SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak Wojtek został Policjantem ###### Policyjne FAQ

temat działu:

Sztuki Walki

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 111745

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 748 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10497
Jak , że ten temat pojawia się na forum non-stop i ludziom nie chce się czytać nic z tematów, gdzie osoby wymieniają się poglądami na temat testów, postanowiłem upchać wszystko w jeden temat. Najlepsze jest to, że częściej ludzie trafiają tutaj niż na stronę główną Policji


Jak wiadomo praca w Policji nie należy do łatwych czynności. Funkcjonariusze codziennie mają styczność z różnymi przejawami przestępczości oraz patologii, która w społeczeństwie występuje. Noszą przy sobie broń palną, za którą odpowiadają głową oraz mają dostęp do niejawnych informacji więc wcale nie dziwie się, że procedura rekrutacyjna, którą przybliżę za chwile jest taka zawiła, gdyż po ciężkim dniu pracy w natłoku różnych przykrych i czasem drastycznych sytuacji człowiek normalny po prostu może zwariować...a nie normalny stać się prawdziwym zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Dziwi mnie jednak, że zawód policjanta przyjmowany jest w niektórych kręgach dosyć sceptycznie i wręcz wrogo, gdyż nie każdy chce sprzątać wszystkie parchy tego świata, a jednak są ludzie, którzy chcą to robić! I dobrze bo w dobie narastającej dookoła recesji to przede wszystkim pewny i stały zawód. Popsuć można tylko przez własny wybór. Dobra...Koniec tych gloryfikacji czas przejść do opisania kolejnych etapów rekrutacji.

Jeśli chcesz zacząć pracę jako Policjant, wiedz, że czeka Cię mnóstwo chodzenia i masa papierkowej roboty do załatwienia. Sporo dni trzeba przeznaczyć na kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego. Tak więc radzę każdemu uzbroić się w cierpliwość i czekać spokojnie na swoją kolej, gdyż ponaglanie z Waszej strony rzadko kiedy przyniesie rezultat.

Więc zaczynamy... Do pracy jako policjant może ubiegać się osoba która:
- jest obywatelem Polski
- nie była karana sądownie, oraz nie toczy się wobec niej postępowanie karne
- posiada pełnię praw obywatelskich
- ma wykształcenie minimum średnie(jednakże są odstępstwa i przyjęte mogą zostać osoby z wykształceniem niższym)
- posiada zdolności psycho-fizyczne do służby, gdyż Policja jest formacją uzbrojoną o charakterze hierarchicznym, z położonym dużym naciskiem na dyscyplinę.

Zanim zacznie się proces rekrutacyjny do policji musimy złożyć do Komendy Wojewódzkiej(w Warszawie Stołecznej) Policji komplet dobrze wypełnionych dokumentów, w skład których wchodzą:
- wypełniony Kwestionariusz Osobowy do Służby w Policji
- Podanie o przyjęcie do służby w Policji
- Własnoręcznie napisany życiorys(w formie opowiadania, nie CV)
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały trzeba mieć ze sobą, gdyż Panie z kadr będą chciały zobaczyć!)
- na każdy etap rekrutacji posiadajcie przy sobie dowód osobisty i książeczkę wojskową!


Jeśli wszystkie dokumenty, które złożycie będą właściwie wypełnione/napisane tego samego dnia Panie z kadr umawiają się z Wami na tzw. TSF czyli Test Sprawności Fizycznej oraz TWO czyli Test Wiedzy Ogólnej. Oba testy są tego samego dnia załatwiane i na dzień dzisiejszy Kadry kierują interesantów do 4 Szkół Policyjnych w Katowicach, Pile, Szczytnie oraz w Słupsku. Każda osoba dostanie specjalną kartę- powiadomienie, które upoważnia do udziału w testach oraz wejściu na teren szkoły. Jeżeli wybieracie szkołę to radzę być na czas tj. godzinę przed egzaminami tak jak będzie napisane w karcie, którą dostaniecie. Sam przyjechałem zawczasu, żeby szybciej wejść, jednak nie udało się i siedziałem w poczekalni 3 godziny.

Odległość daty rejestracji w kadrach do dnia egzaminów wynosi około miesiąca.

W szkole czeka Was ewidencja na starcie już. Następnie przechodzicie do poczekalni i czekacie. Gdy nadejdzie godzina egzaminu wchodzicie na aulę i zaczyna się wasz TWO (test wiedzy ogólnej.)

