SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Izotek - Dziennik - Działanie - Skutki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 122211

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Nie ma w tym dzienniku fotek, bo nie mam dostępu do aparatu.
Ale postaram się coś sfotografować :P

Znalazłem ciekawy artykuł, warto przeczytać:

ROACCUTANE
LEK WPŁYWAJĄCY NA WSZYSTKIE CZYNNIKI ETOPATOGENETYCZNE ODPOWIEDZIALNE ZA WYSTĘPOWANIE TRADZIKA

ZANIM PAŃSTWO ZDECYDUJECIE SIĘ NA LECZENIE ROACCUTANEM
PROSZĘ BARDZO DOKŁADNIE ZAPOZNAĆ SIĘ Z PONIŻSZYMI INFORMACJAMI

ROACCUTANE, IZOTEK
/isotretinoina - witamina A w odpowiedniej formie chemicznej - nie jest to antybiotyk ani hormon/

Jest to informacja dla pacjentów z trądzikiem opornym na różne inne metody leczenia.

Należy sobie uświadomić fakt, że trądzik młodzieńczy jest schorzeniem przewlekłym i może się utrzymywać długo od 10 roku życia do nawet 35 czy 44 roku, a czasami i dłużej i nie są to przypadki odosobnione.
Za to przedłużenie czasu trwania trądzika młodzieńczego odpowiedzialny jest rozwój cywilizacji: nieprawidłowe przetworzone pożywienie bogate w węglowodany, stres, brak czasu na relaks i spacery brak czasu na sen, ciągły bieg i pogoń za osiągnięciem sukcesu, zbyt wczesne wprowadzanie środków antykoncepcyjnych u młodych dziewcząt u których jeszcze sytuacja hormonalna nie jest do końca unormowana.

Trądzik młodzieńczy jest w zasadzie pewnym stanem fizjologicznym zależnym w dużym stopniu od czynników genetycznych tzn. zależnym od budowy gruczołów łojowych a w zasadzie od ich nadwrażliwości na działanie czynników hormonalnych.
Od momentu, kiedy już niewielkie ilości hormonów zaczynają się pojawiać we krwi gruczoły łojowe zaczynają odpowiadać zwiększoną produkcją łoju i zwiększonym rogowaceniem ujść gruczołów. Później zaczynają działać bakterie beztlenowe obecne na skórze, które są odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego w obrębie zablokowanych ujść gruczołów, w następnym etapie tworzą się guzki, torbiele i krostki. Jedne zmiany powstają, jedne zanikają nawet samoistnie pozostawiając po sobie mniejsze lub większe ślady. Niekiedy przebieg jest bardzo burzliwy tworzą się torbiele, bolesne guzy i blizny.

Obok jednych zmian pojawiają się nowe .Jedne zmiany jeszcze nie zdążą się zaleczyć a już powstają nowe i tak przez wiele lat. W tym czasie pacjenci zmieniają lekarzy wiele razy próbują różnych mniej lub bardziej skutecznych sposobów leczenia. Po kilku latach zaprzestają w ogóle się leczyć co jest oczywiście wielkim błędem a przed ważnym wydarzeniem życiowym np. ślub, podjęcie studiów, czy nowej pracy znowu na chwilę rozpoczynają leczenie.

Ponieważ leczenie trądziku jest tylko objawowe i nie ma wpływu na genetykę skóry należy je kontynuować tak długo jak długo trądzik ma tendencje występować u danej osoby. U jednych osób może to być rok czy dwa u innych 5, 10 czy 20 lat.
Niestety ale nie jest to zależne od nikogo tylko od pewnych wrodzonych predyspozycji skóry.

Zaburzenia hormonalne są odpowiedzialne za zmiany trądzikowe tylko w 2 % przypadków a więc jest to bardzo znikoma grupa pacjentów, podczas gdy każdy chce się leczyć hormonalnie gdy zobaczy u siebie choć jedną krostkę trądzikową. Jest to niestety bardzo dużym błędem, z którym dermatolodzy walczą od wielu lat z większą lub mniejszą skutecznością. Leczenie hormonalne wolno podjąć tylko po bardzo szczegółowej diagnostyce hormonalnej.

