SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Lipidogram - analiza

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 236

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2987
Witam,
wiem, że takich tematów już było bardzo dużo jednak nie znalazłem odpowiedzi, bo pewnie ciężko taką znaleźć w 100% co robić w sytuacji, w której ja się znalazłem. Nie wiem już sam co robić.

Mam 36 lat, zawsze miałem podwyższony cholesterol (przykład z 2021r.: 230-250 ogólny, 50 HDL, 170 LDL, tróglicerydy 69). Bez odpowiedniej diety, bez ograniczeń związanych z paleniem, okazjonalnym piciem alkoholu, bez ćwiczeń waga około 78 kg, 182 cm, więc nie było źle, jednak przez dużą ilość siedzenia i leżenia sylwetka skinny fat.

Od stycznia 2023 wziąłem się ostro za siebie, zero palenia, zero vapowania, zero alkoholu, zero fastfoodów, zero słodyczy. Bieganie 3-4 razy w tygodniu po godzince + 3-4 razy domowa siłka (150 kg obciążenia + ławka) trening FBW bez jakiś wielkich progresów, ale to cały czas redukcja.
Zszedłem do 68 kg i chciałem masować już nawet wszedłem na 2700 Kcal, ale pojechałem na miesiąc za granicę i troszkę mnie przybyło w ciągu tego miesiąca, bo znów ważyłem 75 kg :), za granicą ciągle ćwiczyłem więc coś tam pewnie masy mięśniowej wpadło.

Wróciłem 8 września, od razu dieta redukcyjna 2100 kcal, bieżnia 3 razy po 1-1,5 godziny w tygodniu + FBW 3-4 razy w tygodniu. W dni siłowni dodatkowo 10.000 kroków aby zredukować. Odczekałem 3 tygodnie po powrocie i zrobiłem badania i byłem w szoku jak cholesterol mi wywalił w górę.

Badania z 23 października 2023 r.:
Str. 1
Str. 2
Str. 3

Lekarz od razu oczywiście przepisał statyny, ale biorę leki psychotropowe (Escitalopram 15mg na dzień i Ketrel 25mg na noc), a także Apozolpin, czyli Benzo codziennie na noc pół tabletki lub całą 10mg max (nigdy nie zwiększam dawki).
Jak widać na badaniach mam podwyższone próby wątrobowe AST, nie wiem czy jest to spowodowane lekami, czy ilością białka, czy długą redukcją, nie mam pojęcia :(


Obecnie ważę ok. 72kg. Dietę sam układałem, celuje zawsze w ok. 2 - 2.2g białka na kg masy, 1 - 1,3g tłuszczy, reszta węglowodany. 2100-2200 kcal, 3 posiłki (10:00, 16:00, 20:00)
Energię mam, siłę też, czuje się świetnie.
Nie mogę jeść dużo błonnika, bo później mam problemy z wypróżnianiem, dlatego u mnie odpadają duże ilości razowego chleba, kaszy, płatków owsianych.
Używam programu MagDiet na PC. Dodaję wszystkie produkty, którymi rotuję.
Codziennie jem 2 jajka, 2-3 kanapki, mozzarellę, kurczaka, chude mięso wołowe, ryba conajmniej 1-2 w tygodniu + 2 kapsułki omega3, makaron, ryże, rotuję tłuszczami (oliwa, orzechy, olej lniany, nasiona), kolacja codziennie placek z płatków owsianych + ryż zmielony lub mąka kukurydziana + izolat + skyr + kakao.
Kawę piję rozpuszczalną 4 razy dziennie, bez mleka, bez cukru.
Słodycze bardzo, ale to bardzo sporadycznie, co parę dni zjem coś max. 100 kcal, czyli np 1 ciastko.
Oprócz tego oczywiście warzywa około 600-700g dziennie + 300g owoców, które jem codziennie do placka na kolację.
Wcześniej jadłem placka na śniadanie a śniadanie na kolację :), ale miałem duże problemy z gazami, odkąd jem placka wieczorem wszystko jest OK, oprócz wyników :(((

Oczywiście nie zacząłem brac statyn od razu, postanowiłem powtórzyć badania po jakimś czasie, zrobiłem to teraz, dzień wcześniej nie ćwiczyłem, zamieniłem kolację na śniadanie, aby nie jeść owoców na noc, więc na kolacje wpadły kanapki z jajkiem i mozzarellą. Leki oczywiście wszystkie wziąłem również apozolpin przed spaniem + 1 sztukę Etopiryny gdyż bolała mnie głowa. I co?
Wyniki jeszcze gorsze:
Str. 1
Str. 2
Str. 3

Muszę jeszcze wysłać rodziców na badania, bo może to genetyczne, ale wtedy też nie wiem czy żyć z takim cholesterolem i ignorować go czy zacząć brać leki.

Pomóżcie proszę, może ktoś miał podobną sytuację lub zna podobną. Jutro idę do lekarza pokaże mu nowe wyniki, powiem, że statyn nie biorę, ale co dalej.. xD



Zmieniony przez - Buczek96 w dniu 2023-12-21 19:00:45

Zmieniony przez - Buczek96 w dniu 2023-12-21 20:34:16
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
TomQ-MAG Fizjoterapeuta Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 12066 Napisanych postów 160513 Wiek 35 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 1234674
witaj.
tak, przede wszystkim tuytaj medykamenty jakie przyjmujesz moga wplywac na poziom cholesterolu czy to jak ksztaltuja sie hormony.

niestety trudno tutaj ingerowac w decyzje lekarza, dlatego zbytnio nie mozemy ich negowac, w koncu on ma na to licencje%)
jednak co bym zalecal to sprawdzic czy w organizmie nie ma stanow zapalnych. jako podstawe CRP, OB, czynnik reumatoidalny dla pewnosci tez
Mozna ogarnac tez kinaze kreatynowa i PSA opcjonalnie. Jak tarczyca nie byla badana dawno to tez mozna ja ogarnac. Niestety diagnostyke trzeba rozserzyc by sprawdzic co sie dzieje, jezlei to nie jest czynnik zywieniowy czy powiazany z duza nadwaga ciala=wiekszy stan zapalny
1

Prowadzenie on-line, trening, dieta, suplementacja https://www.instagram.com/tomq.bb
[email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 11 Wiek 36 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 2987
Dzięki wielkie za odpowiedź, właśnie wychodzę do lekarza i wszystko mu powiem :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6269 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754788
Ciężko mi się odnieść do tego jak stosowanie przez Ciebie leki mogą wpłynąć na poziom cholesterolu i próby wątrobowe. Sugeruję po prostu przeczytać na ulotce. Z reguły, duża część leków ingeruje w tym kierunku. Zakładając, że rzeczywiście masz niski poziom tkanki tłuszczowej, jesteś aktywny fizycznie i trzymasz się zaleceń żywieniowych, to nic innego nie powinno generować problemu w tym kierunku. Ogólnie wygląda to na hipercholesterolemię dziedziczną. Szczególnie patrząc na prawidłowy poziom trójglicerydów i proporcje HDL:LDL. Nie jestem jednak lekarzem żeby sugerować co robić w takie sytuacji.
1

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Czerwona twarz zimą - porady

Następny temat

Przepuklina pachwinowa - porady

WHEY premium