TWO to test losowo wybranych 40 z puli 420 pytań, na które macie 4 warianty odpowiedzi.
Pytania podzielone są na 3 działy:
- Administracja Publiczna (tj. sprawy związane z organami samorządowymi w każdym mieście, kto kogo mianuje i za co odpowiada w powiecie, sprawy administracyjne, Konstytucja) wg Mnie najgorszy dział tych testów.
- Funkcjonowanie Policji (wszystko o Policji. Stopnie policyjne, funkcje, prawa, obowiązki, zakazy i nakazy) tutaj pytania są bardzo ok.
- Bezpieczeństwo Publiczne(Sztab kryzysowy, postępowanie w sytuacjach wojny i innych zagrożeń)

Z TWO możecie uzyskać max 40 punktów. Test ma charakter rankingowy czyli kto lepszy ten pierwszy.
Czas jaki macie na napisanie TWO to 40 minut.
Wszystkie pytania z puli 420 znajdziecie na stronie głównej Policji. Nie wrzucam tutaj bo za dużo tego.


Po napisaniu TWO czeka Was TSF czyli Test Sprawności Fizycznej. Polega on na pokonaniu pewnej trasy w jak najszybszym czasie. Na tor przeszkód składa się wiele czynników. Nie będę opisywał bo niżej macie filmik. Radzę tylko żeby Panie poćwiczyły rzuty piłkami lekarskimi gdyż u mnie na teście 80% tj 12 dziewczyn poległo na piłkach.
TSF należy przejść z czasem niższym niż 1:45:00 tj. 1 minuta 45 sekund.
Wyższy czas oznacza nie zaliczenie TSF. Jeżeli jednak nie uda się zdać to można (jedna z dwóch rzeczy jaką można poprawić w rekrutacji!)podjąć inicjatywę i spróbować ponownie za miesiąc.

Oto film prezentujący tor:





Jeżeli zaliczycie i ten etap kadry dostaną automatycznie wiadomość o tym że jest ok. i w okresie ok. 2tyg-2miesiące od testów TSF i TWO wyznaczą Wam przez wielu nazywaną najtrudniejszą część rekrutacji, test MultiSelect.

MultiSelect (MS) to test psychologiczny, który ma na celu stwierdzenie, czy kandydat ma zdolności psychiczne, które pozwolą mu pełnić służbę. Pytań jest 292. Test składa się z wielu etapów. Bazuje głównie na badaniu osobowości kandydata. Pytania są zawiłe i (UWAGA!!!)
powtarzają się w innych wariantach, więc kłamać nie warto.
W MS (MultiSelect) są również zagadki logiczne polegające na prostym liczeniu procentów w pamięci, obliczaniu pola figur. Test sprawdza również Wasze umiejętności zapamiętywania figur/ cząstek wyciętych z dowolnego obrazka oraz bada wasz refleks i umiejętność logicznego myślenia.

Po MS czeka Was jeszcze rozmowa z psychologiem, który zweryfikuje to co napisaliście z rzeczywistością o jakiej mówicie w rozmowie. Ogólnie rozmowa to opowiedzenie życiorysu i po prostu dobre sprzedanie samego siebie, jak np. na targach pracy. Pytania przeróżne dostać można. Nie pisze nic więcej, bo nie ma sensu. Trzeba podczas rozmowy z psychologiem dobrze przedstawić własną osobę.
Na wyniki egzaminu MultiSelect czeka się od 1 dnia do miesiąca.


Po MultiSeleccie nałożyć powinny Wam się dwie rzeczy. Cały art piszę z perspektywy własnych doświadczeń więc u każdego może inna kolejność wystąpić od tego momentu. Do MS wszystko przebiega tak samo. Opiszę jak u mnie było.

Najpierw wypełniłem Ankietę Bezpieczeństwa Osobowego. Jest to taka książeczka, którą trzeba wypełnić. Są tam rozszerzone dane, w których należy pisać po prostu prawdę, gdyż te dane zostaną sprawdzone przez Policjantów.
Jeżeli oblejecie na tym etapie od razu dostaniecie telefon lub list że postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się niepowodzeniem.
Można zobaczyć na stronie internetowej Policji jak to wygląda.


Kolejnym etapem u mnie (na tym etapie jestem)jest karta obiegowa i komisja lekarska.
W kadrach dostaniecie skierowanie do szpitala MSWiA gdzie czeka was szereg specjalistycznych badań aczkolwiek najpierw dostaniecie tylko jedno gołe skierowanie do kolejnego psychologa. Tam też czekają Was testy i rozmowa, z tym że ten psycholog to psychiatra więc radzę nie kozaczyć bo dopatrzy się jakiejś nerwicy itp. i nie da przyzwolenia dalej. Jeśli jednak to się nie stanie to będziecie robili badania u lekarzy pediatrów, chirurgów, laryngologów, stomatologów, neurologów, dermatologów i okulistów. Przy dobrych wiatrach z 10 pokoi zaliczycie.
Radzę jednak nie starać się niczego ukryć bo i tak wszystko wyjdzie w praniu a może być przykro.

