Postrzał lumbago swoją nazwę zaczerpnął od samego zjawiska, które pojawia się nagle, bez wyraźnych narastających objawów. Mianem tym określa się zespół bólowy dolnego odcinka kręgosłupa, który może być związany z zapaleniem nerwów, tzw. korzonków.
Dolegliwości bólowe mogą ciągnąć się tygodniami, a pacjent podczas ataku doznaje silnego napięcia mięśniowego, które może zablokować go w pozycji zgięciowej tułowia. Dodatkowo często występują problemy z poruszaniem się, a wszelkie ruchy tułowia nasilają dolegliwości bólowe do tego stopnia, że pacjent jest w stanie tylko leżeć w pozycji embrionalnej.
Jak leczyć?
Pierwszym etapem jest stosowanie medykamentów, które będą wykazywały działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozluźniające. Zwykłe środki do kupienia w sklepie mogą okazać się zbyt słabe, co będzie związane ze skorzystaniem z leków dostępnych na receptę jak diklofenak czy też meloksykam. Zaleca się jednak zachowanie wszelkiej ostrożności i nie nadużywanie farmakologii tego typu.
Doraźnie stosuje się również wsparcie, w formie ułożenia tułowia w pozycji leżąc z nogami opartymi na podwyższeniu, co ma za zadanie skutecznie odciążyć odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz rozluźnić mięśnie w jego obrębie.
Kolejnym krokiem jest wykorzystanie zabiegów fizykalnych jak prądy TENS, ultradźwięki, laser czy leczenie zimnem.
Czy da się wykonywać ćwiczenia zapobiegające tego typu zmianom?
W celach zapobiegawczych wystąpienia tego typu dolegliwości przydają się ćwiczenia typu core. Rolę prewencyjną ma
wzmocnienie mięśni brzucha, mięśnia poprzecznego, jak i wielodzielnego. Odpowiedni balans mięśniowy będzie zabezpieczał kręgosłup przed przeciążeniami, które prowokują stany zapalne.
Przykładowe ćwiczenia:
-pozycja, leżąc, nogi na podparciu, wykonujemy mocne przyciąganie pępka do kręgosłupa, przytrzymujemy pozycje 2-3 sekundy i rozluźniamy, ćwiczenie powtarzamy 10-12 razy
-ćwiczenie wzmacniające pośladki i prostowniki grzbietu, leżenie tyłem, nogi podparte na krześle, unosimy miednicę, przytrzymujemy 2-3 sekundy i rozluźniamy, wykonujemy 10 powtórzeń
-koci grzbiet 12 powtórzeń.
