
Jak wiadomo praca w Policji nie należy do łatwych czynności. Funkcjonariusze codziennie mają styczność z różnymi przejawami przestępczości oraz patologii, która w społeczeństwie występuje. Noszą przy sobie broń palną, za którą odpowiadają głową oraz mają dostęp do niejawnych informacji więc wcale nie dziwie się, że procedura rekrutacyjna, którą przybliżę za chwile jest taka zawiła, gdyż po ciężkim dniu pracy w natłoku różnych przykrych i czasem drastycznych sytuacji człowiek normalny po prostu może zwariować...a nie normalny stać się prawdziwym zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Dziwi mnie jednak, że zawód policjanta przyjmowany jest w niektórych kręgach dosyć sceptycznie i wręcz wrogo, gdyż nie każdy chce sprzątać wszystkie parchy tego świata, a jednak są ludzie, którzy chcą to robić! I dobrze bo w dobie narastającej dookoła recesji to przede wszystkim pewny i stały zawód. Popsuć można tylko przez własny wybór. Dobra...Koniec tych gloryfikacji czas przejść do opisania kolejnych etapów rekrutacji.
Jeśli chcesz zacząć pracę jako Policjant, wiedz, że czeka Cię mnóstwo chodzenia i masa papierkowej roboty do załatwienia. Sporo dni trzeba przeznaczyć na kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego. Tak więc radzę każdemu uzbroić się w cierpliwość i czekać spokojnie na swoją kolej, gdyż ponaglanie z Waszej strony rzadko kiedy przyniesie rezultat.
Więc zaczynamy... Do pracy jako policjant może ubiegać się osoba która:
- jest obywatelem Polski
- nie była karana sądownie, oraz nie toczy się wobec niej postępowanie karne
- posiada pełnię praw obywatelskich
- ma wykształcenie minimum średnie(jednakże są odstępstwa i przyjęte mogą zostać osoby z wykształceniem niższym)
- posiada zdolności psycho-fizyczne do służby, gdyż Policja jest formacją uzbrojoną o charakterze hierarchicznym, z położonym dużym naciskiem na dyscyplinę.
Zanim zacznie się proces rekrutacyjny do policji musimy złożyć do Komendy Wojewódzkiej(w Warszawie Stołecznej) Policji komplet dobrze wypełnionych dokumentów, w skład których wchodzą:
- wypełniony Kwestionariusz Osobowy do Służby w Policji
- Podanie o przyjęcie do służby w Policji
- Własnoręcznie napisany życiorys(w formie opowiadania, nie CV)
- kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (oryginały trzeba mieć ze sobą, gdyż Panie z kadr będą chciały zobaczyć!)
- na każdy etap rekrutacji posiadajcie przy sobie dowód osobisty i książeczkę wojskową!
Jeśli wszystkie dokumenty, które złożycie będą właściwie wypełnione/napisane tego samego dnia Panie z kadr umawiają się z Wami na tzw. TSF czyli Test Sprawności Fizycznej oraz TWO czyli Test Wiedzy Ogólnej. Oba testy są tego samego dnia załatwiane i na dzień dzisiejszy Kadry kierują interesantów do 4 Szkół Policyjnych w Katowicach, Pile, Szczytnie oraz w Słupsku. Każda osoba dostanie specjalną kartę- powiadomienie, które upoważnia do udziału w testach oraz wejściu na teren szkoły. Jeżeli wybieracie szkołę to radzę być na czas tj. godzinę przed egzaminami tak jak będzie napisane w karcie, którą dostaniecie. Sam przyjechałem zawczasu, żeby szybciej wejść, jednak nie udało się i siedziałem w poczekalni 3 godziny.
Odległość daty rejestracji w kadrach do dnia egzaminów wynosi około miesiąca.
W szkole czeka Was ewidencja na starcie już. Następnie przechodzicie do poczekalni i czekacie. Gdy nadejdzie godzina egzaminu wchodzicie na aulę i zaczyna się wasz TWO (test wiedzy ogólnej.)
TWO to test losowo wybranych 40 z puli 420 pytań, na które macie 4 warianty odpowiedzi.
Pytania podzielone są na 3 działy:
- Administracja Publiczna (tj. sprawy związane z organami samorządowymi w każdym mieście, kto kogo mianuje i za co odpowiada w powiecie, sprawy administracyjne, Konstytucja) wg Mnie najgorszy dział tych testów.
- Funkcjonowanie Policji (wszystko o Policji. Stopnie policyjne, funkcje, prawa, obowiązki, zakazy i nakazy) tutaj pytania są bardzo ok.
- Bezpieczeństwo Publiczne(Sztab kryzysowy, postępowanie w sytuacjach wojny i innych zagrożeń)
Z TWO możecie uzyskać max 40 punktów. Test ma charakter rankingowy czyli kto lepszy ten pierwszy.
Czas jaki macie na napisanie TWO to 40 minut.
Wszystkie pytania z puli 420 znajdziecie na stronie głównej Policji. Nie wrzucam tutaj bo za dużo tego.
Po napisaniu TWO czeka Was TSF czyli Test Sprawności Fizycznej. Polega on na pokonaniu pewnej trasy w jak najszybszym czasie. Na tor przeszkód składa się wiele czynników. Nie będę opisywał bo niżej macie filmik. Radzę tylko żeby Panie poćwiczyły rzuty piłkami lekarskimi gdyż u mnie na teście 80% tj 12 dziewczyn poległo na piłkach.
TSF należy przejść z czasem niższym niż 1:45:00 tj. 1 minuta 45 sekund.