Po zebraniu wszystkich zezwoleń na karcie obiegowej czekacie na Wojewódzką Komisję Lekarską. To pozornie proste powinno być bo niby werdykt i tyle, jednak jest odwrotnie. Lekarze często są bardzo wnikliwi i bardzo dokładnie analizują każdy przypadek. Poza tym nie zdziwcie się jak będziecie traktowani dosyć sceptycznie przez lekarzy. Ale cóż takie życie. Jeżeli przejdziecie Komisję Lekarską to będzie już górki.

Ostatnim etapem jest Wywiad Zorganizowany w skrócie WZ. Ma on charakter rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba się na niego elegancko ubrać gdyż będzie się rozmawiało ze specjalnie stworzoną komisją, która składa się 1-2 Pań z kadr, Pani psycholog, oraz funkcjonariusza np. Komendanta Wojewódzkiego lub kierownika sekcji.
Rozmowa powinna przebiegać harmonijnie przez ok. 20-30 minut bo jak wiadomo warto mówić. Pytania będą typowo osobowościowe np. Czemu do policji?, Jaki byłby pański idealny szef?
Czyli WZ przypomina rozmowę kwalifikacyjną do pracy, jednakże jest on dosyć srogo oceniany z umiejętności komunikowania się i motywacji kandydata do służby. Tutaj trzeba wytężyć umysł, ładnie i płynnie mówić i przedstawić się z jak najlepszej strony.
Pytanka znajdziecie na necie.

Jeżeli przejdziecie wszystkie te etapy możecie zacząć podliczać punkty które zdobyliście.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 200. min za:
TFS 40 punktów
TWO 40 punktów
MS 60 punktów
WZ 60 punktów

Oscylowanie w granicach 150 punktów to dosyć dobry wynik.

Jeżeli ktoś przejdzie wszystkie te etapy, które opisałem powinien czekać na dalsze informacje od kadr. Niestety tutaj mój zasób wiedzy się kończy, ale jak wszystko pójdzie gładko to kandydat przerodzi się w funkcjonariusza.

Mogłem coś przeoczyć. Z pamięci wszystko pisałem. Jak coś źle to pisać tutaj. Trzeba dla niedoinformowanych stworzyć dobry FAQ.
2

żyj tak aby inni przez Ciebie nie płakali

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 79498
Paww - szybciej ktoś Tobie odpowie w temacie "Aktualne testy do Policji", bo do tego mało kto zagląda.

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 50 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 262
FAQ jest świetny, mogłeś jednak wspomnieć od razu o swojej wadzie wzroku jak to się toczyło (13.3 rozumiem). Napisz krótko o tym bo też mam wadę (krótkowzroczność) i może to być jedyna przeszkoda w mojej drodze do służby w Policji.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 12 Napisanych postów 748 Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 10497
AKTUALIZACJA.

#####################Karta Obiegowa i Wojewódzka Komisja Lekarska###############
To jest juz końcowy etap postępowania rekrutacyjnego do słuzby w Policji. Niestety nijak nie możemy wpłynąć na nasze zdrowie, a lekarze bywają bardzo dociekliwi w każdej kwestii.

Karta Obiegowa to karta, którą dostanie każdy kandydat, który pozytywnie przejdzie Multi Select. Karta Obiegowa to inaczej Karta skierowania do badań lekarsko specjalistycznych, mających na celu przebadanie kandydata fizycznie i psychicznie i orzeczeniu o zdolności do służby w Policji.

Więc zacznijmy.
W sekretariacie WKL(Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej)kandydaci otrzymają potocznie obiegówkę, lecz nie mogą zacząć badań, gdyż odgórnie mają narzucone jako pierwsze badanie PZP.
Badanie PZP czyli Poradni Zdrowia Psychicznego składa się z dwóch głównych etapów. tj. Badanie przez psychologa i psychiatrę.
Psycholog da nam do rozwiązania testy psychologiczne podobne jakie były w MS, jednakże wszystko będzie pisane na papierze. Egzaminy będą się składały z 3 części tj. testy na osobowość, na inteligencję oraz wypełnieniu ankiety odnośnie siebie samego, rodziny, przyjaciół i upodobań, wad. Na koniec czeka nas rozmowa, na której lekarz wszystko zweryfikuje. Jeżeli uda nam się zaliczyć psychologa skieruje do psychiatry. tu jest nieco inaczej. Podczas rozmowy należy być spokojnym, gdyż żadne podejrzane zachowanie nie umkną psychiatrze. Ten lekarz bada stan naszej psychiki od zewnątrz i stara się dostrzec wszelkiego rodzaju objawy zdenerwowania.