W przypadku trądzików zaskórnikowych, grudkowych czy grudkowo ropnych podejmujemy rutynowe leczenie zewnętrzne i ew. doustne /antybiotyki/ oraz zabiegi czyszczące i kosmetyczne. Jeśli leczenie daje efekty poprawy stanu skóry w czasie jego stosowania mówimy, że jest skuteczne. Leczenie takie należy jednak kontynuować z niewielkimi korektami tak długo, jak długo istnieje tendencja do utrzymywania i powstawania nowych zmian skórnych. Jest to proces mozolny i uciążliwy, ale niestety nie mamy innej możliwości. Można ew. zmniejszać częstotliwość stosowania leków zewnętrznych ale nie należy całkowicie odstawiać.
Należy sobie zdawać również sprawę z tego, że po odstawieniu leczenia miejscowego następuje w większości przypadków pogorszenie stanu skóry, lub w ogóle powrót do stanu wyjściowego -- co nie znaczy, że leczenie było nieefektywne. Leczenie było objawowe tzn. działało na poprawę objawów skórnych w czasie stosowania leku i hamowało pojawianie się nowych zmian w czasie stosowania kuracji nie działało przyczynowo tzn. nie działało na genetykę skóry.

Leczenie isotretinoną / Roaccutane czy Izotek / stosuje się w przypadku ciężkich postaci trądzików tj. torbielowatych, bliznowaciejących lub trądzików opornych na objawowe metody leczenia, u osób źle tolerujących leki zewnętrzne, czasami ze względów społecznych lub psychologicznych.

Przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu leczenia roaccutanem należy uświadomić sobie fakt czy wykorzystaliśmy już inne możliwości leczenia, czy leczenie do tej pory stosowane było prawidłowe, systematyczne, czy też podejmujemy je z niecierpliwości chcąc jak najszybciej pozbyć się zmian skórnych, ryzykując możliwością pojawienia się pewnych powikłań.

Leczenie Roaccutanem jest bardzo skuteczne i zawsze doprowadza do całkowitego ustąpienia zmian trądzikowych nawet tych najcięższych. Doprowadza tez do częściowego wygładzenia blizenek potrądzikowych, ale jest obciążane możliwością wystąpienia pewnych objawów ubocznych. Dlatego należy je przeprowadzać pod kontrolą doświadczonego dermatologa. W czasie kuracji istnieje potrzeba ścisłej współpracy między lekarzem i pacjentem, co pozwoli na ustalanie odpowiedniej dawki leku w zależności od wyników badań i stanu skóry i ew. zauważenia pewnych objawów ubocznych. Objawy te wprawdzie pojawiają się bardzo rzadko ale zawsze należy się z nimi liczyć.

Jednak po odstawieniu leczenia roaccutanem /doustnie/ ze względu na małe prawdopodobieństwo nawrotu kontynuujemy leczenie przez stosowanie isotretinoiny zewnętrznie/krem/ na noc lub co drugą noc przez okres 1-2 lat. Ma to zapobiegać przed nawrotem zmian.

