie ataków bocznych pomocników lub skrzydłowych drużyny przeciwnej, jak i wspomaganie własnych bocznych pomocników i skrzydłowych w ataku. Można by rzec, że mają te same zadania jak cofnięci skrzydłowi, jednak ich priorytetem jest obrona, podczas gdy ci drudzy mają bardziej zrównoważone podejście do obu zadań.
* ostatni stoper, "forstoper" - SW (ang. sweeper): jest to ostatni obrońca grający najbliżej własnej bramki. W dzisiejszym futbolu pozycja rzadko używana ze względu na nowoczesny sposób gry obronnej (pułapki ofsajdowe), lecz niegdyś bardzo popularna. Do zadań stopera należy "czyszczenie" wszystkich piłek, które w jakiś sposób przedostały się przez linię obrony, poprzez wykopanie jej jak najdalej od własnej bramki. Stoperami byli zazwyczaj zawodnicy obdarzeni zdolnościami przywódczymi, gdyż zawodnik ten miał też za zadanie koordynację gry obronnej.

- zwrotność
- elastyczność
- ustawianie się (w polu karnym swoim jak i przeciwnika)
- gra głową, wyskok
- siła i bardzo umiejętna gra ciałem (uważam, że to jest czynnik polepszający odbiór piłki)
- umiejętność rozegrania piłki (w nowoczesnym futbolu akcja już zaczyna się od obrońców)
- spryt (to coś co już ktoś ma, albo nie ma)
- kierowanie kolegami
- asekuracja (bardzo ważna, gdy mamy słabszego kolegę, jako partnera obok, bądź w słabszej dyspozycji)
- umiejętna decyzja o pułapce offside'owej (kierowanie tą pułapką)
- spokój (to co pozwala na użycie umiejętności), adrenalina pomoże... ale w nieumiejętnym podejmowaniu decyzji w linii obronnej

Jeżeli chodzi o obrońcę bocznego to tu już jest co innego niż u środkowego.
Tu przede wszystkim trzeba szlifować takie umiejętności :
- szybkość
- podanie
- ustawianie (do wejśc ofensywnych - tu już zależy albo od trenera, albo od Twoich dyspozycji mentalnych czy lubisz grać ofensywnie, oraz w ustawianie w defensywie, gdzie musisz zdążać za kolegami w momencie pułapki offside'owej)
- waleczność, nieustępliwość
- przynajmniej średni drybling, przyjęcie piłki (ważne w ofensywie, samym przyjęciem piłki można stworzyć dogodną sytuację dla partnera, czy wchodzenie w tzw. rytm akcji)
- 1na1 - odbiór piłki jest tak samo ważny jak umiejętność kiwki na rywalu
- zagrywanie piłek cross'owych na drugą stronę (umiejętność doboru siły wrzutki oraz precyzji, plusem może być umiejętność podkręcania piłki)
- zwrotność
- asekuracja (środkowego obrońcy, bądź partnera obok jeżeli kryje się w strefie)
- podwajanie krycia
- umiejętność gry przed rywala
- umiejętność przesuwania
- umiejętność współpracy z prawym pomocnikiem (bądź skrzydłowym na Twojej stronie), wymienność pozycji, asekuracja
- i ważna umiejętność... - wytrzymałość. Tu już jest ciężka sprawa, bo można się zmachać ofensywnymi wejściami, czy samym bieganiem za skrzydłowym przeciwnika. Ale gra w piłke nie polega na ciągłym bieganiu i męczeniu się