Przed udaniem się do lekarzy do szpitala należy przyjechac na czczo, gdyż czeka nas pobranie krwi i moczu, z czym polecam kupić pojemnik w aptece na mocz w aptece bo poranny jest najlepszą jakościowo próbką. Jeżeli ktoś jest chory lub ma poważne przeziębienie odradzam te badania gdyż wyjdzie Wam wynik do poprawy(wiem po sobie). Kolejno powinniście załatwić sobie RTG klatki piersiowej czyli rentgen. Na ogół najdłużej właśnie schodzi się tam, gdyż są straszne kolejki. Po ok 2-3 dniach otrzymacie wyniki tych badań. Morfologię(wyniki moczu i krwi) dostaniecie w takiej ala'książeczce, a z RTG dostaniecie zdjęcie wraz z opisem.
Po oddaniu krwi i moczu polecam zjeść coś, gdyż reszta dnia upłynie Wam na czekaniu w kolejce i zdobywaniu kolejnych podpisów. Czeka Was min.:
Stomatolog sprawdzi stan uzębienia i jego braki. Kilka osób z grupy wraz z którą przechodziłem badania musiało poleczyć zęby gdyż nie dostali wpisu.
Dermatolog sprawdzi stan skóry oraz czy nie posiadamy tatuaży. Czasami bywa tak, że Dermatolog może dać przez tatuaż paragraf za oszpecenie skóry więc należy być miłym i zrobić dobre wrażenie.
Neurolog sprawdzi czy odruchy nerwowe są takie jak powinny. Będzie pytał o zawroty głowy, choroby psychiczne itp.
Laryngolog zaprowadzi Was do specjalnej wyciszonej komory. Założy słuchawki i będzie włączał krótkie dźwięki, po których usłyszeniu naszym zadaniem jest wciskanie specjalnego joysticka. Ogólnie dźwięki przypominają piszczenie i naprawdę ciężko je usłyszeć.
Okulista sprawdzi ostrość wzroku na tablicy z literami, zbada dno oka oraz założy na nos trójwymiarowe okulary i da rysunki, które się poruszają.
Chirurg sprawdzi i zapyta czy nie mamy żadnych blizn po operacjach i złamaniach. Zobaczy również kręgosłup.
Lekarz wewnętrzny przyjmie nas tylko wtedy gdy będziemy mięli wyniki badań moczu,krwi i rtg klatki piersiowej, oraz pozostałe wpisy od lekarzy.
Przed wejściem do gabinetu lekarskiego pielegniarka zmierzy nam ciśnienie krwi. Podczas wizyty trzeba będzie się rozebrać i lekarz Was zbada oraz przejrzy otrzymane wyniki. Po zapoznaniu zadecyduje, czy da Wam wpis. Od razu mówię, żeby się nie stresować gdy coś będzie nie tak. Ja np przestraszyłem się, gdy musiałem zrobić dodatkowo echo serca, bo lekarka powiedziała, że mam chore serce chyba...okazało się, że przez sport mam inaczej pracujące serce i to nie żaden powód do zmartwień

Po zdobyciu wszystkich wpisów do Karty Obiegowej przychodzi czas na Komisję Lekarską, która zapoznaje się z wynikami badań i orzeka o zdolności do służby.
Przy wystawieniu werdyktu lekarze kierują się tym dokumentem:
[http://bip.kgp.policja.gov.pl/download.php?s=18&id=6735]
wymagany program Acrobat Reader!

opisane są tu wszystkie wady i ułomnosci i sposób w jaki do nich nalezy podejść gdzie:
Z - oznacza zdolny
Z/N - zdolny/ niezdolny - na ogół nie sprawia to problemów i kandydaci klasyfikowani są jako zdolni
N/Z - niezdolny/ zdolny - jak ktoś ma tylko jedną ułomność i jest ona określona w taki sposób ma szansę. Jeżeli prócz tego wpisu jest podobny od innego lekarza to szanse maleją.
N - niezdolny do służby.