DAWKA leku jaka pacjent musi przyjąć na cała kurację, ażeby leczenie było skuteczne i zmiany nie nawróciły jest ściśle określona i wynosi 120 mg na kg wagi ciała na cała kurację w przypadku zmian na twarzy i 150 mg na kg masy ciała na cała kuracje w przypadku zajęcia pleców czy klatki piersiowej. Oznacza to, że pacjent ważący 60kg musi przyjąć na cała kuracje 7200mg lub 9000mg. Przyjmując, że dawka dzienna będzie wynosiła 40mg / dobę czas leczenia będzie wynosił 6 lub 7,5 miesiąca a przy dawce dziennej 20mg / dobę będzie wynosił odpowiednio 12 i 15 miesięcy.
Dawka leku będzie zależała od stanu wyjściowego skóry od badań krwi od odpowiedzi skóry na działanie leku, od stopnia wysuszenia skóry i innych okoliczności, stąd na początku leczenia nie da się dokładnie ustalić czasu trwania kuracji, można ew. ten czas przewidzieć mniej więcej. Im większa dawka dobowa tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia objawów ubocznych, ale obserwujemy wówczas szybsze ustępowanie zmian i znaczne skrócenie czasu leczenia. Ustalenie dawki dobowej jest indywidualne i może się zmieniać z miesiąca na miesiąc w zależności od zaistniałych okoliczności.
Lek połykamy rano w czasie jedzenia. Jeżeli zażywamy dwie tabletki 20mg rozkładamy wtedy jedną tabl. rano drugą wieczorem też w czasie posiłku. /witamina A jest rozpuszczalna w tłuszczach dlatego lepiej się wchłania/. Jeśli zażywamy tylko 20mg, zażywamy rano bez rozkładania na dwie dawki.

Najważniejsza sprawą dla kobiet w czasie zażywania leku jest niezachodzenie w ciążę w czasie całej kuracji i 1 miesiąc po jej zakończeniu, stad potrzeba ścisłej antykoncepcji dla kobiet w wieku rozrodczym 1 miesiąc przed rozpoczęciem kuracji w czasie całej kuracji i 1 mies. po jej zakończeniu. Leczenie rozpoczynamy po wykonaniu próby ciążowej / w przypadku gdy nie jesteśmy pewni ciąży / lub po pojawieniu się miesiączki /.
U kobiet, które wcześniej stosowały antykoncepcje leczenie można rozpocząć od zaraz. Należy być świadomym tego, że jeśli kobieta zażywająca roaccutane zajdzie w ciąże w czasie stosowania antykoncepcji, bo zawsze takie prawdopodobieństwo istnieje może się urodzić dziecko z wadą wrodzoną a więc istnieje też ryzyko aborcji.

Jeśli chodzi o objawy uboczne jakie mogą się pojawić w czasie kuracji roaccutanem to zawsze będą to objawy związane z suchością skóry twarzy, rąk, ciała, ust, zajadów, oczu błony śluzowej nosa. Objawy te należy likwidować odpowiednimi kremami nawilżającymi /np. hydraphase, clean AC, xerial 5, nivea soft, bepanthen krem czy inne nawilżające ale nie matujące kremy / szminkami do ust. Kremy do twarzy, ciała i ust można stosować wielokrotnie w ciągu dnia w zależności od potrzeby. Wszystkie kremy lecznicze i leki przeciwtrądzikowe należy odstawić od pierwszego dnia leczenia roaccutanem. W przypadku gdy objawy suchości i podrażnienia nie ustąpią po zastosowanym nawilżaniu, należy dawkę leku zmniejszyć, przynajmniej na jakiś czas.
Objawy związane z suchością skóry i błon śluzowych pojawiają się prawie zawsze z różnym nasileniem i świadczą o prawidłowym dawkowaniu leku.
Inne objawy niepożądane występują bardzo rzadko. Objawy te są przedstawione w ulotce leku i należy się z nimi zapoznać przed rozpoczęciem leczenia. W czasie kuracji pacjent musi się sobie przyglądać ale nie wmawiać sobie na siłę, że objawy te występują.
Najważniejsza jest kontrola badań krwi oceniających funkcjonowanie wątroby - przed leczeniem, po miesiącu leczenia, a później co 3-4 miesiące.
Badania te należy dostarczać do gabinetu obowiązkowo w przedstawionych terminach.

