SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dbanie o czystość - przesadzam czy nie?

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 8618

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 3215 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 29005
a ja biore prysznic rano i wieczorem
rano żeby się rozbudzić i często po aerobach
a wieczorem dla świętego spokoju, relaks, zmieniam sobie wode gorąca - lodowata
etc

pozatym nie musisz tyle mydła zużywać, kupcie sobie mydło w płynie weź odrobine i styka.

Pozdrawiam

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 187 Napisanych postów 4965 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40441
dove nie zaburza no przeciezs pisze wyraznie ze zawiera 1/4 kremu nawilzajacego to niby jak miałoby to szkodzic.
zeby umyc nie potrzeba trzec, chyba ze wyjatkowo brudny jestes
warto dodawac plyny do kapieli bo one tez nawilzają, moze uzywac jakis specyfikow na bazie olejków, to juz calkiem bedzie mniejsze prawdopodobienstwo ze przesuszysz skore.
W ogole to skora nie lubi gdy sie ja moczy nie wiadomo ile i nie wiadomo jak czesto. Umyc - owszem, ale nie ma sensu jej moczyc codziennie po godzinie w wannie i jeszcze moze w goracej wodzie

"Ten tylko jest wolny,
kto na wysokość wstępuje bez uciech,
a schodzi z niej bez żalu..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 1704 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12529
To znalazłam w swoim podręczniku(Jacek Arct ,,Kosmetyka.Podręcznik do nauki zawodu'')Może się komuś przyda:
Mydła są solami wyższych kwasów tłuszczowych. Sole potasowe są podstawą mydła płynnego i szarego. Mydła płynne stosuje się w dozownikach w toaletach i łaźniach publicznych. Sole sodowe tworzą mydła stałe (w kawałkach), dostępne jako mydła rdzeniowe lub stosowane do pielęgnacji ciała jako mydła toaletowe i luksusowe. Mydła te produkowane są z czystych tłuszczów lub mieszanin kwasów tłuszczowych, przy czym gotowy produkt musi zawierać możliwie jak najwięcej soli kwasów tłuszczowych, np. stearynianu sodowego. Mydła są związkami słabych kwasów tłuszczowych i mocnych zasad i dlatego w roztworze wodnym dają odczyn zasadowy. Wskaźnik pH ich roztworów wynosi około 9. Mydła przyczyniają się do pęcznienia keratyny oraz niszczą płaszcz tłuszczowy warstwy rogowej. W reakcji z twardą wodą tworzą nierozpuszczalne w wodzie mydła wapniowe i magnezowe, które jako szaro-biały osad pozostają na tekstyliach, skórze i włosach. Przyczynia się to do ograniczenia właściwości myjących. Mydło nadal pozostaje najczęściej używanym i najtańszym środkiem czystości. Do mydeł toaletowych i mydeł tzw. zwykłych dodawane są różne domieszki, dzięki którym otrzymuje się mydła różnego rodzaju i jakości. Stabilizatory i przeciwutleniacze zapobiegają jełczeniu i powstawaniu plam na krostkach mydła. Składniki sekwestrujące wiążą jony wapnia i magnezu w kompleksy i zapobiegają powstawianiu mydła wapniowego. Substancje natłuszczającej mają zastąpić zniszczony podczas mycia tłuszcz skórny.
Mydła do golenia są mieszaniną soli sodowych i potasowych, dzięki czemu są miękkie. Mydła do golenia otrzymuje się z mieszaniny tłuszczu kokosowego i oliwy z oliwek. Gliceryna wiąże wodę, dzięki czemu mydło nie wysycha i w niewielkim stopniu wysuszka skórę. Krem do golenia zawiera więcej wody, tłuszczu i olejów pielęgnujących skórę niż czyste mydło do golenia. Pianki do golenia mogą zawierać te same składniki i dodatkowo gaz wytłaczający,który wypycha płyn z pojemnika i spienia.Obecnie produkowane są również pianki do golenia nie zawierające mydła.
Mydła transparentne są przezroczystymi mydła glicerynowymi, mniej wysuszającymi skórę niż tradycyjnie mydła. Wielowodorotlenowe alkohole, np gliceryna i roztwór cukru hamują krystalizację w procesie produkcji mydła, dzięki czemu pozostają one przezroczyste.
Do mydeł dezodoryzujących dodaje się substancje dezynfekujące (siarka, chlorokrezole) i dezodoryzującej (aldehyd cynamonowy, eugenol, trójchlorokarbanilid). Substancje dezodoryzujące zmniejszają liczbę bakterii rozkładających pot i zapobiegają przez kilka godzin nieprzyjemnemu zapachowi.
Mydła przeciwko trądzikowi są lecznicze, działają dezynfekująco i keratolitycznie. Zawierają m.in. siarkę i związki siarki, azulen, ekstrakt z oczaru wirginijskiego (hamamelis), kwas salicylowy.
Mydła dla dzieci są szczególnie łagodne i delikatne dla skóry. Zawierają domieszki pielęgnujące, takie jak azulen, olej z kiełków pszenicy, mleko i są nieznacznie perfumowane.
Mydła perfumowane zawierają olejki zapachowe i często sprzedawane są w seriach kosmetyko. składających się z mleczka do ciała, żelu pod prysznic, perfum, wody perfumowanej, wody toaletowej i dezodorantu. Mydła te nadają się jednak bardziej na zapachy do szafy z odzieżą niż do mycia. Przyczyną wielu podrażnień skóry i uczuleń jest właśnie duże stężenie substancji zapachowych.
Mydła kremowe i ochronne zawierają do 10% substancji natłuszczających, np. lanolinę i jej pochodne, kwasy tłuszczowe i alkohole tłuszczowe, a takż2 lecytynę, które działają wtórnie natłuszczająco, osłabiając jednak właściwości myjące. Mydła ochronne zawierają często substancje łagodzące działanie substancji drażniących dzięki tworzeniu ochronnych koloidów (pochodne celulozy i produkty kondensacji kwasów tłuszczowych z białkami). Koloidy ochronne tworzą na skórze warstwę ochronną zmniejszając w ten sposób pęcznienie keratyny. Te substancje powodują, że mydło jest błyszczące i lepiej się pieni. Dzięki tworzeniu się koloidów sole wapniowe i magnezowe kwasów tłuszczowych (mydło wapienne) nierozpuszczalne w wodzie pozostają częściowo w roztworze.
W gabinetach kosmetycznych nie używa się już mydła jako środka oczyszczającego. Także w gospodarstwach domowych mydło powoli zastępowane jest przez żele do mycia i pod prysznic. Przyczyn należy upatrywać w zasadowym odczynie mydła. Na namydlonej powierzchni skóry wartość pH może wzrosnąć z około 5,5 (słabe środowisko kwaśne) do 9-10 (środowisko zasadowe), co może uszkodzić kwaśny płaszcz ochronny skóry i zakłócić równowagę flory bakteryjnej właściwej dla skóry. Zwiększa to ryzyko wniknięcia w skórę drobnoustrojów chorobotwórczych i alergenów. Po spłukaniu mydła wartość pH skóry utrzymuje się na poziomie 7-8. Kwaśny płaszcz ochronny skóry zostaje odtworzony w ciągu 0,5-3 godzin w zależności od zdolności skóry do neutralizowania zasad, dlatego nie zaleca się mycia twarzy mydłem. Kolejną wadą mydła jest wytrącanie w twardej wodzie mydła wapniowego, powstającego z połączenia się jonów kwasów tłuszczowych z jonami wapnia z twardej wody. W odróżnieniu od mydeł sodowych i potasowych, mydło wapienne nie rozpuszcza się w wodzie. Powstawanie mydeł wapniowych w twardej wodzie zwiększa zużycie mydła.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 40 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 61
1. Jak wy się kąpiecie, tzn. za pomocą gąbki czy bezpośrednio mydłem na ciała? Bo ja właśnie tym drugim sposobem? Czy mam to zmienić? Czy to dlatego mydło tak się zużywa?