Jeżeli komuś na którymkolwiek etapie powinie się noga nie warto się poddawać. Można się wtedy odwołać do wyższej instancji czyli Okręgowej Komisji Lekarskiej. Werdykt może się zmienić lecz nie musi. Dodam, że jeżeli ktoś dostał jakiś paragraf gdzie w powyższym rozporządzeniu widnieje N odwołanie nie pomoże.

Mam nadzieje, że się rozjaśnia powoli bo pytań w dziale jest full na ten temat.
Tyle o policji ode mnie. Jeżeli ktoś coś wie, albo widzi błędy niech pisze.
Pozdrawiam

Zmieniony przez - Stpierre w dniu 2009-05-17 13:51:10

żyj tak aby inni przez Ciebie nie płakali

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 167 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 687
:)
Też myślę o pracy w policji.Dziękuję za ten FAQ.Wpierw chcę skończyć studia (jestem na psychologii klinicznej)->mam nadzieję,że to nie będzie przeszkodą(w sensie podobno psychologowie nie są mil widziani->jednak dla jasności dodam,że "to tak obiegowa opinia i nie mam jej potwierdzenia")
1

"You could learn to shoot, you can learn to fight but there's no weapon as powerful as your femininity."

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2
złożyłem papiery do policji pierwsze testy mam 27 czerwca w szczytnie ale mam watpliwosci czy sie dostane bo mam w rodzinie osoby ukarane przez sad grzywną wiem że to sprawdzaja czy to mnie skresla z marzen o pracy w policji?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2361 Napisanych postów 30609 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270708
tak na prawde nie dowiesz się jak nie spróbujesz,my tu mozemy tylko dywagować bo nie my decydujemy o przyjęciu
to czy Cie uwalą zalezy od kilku czynników, m.in za co ta kara,kto ukarany(ktoś dalszy czy bliższy w rodzicie),z jakiego kodeksu ta kara...

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2
kara jest za wyłudzenie pieniedzy z firmy ubezpieczeniowej wiadomo fikcyjna kolizja drogowa to było 16 lat temu ale sprawa była jakies 4 lata temu brat i ojciec w to byli zamieszani w cały pomysł byl znajomego brata oczywiscie tamten siedzi a ze brat miał tylko kierowac a na ojca zarejestrowany byl samochód to tylko dostali kare grzywny w reczywistosci to nawet nie wiedzieli co sie stało do czasu rozprawy.ale jakos sad musiał ich ukarac.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2
A ja mam nieco inne pytanko... Jadę jutro na KL i co mam ze sobą wziąć? Książeczkę zdrowia, dow. osob., moje badania i coś jeszcze?? Jakieś zaświadczenie od lek. rodzinnego czy coś??
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 77 Napisanych postów 11983 Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 79498
Ogarnij się...Weź dowód osobisty,obiegówkę z wszystkimi wpisami od lekarzy i wszystkie wyniki,które robiłeś w ramach obiegówki..Książeczka zdrowia im Twoja jest niepotrzebna,bo co ich obchodzi kwit z cywilnego resortu.

Lekarz rodzinny MSWiA powinien zrobić podsumowanie wszystkich wpisów,z tego co pamietam jako lekarz wewnętrzny na obiegówce.Rodzinny-cywilny lekarz ,komisji lekarskiej MSWiA nie obchodzi i żadne zaświadczenia od niego też nie.

Zmieniony przez - słaby 56 w dniu 2009-06-02 10:11:26

Raczej ustapić niż zranić,raczej zranić niz okaleczyć,raczej okaleczyć niż zabić,prędzej zabić samemu,niż dać się zabić.

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
QUEBLO Moderator
Ekspert
Szacuny 2361 Napisanych postów 30609 Wiek 40 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 270708
savage25 brat i ojciec to rodzina bliska. Na moje oko będzie Ci bardzo ciężko,ale na sto procent nie powiem że "nie masz szans",bo to nie ja decyduje o przyjęciach
2

"Będąc na diecie najważniejsze jest, by wieczorem zasnąć, zanim się zechce żreć"

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 2 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 2
Ym..ale ja już byłam na Komisji we wrocku i sie odwolywalam bo mialam jeden paragraf i lekarz w komisji chcial moja ksiazeczke zdrowia i cos jeszcze,,,;> wiec nie bede sie ogarniac, bo koles tego ode mnie wymagal i byl bardzo zdziwiony, ze ja o tym nic nie wiem;/ wszystko juz mam za soba, a teraz jade do OKL w Katowicach.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sztuka

Następny temat

8 WIELKI, MIEDZYNARODOWY ZLOT KRAVEROW

WHEY premium