W czasie kuracji roaccutanem zwłaszcza na początku leczenia może wystąpić pogorszenie stanu skóry, stąd ważne są zabiegi odpowiednio oczyszczające skórę i zabiegi nawilżające. Skóra w czasie terapii jest bardziej chłonna i wszystkie zabiegi działają intensywniej niż po jej zakończeniu. Wygładzają skórę i przyspieszają ustępowanie zmian.
Zabiegi głęboko złuszczające likwidujące blizenki potrądzikowe można wykonywać dopiero 6 miesięcy po zakończeniu kuracji a powierzchownie złuszczające 1-2 miesiące po jej zakończeniu.
Drobne blizenki likwiduje samo stosowanie roaccutanu już w czasie kuracji i także później po jej zakończeniu. Bardziej nasilone blizenki likwidujemy po zakończeniu kuracji w odpowiednim czasie. Pewne zmiany blizenkowate będą odporne na wszelkie zabiegi, zwłaszcza te głębokie pojawiające się w przypadku trądziku bliznowaciejącego.

W czasie kuracji roaccutanem należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu o wszelkich dolegliwościach, infekcjach i innych problemach, które do tej pory nie występowały a pojawiły się, a innych lekarzy do których zgłosimy się przypadkowo w czasie kuracji należy informować o powyższej terapii. W czasie kuracji nie wolno przyjmować żadnych leków bez zgody lekarza nawet witamin, wszystko musi być skonsultowane.

Pozwoli nam to uniknąć wielu problemów. W czasie kuracji należy ograniczać lub zupełnie ograniczyć stosowanie używek które mogłyby wpłynąć na gorsze funkcjonowanie wątroby /alkohol, narkotyki, dieta ciężkostrawna i inne ... /.
W czasie kuracji skóra jest bardziej wysuszona, stąd należy w czasie lata stosować wysokie filtry, ażeby uchronić ją przed oparzeniami i przebarwieniami .

Należy również ostrożnie przeprowadzać depilację owłosienia . Woski i depilatory często wówczas podrażniają skórę. Najlepsza jest wówczas depilacja zwykła maszynką. Zakazane są zabiegi depilacyjne laserem do nawet 5 mies. po zakończeniu kuracji oraz inne zabiegi laserowe np. odmładzające czy na naczynia. Przed planowana operacją też należy odstawić roaccutane. Jeśli pacjent chciałby wykonać sobie jakiś konkretny zabieg, bo np. korzysta z innego gabinetu kosmetycznego niż ten w którym pracuje lekarz prowadzący każdy z tych zabiegów trzeba ustalić z lekarzem żeby nie doprowadzić do powikłań.
Z zabiegów pielęgnacyjnych w domu myjemy skórę żelami myjącymi obojętnymi i wodą z kranu wykonujemy delikatne pilingi enzymatyczne lub ziarniste ale do skór delikatnych 2 x w tygodniu i nawilżamy obficie skórę i usta. odpowiednimi preparatami. Latem dodajemy do tego filtry, zimą ew. kremy bardziej ochronne tzw. zimowe ale nie przesadzamy z ich ilością i tłustością
Z mojego 20-letniego doświadczenia leczenia roaccutanem wynika, że jest to lek najskuteczniejszy w walce z trądzikiem i nie jest wcale, aż tak obciążający jak to wynika z jego ulotki czy z informacji zawartych np. internecie, pod warunkiem, że kuracja jest przeprowadzona przez doświadczonego lekarza z wielką ostrożnością i obie strony są tak samo zaangażowane w leczenie i obserwowanie pacjenta, a pacjent ściśle stosuje się do informacji przekazanych przez lekarza prowadzącego.

Oświadczam, że dokładnie zapoznałam /em/ się z powyższymi informacjami, wszystko zrozumiałam/em/ i będę się do nich stosowała/ał/.

Zrodlo: Gabinet Kosmetyki Lekarskiej BELLA
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389




Oczywiście twarz nawilżona Nivea Soft :D

Na szyi te zaczerwienienia to uczulenie.

