SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Yiquan 2015

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe:

Ilość wyświetleń tematu: 10013

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51565 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
przedstawiciele chinskiego kung fu też tam startują? w tym turniejeu jest walka w parterze ale raczej preferuje się stójkę mi osobiscie się taka formuła podba parter jest i trzeba go znac potrafić się przed nim bronic ale bazować na uderzeniach rzutach itd

czy Yiquan korzysta z rzutów Shuai Jiao czy w ogole czerpie z tej sztuki walki czytałem kiedyś , że są odmiany Shuai Jiao w których są uderzenia kopniecia i nawet walka w parterze podobno mistrzowie Shuai Jiao byli są świetnymi wojownikami zwycięzającymi wiele walk i turniejów
tak odbiegając od tematu Yiquan w Polsce gdzieś trenują Chinskie zapasy ?

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
slabiutki1
przedstawiciele chinskiego kung fu też tam startują? w tym turniejeu jest walka w parterze ale raczej preferuje się stójkę mi osobiscie się taka formuła podba parter jest i trzeba go znac potrafić się przed nim bronic ale bazować na uderzeniach rzutach itd



W pokazanym turnieju wystąpił taki duży Chińczyk od sandy zawodowej. Dostał ippon za 3 wypchnięcia przeciwnika z pola w jednej rundzie. Ale umiejętności w tym zakresie szczególnych u niego nie zauważyłem. Raczej przewaga siły.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Jakoś cytowanie wielokrotne w poście nie bardzo chce tutaj działać, dlatego z konieczności dla przejrzystości rozdzielam cytaty na kolejne posty.

slabiutki1

czytałem kiedyś , że są odmiany Shuai Jiao w których są uderzenia kopniecia i nawet walka w parterze podobno mistrzowie Shuai Jiao byli są świetnymi wojownikami zwycięzającymi wiele walk i turniejów


Właściwie nie bardzo właściwe jest mówienie, że są to odmiany shuai jiao.

Historycznie w Chinach od najdawniejszych czasów istniały formuły walki wręcz obejmujące uderzenia, kopnięcia, rzuty i dźwignie. Były one różnie nazywane. Shuai jiao to bardzo nowa nazwa odnosząca się faktycznie właściwie do formuły współzawodnictwa ograniczonej do rzutów.

Gdy mówimy o perspektywie np. 2000 lat temu, czy 1000 lat temu itp. to uprawiano wówczas po prostu walkę wręcz obejmującą te 4 elementy (uderzenia, kopnięcia, rzuty, dźwignie). Już od tych czasów ponad 2000 lat temu istniały formuły współzawodnictwa, zmieniające się w różnych epokach, ale generalnie istniały zarówno formuły czysto zapaśnicze, jak i łączące chwytanie z uderzaniem. Stopniowo coraz bardziej popularne stawały się te formuły, które eliminowały techniki niebezpieczne, uderzenia, czyli bardziej zapaśnicze. Trening dla potrzeb armii obejmował wszystkie elementy walki wręcz, natomiast we współzawodnictwie następowało w dużej mierze ograniczenie do zapasów. Rozwiniętego parteru raczej tam jednak nigdy nie było.

Gdy dziś mówi się o shuai jiao, często nawiązuje się do tej odległej historii, co może prowadzić do nieporozumień, bo mowa jest o sprawach np. sprzed 1500 lat, a ludzie myślą, że dotyczy to współczesnego shuai jiao.

Dzisiejsze shuai-jiao w Chinach to dyscyplina sportowa oparta na rzutach. Żadnych kopnięć i uderzeń, żadnego parteru. Takie jest czyste współczesne shuai jiao. Natomiast gdzieś tam na marginesie niektórzy mogą coś tam kombinować, bo np. ćwiczą też judo na uczelni, albo inne sztuki walki. Czy np. w armii, czy policji ćwiczą tam rzeczy, które u nas nazywa się systemami kombatowymi, i to nie jest shuai-jiao, a oprócz tego sportowe shuai jiao. Więc ćwiczą też uderzenia i kopnięcia, ale nie w ramach właściwego treningu shuai jiao.

Z kolei jeśli mówimy o trochę wcześniejszych czasach - przełom XIX i XX wieku, to w biografiach mistrzów z tamtych czasach pojawiają się oprócz shuai jiao także różne style północne tzw. kung-fu (wushu). Czyli ćwiczyli oni i rzucanie i uderzanie, bo te różne sztuki się przenikały.

Natomiast coś co podobne jest do shuai-jiao, ale zawiera uderzenia i kopnięcia, nazywane jest zwykle shou bo. Ale to w Chinach za bardzo nie występuje. Jest coś takiego w USA i we Francji.

W USA jest to z przekazu mistrza shuai jiao z Tajwanu, który też ćwiczył i chang quan i taijiquan. I oni się powołują na trening walki wręcz w armii na Tajwanie. W każdym bądź razie ćwiczą taką walkę wręcz/kombat, ale formułę współzawodnictwa mają czyste shuai jiao.

