SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

L-Karnityna prawda czy mit ... ?

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1519

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Marcin4_ I.H.S. TEAM
Specjalista
Szacuny 51 Napisanych postów 3745 Wiek 40 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 13799
Witam!

Jakiś czas temu na jeden z kursów robiłem prezentację z zakresu L-Karnityny opierając się na zbiorze informacji z różnych materiałów oraz badaniach AWF Warszawa, może komuś przydadzą się te informacje.
Miłego czytania
Pozdrawiam

Źródło:
Artykuł oparłem na książce która ukazała się w 2009 roku i była zbiorem badań Awf Warszawa na temat L-karnityny hmb i kreatyny
Niestety nie mogę odnaleźć jej w tej chwili dla ciekawych podam w późniejszym terminie dokładny tytuł.
Oprócz tego opierałem się na innych książkach gdzie znalazłem jakieś sensowne informacje na jej temat.
Artykuł był już zamieszczony w zeszłym roku na stronie mojego klubu gdzie pracowałem ale to chyba nie jest istotne




Karnityna
Zawiera w swojej cząsteczce jednocześnie grupę aminową i karboksylową, czym spełnia definicje aminokwasu, choć nie jest to aminokwas proteogenny (tworzący białko ustrojowe). Naturalna substancja, która występuje praktycznie tylko w mięsie oraz w ovocu avocado.

Występuje w dwóch postaciach L-Karnityny i D-Karnityny, lecz tylko ta pierwsza jest fizjologicznie czynna. Syntetyzowana w nerkach i wątrobie z lizyny i metioniny w obecności witamin C, B6 oraz Żelaza. Jest również dostarczana w postaci suplementacji.

* Uważa się ją za czynnik biorący udział w podwyższaniu stężenia glikogenu w mięśniach, wpływający na metabolizm aminokwasów rozgałęzionych (BCAA- Izoleucyna, leucyna, walina), a także w procesach usuwania kwasu mlekowego.
* Substancja niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych, a także innych tkanek i organów.
* Niezbędna przy przemianach energetycznych kwasów tłuszczowych, transportuje długołańcuchowe kwasy tłuszczowe przez błonę mitochondrialną gdzie wewnątrz następuje utlenienie tych substratów i zamiana na energię.
* Stabilizator jonów potasu - pośrednio zatrzymuje wodę w komórkach mięśniowych.
* Zwiększa pośrednio poziom ciał ketonowych we krwi, te z kolei są pomocne przy długotrwałych wysiłkach. Nie odczuwamy tak silnego zmęczenia i osłabienia.

Ile i jak???

Osoba ważąca 70 kg. Ma w przybliżeniu 20g L-Karnityny zgromadzonej głównie w mięśniach szkieletowych i sercu (98%), oraz wątrobie i nerkach, 0,5% w pozostałych narządach.

Dla osób prowadzących siedzący tryb życia zaleca się przyjmowanie około 50mg dziennie gdyż wytwarzanie własnej mają na poziomie 1g.

U sportowców zaleca się przyjmowanie od 600-1200 mg na dobę. Większe ilości nie szkodzą organizmowi jednak nie zostają one przyswojone i jest to bardzo nieekonomiczne. Maksymalne stężenie L-Karnityny występuje w osoczu krwi po 2-4 godzin od spożycia.

Powinno się podawać L-Karnitynę w 2-3 dawkach nie przekraczających ok. 500 mg na dobę gdy występuje wysiłek fizyczny, zgodnie z tempem jej wchłaniania. Przy nieaktywnym trybie życia raz dziennie.

Często wzbogacana jest aminokwasami Ornityną i Argininą (aminokwasy te mogą się wzajemnie zmieniać się-jeden w drugi) gdyż uważa się, że te aminokwasy mogą stymulować wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za rozpad tkanki tłuszczowej oraz hamujących rozpad białek.

Wyniki eksperymentu z 2009 r. - AWF Warszawa

* Zwiększa możliwości zawodników do wysiłków z zakresu przemian beztlenowych.
* Wpływa na zwiększenie wytrzymałości siłowej.
* W badaniach nie stwierdzono znaczących zmian w proporcjach tkanki tłuszczowej i wody.
* Badania wskaźników krwi (profil lipidowy, aktywność enzymów oksydacyjnych, poziom syntezy cytoklin) nie wykazało różnic w porównaniu obu grup.

Wielu autorów do tej pory wykazywało istotny wpływ oddziaływania L-Karnityny na układ immunologiczny.

* Może wpływać na poprawę zdolności do wysiłków tlenowych, wpływ ten jednak może być pośredni i w ograniczonym zakresie.

Twórcy eksperymentu nie wykluczają, że być może dawka była zbyt niska lub czas suplementacji zbyt krótki aby stwierdzić w 100% iż L-Karnityna nie ma wpływu na redukcję tkanki tłuszczowej, nie wiadomo jakie zachowanie wystąpiłoby przy zmianie treningu na aerobowy - opierający się na przemianach tlenowych.

Oddziaływanie L-Karnityną może być skuteczniejsze, im większe są niedobory w organizmie. Zaobserwowano bowiem znaczące różnice osobnicze na stosowanie tego suplementu.




Zmieniony przez - Marcin4_ w dniu 2010-10-18 12:08:10

...

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
dlatego tego nie biorę na zimę profilaktycznie biorę CLA.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Dieta redukcyjna do sprawdzenia

Następny temat

Jak się odkwasić?

WHEY premium