Zmieniony przez - LoKiToX w dniu 2007-05-20 12:46:14
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 119 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 562
kurde jak długo bierzesz izo? ja biore juz ponad 3 miechy i syfów tez nie ma ale mam straszne przebarwienia? u ciebie nie widze praktycznie wogule.. co moze miec na to wpływ? czy dieta ma jakis wpływ? bo ja sobie nie załuje niczego frytki, kiełbasy +ostre musztardy..., macie jakis sposób na te przebarwienia?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Ja biorę 66 dni...
Zdrowe odżywianie na pewno ma wpływ na ogólny stan cery.

Ja stosuje tylko Aknemycin w maści.
Kup sobie korektor i delikatnie sobie to popraw.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 119 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 562
co to za korektor, czy mógłbys podać mi nazwę tego? i jak drogie to jest?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Wszystko pisze na 1 stronie w "Jak maskować niedoskonałości cery?".

"W celu miejscowego maskowania wyprysków warto z kolei stosować specjalnie opracowane korektory antybakteryjne, które również wykazują pewne właściwości lecznicze. Produkowany przez firmę SORAYA sztyft, zawiera tlenek cynku oraz triclosan - związek działający ściągajaco i wysuszajaco. Równie godny polecenia jest korektor antybakteryjny firmy VIPERA składający się z dwóch kolorów - część zielona leczy stany zapalne skóry, natomiast beżowa tuszuje przebarwienia."





Cena: około 8 zeta.

Ja mam właśnie z Soraya, ale troszkę inny.
Oczywiście może być również z innej firmy.

Zmieniony przez - LoKiToX w dniu 2007-05-20 23:01:31
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Na dzień dzisiejszy wydałem:

1 500 zeta

Izotek + kosmetyki (pomadka do ust, żel do twarzy, visin itp. itd.) + ochrona org. (C, E, methiovit, sylimarol, l-karnityna, dolomit itp. itd.)

Pare rzeczy nie potrzebnie kupiłem np. Visin :) choć czasem warto sobie zakroplić oczka.

Dziś dermatolog przepisała mi 4 paki...

~~~~

Wymagana dawka: 120 mg * 70 kg = 8400
Przyjęta dawka: 3140 mg do 26 maj

:) Jeszcze troszkę zostało...

Moja waga się waha między 68 a 72.

Aktualnei teraz cały czas biore 60 mg.

Aktualnie zacząłem pracować i zauważyłem, że moja cera się pogorszyła minimalnie, pewnie dlatego, że duzo jest kurzu i spocony jestem, a nie ma mozliwości się umyć...

Ale poprawa skóry jest oj cudownie jest HeHeHe :D ;) :D :P

Praktycznie nic nie mam na twarzy.

Zmieniony przez - LoKiToX w dniu 2007-05-29 21:10:24
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 260 Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 3672
nom jest dobrze. pogratulowac tylko
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 1 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 30
witam,
mam takie pytanie czy dlugo trzeba chodzic do dermatologa zanim przepisze ten lek? czy nie mozna poprostu powiedziec aby to zrobil. tradzik mam juz bardzo dlugo uzywalem roznych preparatow ale nie bylem u dermatologa nigdy.
pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 256 Wiek 35 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 16389
Hmmm...
Ja trądzik mam , a raczej miałem :D jakieś 4 lata...
Miałem pare kuracji antybiotykiem Tetralysal + maści różne.

Ile czasu trzeba chodzić do dermatologa? Trudno powiedzieć...
Indywidualna sprawa.

Możesz chodzić regularnie i długo a lekarz nawet nie wspomni o Izoteku.
Mi lekarz przepisał na moja prosbę - moja dermatolog ma zerowe pojęcie o tym leku. Hmmm...

Zrób 2-3 kuracje antybiotykiem + maści, jeśli to Ci nie pomorze to zastanów się nad Izo.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

pokarm przeze mnie przelatuje, zatrucie czy nadczynnosc tarczycy?

Następny temat

Tabletki z cynkiem

WHEY premium