2/POMOCNIK
Ostatnie lata pokazują, jak istotną rolę odgrywają gracze występujący na pozycji defensywnego pomocnika. Jak grają, jakie mają zadania i jakie cechy muszą posiadać piłkarze, którzy choć są najmniej widoczni na boisku, to ich rola jest nie do przecenienia?
We
współczesnym futbolu rola defensywnego pomocnika nie ogranicza się, jak bywało dawniej, wyłącznie do bronienia. Wciąż przede wszystkim mają oni przeszkadzać rywalom w konstruowaniu akcji, starać
się odebrać im piłkę i wybić z rytmu, spowolnić rozegranie futbolówki, lecz coraz istotniejszy staje się również udział ich w grze ofensywnej. To zazwyczaj od nich rozpoczynają się kontrataki i akcje pozycyjne, to oni decydują, czy posłać piłkę na lewą czy prawą stronę
. Niekiedy sami potrafią popisać się podaniem z głębi pola bezpośrednio do napastnika (przykładem doskonałe
dogranie Felipe Melo do Robinho w mundialowym ćwierćfinale Brazylii z Holandią)
Defensywni pomocnicy to motor napędowi niemal każdej czołowej drużyny XXI wieku. Powinni być więc niezwykle silni fizycznie, dobrze zbudowani i dysponować ponadprzeciętną wytrzymałością. Do nich należy również kontrolowanie tempa gry, a umiejętność jego zwolnienia czy przyśpieszenia często ma kluczowe znaczenie dla losów spotkania. Choć rola piłkarzy występujących przeważnie z numerem "6" na plecach jest nie do przecenienia, nie są oni najbardziej wyrazistymi postaciami w swoich drużynach, a ich gra bywa zaprzeczeniem widowiskowości. Harówka na całej szerokości boiska bywa niezauważana i bagatelizowana przez kibiców, częściej pamięta się natomiast przewinienia popełniane przez defensywnych pomocników (poniżej cios w stylu karate Nigela de Jonga z finału Mistrzostw Świata).
3\Napastnik!!!

Poniższe linki przedstawiają porady dla napastnika.
[http://www.sfd.pl/TRENING_PIŁKARSKI_-_wszystko_co_Ci_potrzebne_by_się_rozwijać-t309312.html]
[http://www.sfd.pl/TRENING_-_PYTANIA,_ODPOWIEDZI-t182333.html]
[http://www.sfd.pl/TRENING_-_PYTANIA,_ODPOWIEDZI_v2-t434017.html] 

4/Bramkarz!!!

Na temat bramkarzy przekazuje wam ten link http://www.bramkarze.pl/ 
Na tej stronnie opisane są ćwiczenia różnego rodzaju.

WIEM ,ŻE TO NIE DUŻO , PROSZE WAS JEŻELI MACIE Z CZYMŚ PROBLEM W PIŁCE NOŻNEJ PISZCIE W KOMENTARZACH POSTARAM SIĘ POMÓC!!!!!
POZDRAWIAM!!!!!!!

Zmieniony przez - yOY0 w dniu 2010-08-15 12:35:33

Sprawdź ile masz % tłuszczu?

3

Dla mnie nie ma życia bez piłki nożnej !
For me there is no life without football!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Szacuny 2978 Napisanych postów 57232 Wiek 34 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 624884
Każda z dyscyplin sportowych cech**e się tym, że osoby ja trenujące chciałyby być w niej jak najlepsze, po to, aby wygrywać mecze, walki, czy być najszybszym. Związane jest to przede wszystkim z tym, jak trenujemy.

To właśnie treningi odgrywają niezmiernie ważną rolę w tym, jaki poziom sportowy uda nam się osiągnąć. Każda dyscyplina sportowa ma swoje specjalistyczne treningi pomagające w progresowaniu formy.

Piłka nożna bez wątpienia jest najpopularniejszym sportem. Zarówno wśród osób ją trenujących, jak i wielbicieli oglądających przed telewizorem. Piłkarze powinni posiadać takie cech jak: odpowiednie warunki fizyczne, szybkość, koordynacja, zwinność, celność strzałów, podań, wytrzymałość, kondycja, czy umiejętność zachowania piłki przy nodze. Wszystko to składa się na ogólne umiejętności i poziom sportowy. Możliwości treningowe są ogromne. Warto wprowadzić dobrze dobrany:

- trening siłowy,
- interwałowy,
- aerobowy,
- sparingi,
- treningi koordynacyjne,
- rolowanie i rozciąganie.

Wszystko to, bez wątpienia będzie miało spore znaczenie w uzyskanych efektach i wynikach sportowych.Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120
Masz problem z przybraniem na wadze lub zgubieniem zbędnych kilogramów? Indywidualne plany dietetyczne i treningowe
  • 23 383 spalonych kg tłuszczu
  • 27 059 zbudowanych kg mięśni
Sprawdź więcej
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Środkowy napastnik

Następny temat

diakonos_0 - STO LAT!!!! :-)