Wyższy czas oznacza nie zaliczenie TSF. Jeżeli jednak nie uda się zdać to można (jedna z dwóch rzeczy jaką można poprawić w rekrutacji!)podjąć inicjatywę i spróbować ponownie za miesiąc.
Oto film prezentujący tor:
Jeżeli zaliczycie i ten etap kadry dostaną automatycznie wiadomość o tym że jest ok. i w okresie ok. 2tyg-2miesiące od testów TSF i TWO wyznaczą Wam przez wielu nazywaną najtrudniejszą część rekrutacji, test MultiSelect.
MultiSelect (MS) to test psychologiczny, który ma na celu stwierdzenie, czy kandydat ma zdolności psychiczne, które pozwolą mu pełnić służbę. Pytań jest 292. Test składa się z wielu etapów. Bazuje głównie na badaniu osobowości kandydata. Pytania są zawiłe i (UWAGA!!!)
powtarzają się w innych wariantach, więc kłamać nie warto.
W MS (MultiSelect) są również zagadki logiczne polegające na prostym liczeniu procentów w pamięci, obliczaniu pola figur. Test sprawdza również Wasze umiejętności zapamiętywania figur/ cząstek wyciętych z dowolnego obrazka oraz bada wasz refleks i umiejętność logicznego myślenia.
Po MS czeka Was jeszcze rozmowa z psychologiem, który zweryfikuje to co napisaliście z rzeczywistością o jakiej mówicie w rozmowie. Ogólnie rozmowa to opowiedzenie życiorysu i po prostu dobre sprzedanie samego siebie, jak np. na targach pracy. Pytania przeróżne dostać można. Nie pisze nic więcej, bo nie ma sensu. Trzeba podczas rozmowy z psychologiem dobrze przedstawić własną osobę.
Na wyniki egzaminu MultiSelect czeka się od 1 dnia do miesiąca.
Po MultiSeleccie nałożyć powinny Wam się dwie rzeczy. Cały art piszę z perspektywy własnych doświadczeń więc u każdego może inna kolejność wystąpić od tego momentu. Do MS wszystko przebiega tak samo. Opiszę jak u mnie było.
Najpierw wypełniłem Ankietę Bezpieczeństwa Osobowego. Jest to taka książeczka, którą trzeba wypełnić. Są tam rozszerzone dane, w których należy pisać po prostu prawdę, gdyż te dane zostaną sprawdzone przez Policjantów.
Jeżeli oblejecie na tym etapie od razu dostaniecie telefon lub list że postępowanie kwalifikacyjne zakończyło się niepowodzeniem.
Można zobaczyć na stronie internetowej Policji jak to wygląda.
Kolejnym etapem u mnie (na tym etapie jestem

W kadrach dostaniecie skierowanie do szpitala MSWiA gdzie czeka was szereg specjalistycznych badań aczkolwiek najpierw dostaniecie tylko jedno gołe skierowanie do kolejnego psychologa. Tam też czekają Was testy i rozmowa, z tym że ten psycholog to psychiatra więc radzę nie kozaczyć bo dopatrzy się jakiejś nerwicy itp. i nie da przyzwolenia dalej. Jeśli jednak to się nie stanie to będziecie robili badania u lekarzy pediatrów, chirurgów, laryngologów, stomatologów, neurologów, dermatologów i okulistów. Przy dobrych wiatrach z 10 pokoi zaliczycie.
Radzę jednak nie starać się niczego ukryć bo i tak wszystko wyjdzie w praniu a może być przykro.
Po zebraniu wszystkich zezwoleń na karcie obiegowej czekacie na Wojewódzką Komisję Lekarską. To pozornie proste powinno być bo niby werdykt i tyle, jednak jest odwrotnie. Lekarze często są bardzo wnikliwi i bardzo dokładnie analizują każdy przypadek. Poza tym nie zdziwcie się jak będziecie traktowani dosyć sceptycznie przez lekarzy. Ale cóż takie życie. Jeżeli przejdziecie Komisję Lekarską to będzie już górki.
Ostatnim etapem jest Wywiad Zorganizowany w skrócie WZ. Ma on charakter rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba się na niego elegancko ubrać gdyż będzie się rozmawiało ze specjalnie stworzoną komisją, która składa się 1-2 Pań z kadr, Pani psycholog, oraz funkcjonariusza np. Komendanta Wojewódzkiego lub kierownika sekcji.
Rozmowa powinna przebiegać harmonijnie przez ok. 20-30 minut bo jak wiadomo warto mówić. Pytania będą typowo osobowościowe np. Czemu do policji?, Jaki byłby pański idealny szef?
Czyli WZ przypomina rozmowę kwalifikacyjną do pracy, jednakże jest on dosyć srogo oceniany z umiejętności komunikowania się i motywacji kandydata do służby. Tutaj trzeba wytężyć umysł, ładnie i płynnie mówić i przedstawić się z jak najlepszej strony.
Pytanka znajdziecie na necie.
Jeżeli przejdziecie wszystkie te etapy możecie zacząć podliczać punkty które zdobyliście.
Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 200. min za:
TFS 40 punktów
TWO 40 punktów
MS 60 punktów
WZ 60 punktów
Oscylowanie w granicach 150 punktów to dosyć dobry wynik.
Jeżeli ktoś przejdzie wszystkie te etapy, które opisałem powinien czekać na dalsze informacje od kadr. Niestety tutaj mój zasób wiedzy się kończy, ale jak wszystko pójdzie gładko to kandydat przerodzi się w funkcjonariusza.
Mogłem coś przeoczyć. Z pamięci wszystko pisałem. Jak coś źle to pisać tutaj. Trzeba dla niedoinformowanych stworzyć dobry FAQ.
żyj tak aby inni przez Ciebie nie płakali