SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Artroskopia kolana - rehabilitacja

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 23823

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 140 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 47039
witam

Jestem po artroskopii kolana.prawie 4tydzień

Rozpoznanie opisowe:
Stan po skręceniu stawu kolanowego lewego,zastarzałe uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego.

Kwalifikuje sie do rekonstrukcji acl,lekarz powiedził ze kiedy to tylko zalezy odemnie...

Po artroskopii rehabilitant w szpitalu tylko pokazał jak chodzić o kulach i kazał napinac m.czworogłowy to tyle,lekarz ktory wykonał artro wyjechał na wakacje, bedzie dopiero za kilka dni,ten sam lekarz ma wykonywać rekonstrukcje acl.

Nie dostałem zadnego skierowania na rehabilitacje itp.Nie pomyślałem zeby o to spytać wychodząc ze szpitala.
Na zdjęciu szwów byłem u innego lekarza,spytałem co z jakimiś rehab albo fizykoterapia ale odpowiedział ze nie teraz,i mam tylko napinać m.czworogłowyPożniej wysłałem matke do innego ortopedy po skierowanie,byl to ok 3tydzień po artro,powiedział że zawcześnie

Po zabiegu po około 2tygodnia czytając po internecie,strasznie sie wk..wiłem,postanowiłem na własną ręke zająć sie sobą.

Chodziłem po 30min/4razy dziennie bez kul po rownej nawierzxchni,napinałem czworogłowy,leżąc unosiłem wyprostowaną noge i trzymałem tak napietą(20sek napięcie/20sek odpoczynek,z dnia na dzień zwiększałem czas napiecia),leżąc z uniesioną wyprostowaną nogą wykonywalem "kółka stopą'' cały czas mając napięty m.czworogłowy,biernie uginałem kolano zwiększając stopniowo zakres ruchu .Tak ćwiczyłem kilka razy dziennie.Po każdym ćwiczeniu robiłem zimne okłady po 30min.

Teraz chodząc czuje znacznie stabilniejsze kolano,m.czworogłowy dużo lepiej wygląda,wysięk jest znacznie mniejszy,mogę już prawie całkiem zgiąć kolano!
Od wczoraj jerzdzę na rowerku spiningowym po 10min 3razy dziennie.

Wiem że powinienem pójść prywatnie do jakiegoś rehabilitanta ale finansowo jestem bardzooo ograniczony ostatnio,poprostu życie...nie stać mnie

Coś o mnie:

25lat,kilka lat stazu na siłowni(zaplanowana dieta,przemyślany trening), a od 4 lat(kilka treningów sw tygodniowo + 3/tydzień siłownia+interwały) całym moim życiem są sporty walki i wszystko co z tym związane,chcę usprawnić tę nogę i mieć jak najszybciej rekonstrukcje acl i wkońcu wrócić na matę!

Proszę o jakieś porady,ile czasu poświęcać na rowerek?jak ćwiczyć ile czasu?,o skierowanie ale na jakie zabiegi prosić lekarza?może znacie jakieś strony z rzetelnymi info jak ma wygladać rehabilitacja kolana.Motywacjii mi nie brakuje,wolnego czasu też.
Marzę o sparingach,cięzkich treningach, o walce,nie wiem jak wytrzymam bez tego

Bardzo proszę o pomoc!!!!

rozpisałem sie heh
pozdrawiam

Zmieniony przez - rankst w dniu 2011-07-16 00:43:44

Zmieniony przez - rankst w dniu 2011-07-16 14:01:33
1

PSYCHO

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Problemy z kolanami są niestety bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie w sytuacji uprawiania sportów walki, drużynowych, narciarstwa, czy zwykłego, rekreacyjnego biegania. Przytrafić się ono może nawet przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. Wystarczy źle stanąć lub zagapić się na schodach. Takie sytuacje przytrafiają się nam niestety kilka razy w życiu. Czasami nie wynikają z nich żadne problemy, ale ryzyko uszkodzenia łąkotki, czy zerwania więzadła krzyżowego istnieje.

W sytuacji, gdy uraz już wystąpi i jesteśmy po zabiegu artroskopii lub rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego, bez wątpienia powinniśmy skonsultować dalsze postępowanie z lekarzem, który wykonywał zabieg. Warto dokładnie go wypytać o to, jak on poszedł, kiedy rozpocząć rehabilitację i ewentualnie kiedy możliwy będzie powrót do pełnej sprawności. Jeżeli nie masz takiej możliwości, to bez wątpienia należy udać się do lekarza, po to, aby dał Ci on skierowanie na rehabilitację, którą warto wykonać jak najszybciej, już po zdjęciu szwów. Niestety rehabilitacja na NFZ, nawet mimo pilnego skierowania to prawdopodobnie minimum 2-3 miesiące oczekiwania, więc zapisać się możesz, ale nie licz na szybką pomoc. W tej chwili niezbędne jest szybkie działanie. Z tego też względu warto zainwestować w swoje zdrowie i jednak przeznaczyć co najmniej 1000-1500 zł na około 15-20 zabiegów i fizjoterapeuty. Jest to Twoje zdrowie i nie masz niestety wyboru. Bez pomocy fizjoterapeuty możesz mieć długie problemy z dojściem do pełni sprawności.

