SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jakie suplementy używać na wzrost masy i mięśni?

jakie suplementy używać na wzrost masy i mięśni? aktualnie ważę 76kg i mam 190cm wzrostu, biorę kreatynę codziennie od 3 miesięcy przy tym ćwicząc na siłowni 3 razy w tygodniu (pon,sroda,piątek) i uprawiam boks również w (pon,sroda,piątek), oprócz kreatyny zacząłem pić białko od jakiegoś niecałego miesiąca. Zamówiłem przed treningówkę aakg z waszego sklepu, czy polecacie np. booster testosteronu? zależy mi na szybkiej przemianie (czyt. przybranie na masie +- 10-15kg, zbudowaniu mięśni)

łukasz 03 January 2022

Co to jest kreatyna?Ekspert odpowiada

Witaj! 

Z pewnością suplementy, które do tej pory kupiłeś, są odpowiednim wyborem. Ważne, tylko by stosować je w odpowiedni sposób. Kreatynę stosuj w ilości 5 g w dni wolne od treningu, natomiast w dni treningowe przy Twoim wzroście zalecam przyjmować 2 porcje dziennie po 5 g. 

Odżywka białkowa musi być brana z sensem, a to oznacza, że jej celem jest uzupełnienie białka w Twojej diecie do poziomu co najmniej 2 g na każdy kilogram wagi ciała. Swoje zapotrzebowanie na białko oraz pozostałe makroskładniki, jak i kalorie, sprawdzisz przy użyciu naszego kalkulatora. 

https://potreningu.pl/kalkulatory/bmr

Koniecznie pamiętaj, aby dobrać odpowiedni cel i poziom aktywności. 

Jeśli lubisz czuć pompę podczas treningu, to przed każdym treningiem warto przyjąć 3-5 g aakg. Jednak aby poczuć solidne pobudzenie przed treningiem, warto by było również dodać co najmniej 200 mg kofeiny. 

Powinieneś też pamiętać o witaminie D3 oraz elektrolitach, które najlepiej popijać w czasie treningu. 

Jeśli Twoim celem jest masa mięśniowa, to warunkiem jej zbudowania jest nadwyżka energetyczna. W tym przypadku największym ułatwieniem są odżywki typu gainer. Dlatego, świetnym rozwiązaniem może być wypicie 100 g gainera zaraz po zakończonym treningu z dodatkiem wcześniej wymienionej kreatyny. 

Booster testosteronu może być przydatnym suplementem optymalizującym pracę układu hormonalnego, jednak jeśli jesteś już dojrzałym mężczyzną, a nie nastolatkiem. W innym przypadku lepiej zainwestować w beta-alaninę, która idealnie komponuje się z kreatyną. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 03 January 2022
0