2. To wreszcie jak - można dawać płyn do kąpieli, jeśli myje się mydłem czy nie?

3. Codziennie myję twarz (długo i trę) mydłem siarkowym antybakteryjnym, przeciwtrądzikowym, przeciwłojotokowym firmy BARWA. Dobrze czy źle?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 28 Napisanych postów 1704 Wiek 40 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 12529
Jak myjesz się za pomocą gąbki to wystarczy natrzeć gąbkę mydłem i wtedy wytworzy się piana.Pewnie wtedy mniej zużywa się mydło.Tylko gąbke należy często zmieniać bo to siedlisko grzybówMoje zdanie jest takie,że jak już używasz mydła to nie musisz płynu do kąpieli,bo co za dużo to nie zdrowo.Wyżej napisałam,że mydło narusza nasz płaszcz ochronny a jak dodasz do tego jeszcze płyn do kąpieli to powstanie mieszanka
Radzę zmienić mydło siarkowe na coś do mycia twarzy.Mydła już się nie stosuje w pielęgnacji cery.JAk masz problemy z cerą to są odpowiednie żele myjące.Na pewno coś sobie dobierzesz.

Zmieniony przez - ona1983 w dniu 2006-12-31 13:08:30
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 157 Napisanych postów 10921 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43675
tak,gdy bylam ostatnio u dermatolopga to mowil zeby pod zadnym pozorem nie myc twarzy mydlem woda jescze (ale lepiej uzywac specjalnych zeli/tonikow odpowiednich do danego rodzaju skory
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 283 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 3706
nie pojmuje, jak mozna cale mydlo rozpuscic w jednej kapieli?
mydlisz reke 1000x, potem druga 1000x i tak wszystko?
chory jesteś


a ja głowe myje jakieś 14x w tygodniu, także się nie przejmuj, jest OK
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 11 Napisanych postów 890 Wiek 33 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 17794
Pamiętam dobrze jak moja nauczycielka od chemii mówiła, że właśnie dove jest złe! Jak to było? ph 5.5? Naturalne ph skóry jest inne, w takim środowisku żyją bakterie które zabijają zarazki, myjąc się często takim dove zmieniasz ph skóry-niszczysz taką natruralną bariere, tzn szkodzisz swojemu zdrowiu.

ona1983, sory nie zauważyłem że już to napisałaś

Zmieniony przez - duf ia w dniu 2007-01-02 15:51:59

moc moc moc

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 187 Napisanych postów 4965 Wiek 41 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 40441
to ciekawe, ja nie zrwacam uwagi na ph, tylko na to jak reaguje moja alergiczna i wiecznie podrazniona skora i wiem ze tylko przy tym mydle nie mam z nia problemów bo mi nie wysusza, nie ma calej masy substancji zapachowych itp

"Ten tylko jest wolny,
kto na wysokość wstępuje bez uciech,
a schodzi z niej bez żalu..."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 157 Napisanych postów 10921 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 43675
ja takze uzywam mydla dove i jest bardzo dobre przynajmniej do mojej skory,
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Zakola po raz N-ty ;-)

Następny temat

Ból pleców

WHEY premium