We Francji mają zarówno formułę shuai-jiao, jak i bardziej swobodnej walki wręcz. No ale to chyba w dużej mierze jest nowy produkt.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51565 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
dziękuje za wyczerpującą odpowiedz
Shuai Chiao - Baoding Kuai Jiao to jest jakaś współczesna odmiana Shuai Jiao

kurcze mogliby sobie zostawić rywalizację sportową polegającą na rzutach chociaż moim zdaniem kontynuacja walki w parterze powinna być ,nacisk na walkę w stójce parter ogranicznony np do 30 lub 60 sekund nie wiem ile trwa walka w Shuai Jiao ale poza tym trenować również uderzenia i kopnięcia

w Yiquan są jakieś elementy Shuai Jiao?

Pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Zanim zdążę znów napisać, na razie fotka.
Oprócz Yiquan, od przełomu 2001/2002 roku prowadzimy zajęcia zdrowotne oparte o yiquan i taijiquan (tai chi), w tym specjalnie dla seniorów.
Pani Wanda ćwiczy od początku istnienia tej grupy.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Jeszcze do tego wrócę
slabiutki1

tak odbiegając od tematu Yiquan w Polsce gdzieś trenują Chinskie zapasy ?
Pozdrawiam


Z tego co mi wiadomo nie. Dawno temu instruktor Wing Chun z Poznania coś zaczynał, miał jakieś pierwsze kontakty ze shuai-jiao w Chinach, coś próbował wprowadzać w Polsce, ale się jakoś nie przyjęło.

Najbliżej to we Francji (z filiami we Włoszech) jeden Chińczyk rozwinął organizację shui jiao i shou bo, i na Ukrainie w Kijowie trochę ćwiczą elementy shuai jiao, ale łącznie z wieloma innymi stylami (tongbeiquan, taijiquan, xingyiquan, baguazhang, yiquan/dachengquan).


Zmieniony przez - dacheng w dniu 2015-07-31 12:36:03
1

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Tym razem zdjęcia z czwartego tygodnia intensywnych szkoleń letnich yiquan













Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
slabiutki1

Shuai Chiao - Baoding Kuai Jiao to jest jakaś współczesna odmiana Shuai Jiao?



Baoding kuai jiao to tradycyjna szkoła, która rozwijała się w Baoding, głównie w środowisku muzułmańskim od 15 wieku do początku 20 wieku. Charekterystyczne było przenikanie się tej szkoły z różnymi stylami kung fu (wushu) uprawianymi przez tamtejszych muzułmanów. Wiele elementów tych styli weszło do treningu kuai jiao, ale generalnie przez pokolenia adepci ćwiczyli też równolegle inne style. Więc to co ćwiczyli to pewnie rzadko było takie zupełnie czyste 100% kuai jiao.

Natomiast jeślu chodzi o kuai jiao w Baoding obecnie to mam wątpliwości w jakim stopniu się zachowało. Brakuje informacji na ten temat (oczywiście jest w shuaijiao, ale to by trzeba zbadać jak się ma do tego kuai jiao choćby z pierwszej połowy 20 wieku, czy to już tylko zwykłe shuai jiao sportowe). Nawet w chińskim internecie po wpisaniu hasła Baoding kuai jiao pojawiają się informacje i filmiki głównie z Tajwanu i USA. Tam działał wspomniany już przeze mnie człowiek - nazywał się Chang Dongsheng. Ale jak wspomniałem on też ćwiczył inne rzeczy, nawet taijiquan (tai chi chuan), a nawet stworzył swoją odmianę, zwaną stylem Chang, zmodyfikowaną pod wpływem zapasów. Więc tak do końca trudno powiedzieć co z tego czego nauczają jego następcy pochodzi z oryginalnego Baoding kuai jiao, a co z innych źródeł.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
slabiutki1

w Yiquan są jakieś elementy Shuai Jiao?



Nie, w czystym klasycznym yiquan nie ma.

Natomiast są ludzie, którzy równolegle uprawiają yiquan i shuai jiao.

Ponadto w niektórych nurtach jest tendencja do modyfikacji yiquan w kierunku połączenia z repertuarem technicznym stosowanym np. w sandzie (gdzie występują techniki pochodzące ze shuai jiao), czy w mma. Z tym że jest to podejście bardzo różne, czy nawet przeciwstawne w stosunku do idei twórcy yiquan.

My prezentujemy te czystszy yiquan, bliższy koncepcjom twórcy. Z tym, że jeśli chodzi o moje zdanie, to ludzie mają prawo do wyboru różnych dróg. Nie ma problemu, jeśli ktoś po opanowaniu naszego programu szkolenia dalej pójdzie inną drogą.

W następnym poście napiszę na czym polega podejście yiquan i dlaczego nie ma w nim (w tak rozumianym yiquan) technik zapożyczanych z innych systemów.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
dacheng Bushido24.pl
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 3266 Wiek 58 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 23096
Wspomniałem, że w Kijowie ćwiczą shuai-jiao. Wlaśnie dostałem powiadomienie, że 12-17 sierpnia organizują seminarium shuai-jiao Z mistrzem Wang Tongqing z Pekinu.

Andrzej Kalisz - AKADEMIA YIQUAN http://www.yiquan.pl

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Przeskakiwanie kości podczas sierpów i podbródkowych

Następny temat

Połączenie

WHEY premium