Na pewno wykonywanie jej samemu pomoże w odbudowie mięśni. Ciężko jednak stwierdzić co, jak i kiedy wykonywać. W tym celu warto zasięgnąć opinii fizjoterapeuty. On za pomocą masażu rozbije powstałe punkty spustowe, działając holitycznie oraz pokaże Ci odpowiednie ćwiczenia. W ten sposób na pewno szybko dojdziesz do sprawności.



Moderator działu Odżywianie

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 140 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 47039
up

PSYCHO

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
helo, dawno mnie tu nie było

W stabilizowaniu stawu kolanowego zaraz po więzadłach (albo na równi z nimi) najważniejsze są mięśnie (czworogłowy i jego głowa obszerna przyśrodkowa). Bardzo dobrze robisz wzmacniając mięśnie uda. Przed zabiegiem rekonstrukcji więzadła krzyżowego rozbuduj i wzmocnij mięsień czworogłowy (nie zapominając o stronie zdrowej).
Im silniejsze mięśniem, tym lepszy wynik operacji:)

Ćwicz tyle na ile pozwoli Ci czas, min 2-3 razy w tygodniu skupiając się na mięśniach nóg (prostowniki i zginacze).

Unikaj intensywnych treningów sportów walki i meczów piłki nożnej przed rekonstrukcją. Kolejne skręcenie kolana może uszkodzić chrząstkę i łąkotki.
Postaw na rower i ćwiczenia z obciążeniem, bieg po równej powierzchni bez nagłych zmian kierunku ruchu.


Pamiętaj ze po rekonstrukcji czeka Cię 6 mies do pełnego powrotu do treningów. Okresu tego nie można za bardzo skrócić nawet odpowiednia dietą i intensywnymi ćwiczeniami gdyż chodzi tu o naturalne zdolności więzadła do regeneracji na przeszczepie.


Większość ortopedów w twoim przypadku zaleciłaby rekonstrukcję więzadła ze względu na uprawiane sporty.

Pozdrawiam .
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 44 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 198
REKONSTRUKCJA JAK NAJSZYBCIEJ !!

18 maja miałem rekonstrukcję i właśnie z IDEALNEJ postawy naszej służby zdrowia przez miesiąc chodziłem w ortezie 30 stopni zgięcia na stałe i kule.
również tak jak i Ty zacząłem szperać po forach i nie dawało mi spokoju iż nie mam rehabilitacji i zaleceń.
lekarz ortopeda, który mi wstawiał nowe więzadło niestety nie przyjmował w poradni tudzież szpitalu/a.
postanowiłem przejść się do Niego prywatnie. a ten załamał ręce z postawy swoich kolegów - ortopedów, którzy w poradni zabronili mi podstawowych ćwiczeń itp.

stan na 18 czerwiec - zanik mięśnia czworogłowego - maksymalne osłabienie nogi operowanej, wysięk ...
od 20 czerwca prywatna rehabilitacja (tak ... 300 zł tygodniowo ....

ale ... po miesiącu intensywnej fizjoterapii mam maksymalny wyprost i zgięcie 100 stopni (dodam, że z powodu zaniedbania - a raczej niedoinformowania od strony służby zdrowia noga była w okropnym stanie)
na chwilę obecną powolutku idzie wszystko do przodu.

NIe zwlekaj z operacją bo życie bez więzadła to nie życie (dwa lata wegetacji ...)
kontuzja wykluczyła mnie z taekwondo i xma.
cóż poradzić.

ale myślę, że za 4-5 mc wrócę do fikania :)
po artro bez kul latałem po 2 tygodniach :)
niestety rekonsturkcja to już poważna sprawa i nie ma sensu tego opóźniać.

cóż mogę Ci doradzić? przede wszystkim rehabilitacja. na fundusz nie licz bo to złodzieje i załapałbyś się dopiero po 2-3 mc od operacji a to zdecydowanie za późno. druga sprawa to to, że dostaniesz 10 zabiegów laserem i 10 pola magnetycznego - gdzie ja idąc prywatnie mam to drugi dzień ... dodatkowo prywatnie otrzymujesz zabiegi spodniami "boa", stymulację prądem, siłka, jakuzzi itp ..

samemu bardzo ciężko ułożyć odpowiedni trening ... parę lat obracałem się w klimacie fizjoterapii (znajomi) i wiem, że to nie jest lekki orzech do zgryzienia.

Lepiej zainwestować trochę kasy w zdrowie i szybciej wrócić do formy niżeli działać na własną rękę i nie daj Bóg ..

Jeśli masz pytania śmiało wal.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Prosiłem mnie o odpowiedź - trudno byłoby napisać coś mądrzejszego niż napisała salserita.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
heh dzięki z komplemento

Dodam jeszcze w celu uściślenia, że obecnie (po artroskopii i przed rekonstrukcją) nie warto już płacić za jakąś specjalistyczną rehabilitację. Zasadniczo po artroskopii rehabilitacja domowa jest w zupełności wystarczająca (z małymi wyjątkami) i sam doszedłeś do mądrych wniosków wzmacniając mięśnie. Rób to dalej na miarę swoich obecnych możliwości biorąc pod uwagę to co napisałam wcześniej.

Jednak, jeśli zdecydujesz się na rekonstrukcję (czytaj post z doświadczeniami swojego kolegi) upewnij się, że po zabiegu będzie miał kto "poprowadzić" twoją rehabilitację. Nie od razu można robić wszystko. Ważne jest stopniowe wprowadzanie kolejnych etapów rehabilitacji i to już nie jest tak łatwe jak jazda na rowerku.
Dlatego, o ile zabieg uda zrobić się na NFZ zorientuj się, czy lekarz prowadzący zaplanował (i gdzie - u kogo i za ile) twoją rehabilitację. Ważne żeby osoba ta (rehabilitant) miała jakiekolwiek doświadczenie w prowadzeniu tego typu pacjentów.

Pozdr jeszcze raz.
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Salserita, czytając te forum, to raczej się rzadko zdarza, aby lekarz komuś rehabilitację po ACL zaplanował. Często nawet nie daje skierowania
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Aż nie chce się wierzyć ... ale to możliwe.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 140 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 47039
dziekuje wszystkim za pomoc:)

Tefo,moglbys napisac cos wiecej o kosztach,rozkladzie zajec,zabiegach,ile razy w tygodniu masz rehabititacje itp.
Wiem zxe po rekonstrukcji bede musial znalezc osobe ktora mnie poprowadzi ale chcialbym te koszta maksymalnie ograniczyc,zaznaczam:nie oszczedzam na zdrowiu poprostu finansowo ost nie jest najlepiej!

Kradam to samo zauwazylem(z opowiesci znajomych),lekarzowi trzeba przymomniec o skierowaniu,nie rozumiem tego,tragedia

Salserita,dzien w dzien czytam o reko i rehabilitacji,widze ze rehab po artro a reko bardzo sie rozni.Pytanie jak znajde jakiegos dobrego specjaliste.
Na dzis jest 28dni po artroskopii,ile dziennie przeznaczac czasu na rowerek?jak intensywnie?Narazie jezdze po 15min 4-5razy dziennie,siodelko wysoko,"na ciezszym biegu" +reszta i okłady,nie wiem czy to nie za duzo albo za malo
Znizac sukcesywnie siodelko?zwiekszac opor?
Moge dodac przysiady bez obciazenia?jak gleboko?!
Albo kilka serii przysiadów metoda super slow:powolne siadanie i wstawanie (5 s w dół, 5 sek w górę)?

Treningi sw odpuscilem,narazie,bardzo zalezy mi na powrocie do sportu,jestem fanatykiem sportow walki
Kiedy moge dodać siłownie np skupic sie na cwiczeniach siedzac?

Zmieniony przez - rankst w dniu 2011-07-18 19:29:57

Zmieniony przez - rankst w dniu 2011-07-18 20:04:18
1

PSYCHO

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 44 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 198
3 razy tygodniowo

czas - około 3-4 godzinek = 80 zł za wizytę :)

240 zł tygodniowo.

Motyw jest taki, że zaczynam od ćwiczeń izometrycznych następnie masaż kolana po tym ćwiczenia z fizjoterapeutą itp następnie realizuje protokół ćwiczeń na siłowni który dostaje (już mam 3 - zaczynałem od podstawowych typu napinanie rozciąganie itp itd) po tym laser na blizny, pole elektromagnetyczne, kończąc 30 minutową stymulacją elektroniczną mięśnia czworogłowego.

z tymi protokołami to jest tak, że mój fizjoterapeuta ma opracowane swoje ćwiczenia i na poszczególnym stadium leczenia daje nowy protokół.

Początkowo mając zanik mięśnia realizowałem głownie ćwiczenia izometryczne następnie dostąłem nowy po tygodniu dwóch który zawierał ćwiczenia możen ie tyle skomplikowane co dość trudne dla nogi chorej - ale i z tym sobie poradzilem i po 2 tygodniach protokół ten był zbyt łatwy :)

generalnie gdyby nie rozpiska poszczególnbych ćwiczeń, ciągła kontrola fizjoterapeuty, rozmowy konsultacje, wspólne ćwiczenia to nie wiem czy doszedłbym do tego stanu jaki mam dziś :)

polecam Fizjo-world w Gdyni.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 140 Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 47039
3-4h tygodniowo?tak?
240zl to nie malo... i ile tygodni bedziesz pod okiem fizjoterapeuty?

Jaki masaz kolana?chodzi ci o mobilizacje rzepki?czy cos innego?

Tefo fizjo-world w gdyni,jestem z drugiego konca polski:)

pozdrawiam
jeszcze raz dzieki za pomoc

Zmieniony przez - rankst w dniu 2011-07-18 23:24:23

PSYCHO

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Wystające żyły

Następny temat

Co skutecznie hamuje wzrost...

WHEY premium