Szacuny
87
Napisanych postów
3307
Wiek
59 lat
Na forum
22 lat
Przeczytanych tematów
23199
Jeszcze jeden filmik z białym żurawiem, który ilustruje zasadę rozwijania interpretacji ruchów, w zależności od poziomu zaawansowania, od blokowanie-uderzanie, (które się dzisiaj najbardziej kojarzy z karate), do np. dźwigni i zmian w reakcji na zmiany siły przeciwnika. Początkujący, jeśli nie został wprowadzony dalej, mógł sobie nie zdawać nawet sprawy, że do tego przechodzi się w dalszym treningu, i trzymać się wizji łup-łup: blokowanie, uderzanie.
Szacuny
0
Napisanych postów
27
Na forum
16 lat
Przeczytanych tematów
727
Początkujący, jeśli nie został wprowadzony dalej, mógł sobie nie zdawać nawet sprawy, że do tego przechodzi się w dalszym treningu, i trzymać się wizji łup-łup: blokowanie, uderzanie.
W Karate występuje identyczna sytuacja, każdy, albo chociaż większość ruchów ma kilka interpretacji, które adept poznaje stopniowo, w miarę studiowania dziedziny. Przynajmniej dzieje się tak w tych stylach tradycyjnych i okinawskich, które do nauki poprawnych bunkai przykładają dużą wagę.
Szacuny
0
Napisanych postów
108
Na forum
15 lat
Przeczytanych tematów
1944
Nie generalizował bym z tymi tradycyjnymi stylami bo różnie to bywa, a i nowe style również nauczają bunkai. W dużej mierze zależy to od Nauczyciela. Tylko teraz pytanie czy karate nie powinno sie zmienic dostosowac do nowego swiata sztuk walki tak jak to obecnie robi enshin,ashihara itd. Czy powinno zostac w formie tradycyjnej. Co o tym myslicie? ktore Karate byście chcieli widziec w przyszłości.
Moim zdaniem jest miejsce dla kazdego z tych rozwiazan I tu kolejne pytanie do dacheng czy w kung fu rowniez sa odmiany upraszczajace techniki w sposob wprost wziety z walki? może filmiki zobrazuja moje słowa
Tradycyjnie
nowoczescnie
dodam tylko że w Shin ai do mamy oba sposoby nauczania oprócz tradycyjnych kata mamy 3 formy nowoczesne tzw kihon Kata
Szacuny
9
Napisanych postów
1921
Wiek
49 lat
Na forum
16 lat
Przeczytanych tematów
14221
I tu kolejne pytanie do dacheng czy w kung fu rowniez sa odmiany upraszczajace techniki w sposob wprost wziety z walki? może filmiki zobrazuja moje słowa
Dacheng może szerzej się wypowie, ale w tradycyjnym użytkowym Kung fu nie może być odmian upraszczających cokolwiek, chyba, że weźmiesz prosty kij i spróbujesz go jeszcze wyprostować - jak ci się uda to gratuluje.
Ja już pisałem, że kata w tradycyjnym kung fu są dwa rodzaje - podobne do tych z karate - to są formy pokazowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim ładnie wyglądać. Drugi rodzaj form to pookładane zestawy technik - te formy nie mają nic wspólnego z tymi jakie są obecnie w Karate. Techniki oraz ich łączenie może być bezpośrednio użyte w konkretnej sytuacji w walce. Nie ma interpretacji sensu stricte. po prostu tak jak jest w formie to tak dokładnie nadaje się do zastosowania. Co do obszerności systemu i sposobu nauczania tradycyjnego kung fu, a w karate - to jest zupełnie inna bajka. W tradycyjnym Kung fu dwóch uczniów tego samego nauczyciela może umieć coś zupelnie innego, a nawet te same techniki mogą być inaczej wykonywane. I co ciekawe obaj będą robić dobrze. Dobry nauczyciel Kung fu stara się wydobyć z ucznia to co ma tenże najlepsze w sobie i by to maksymalnie wykorzystać uczy go tego co dla niego będzie najlepsze.
Dobry nauczyciel mający 50 uczniów sprawi że trening każdego z nich wydobędzie z każdego z osobna najlepsze.
Zmieniony przez - Yang32 w dniu 2009-11-23 22:28:44
Szacuny
87
Napisanych postów
3307
Wiek
59 lat
Na forum
22 lat
Przeczytanych tematów
23199
Cytat: Moim zdaniem jest miejsce dla kazdego z tych rozwiazan
No właśnie, bo dlaczego wszyscy mieliby robić to samo? Ale dobrze byłoby, żeby ludzie wiedzieli na tyle o różnych podejściach, żeby w miarę świadomie wybierać, co chcą robić.
W chińskich sztukach walki istnieją różne podejścia. Więc formy w różnych systemach mogą mieć bardzo różną funkcję, albo nawet w jednym systemie mogą być formy o różnym charakterze, spełniające różne funkcje.
Szacuny
9
Napisanych postów
1921
Wiek
49 lat
Na forum
16 lat
Przeczytanych tematów
14221
Jeszcze jedno co do Karate mnie zastanawia. Jest kilka odmian południowego żurawia, a w tych odmianach są jeszcze lokalne szkoły.
We wszystkich prawie w początkowym okresie nauki ( i często nie tylko) uczy się tzw. form podwójnych. Styl ten z jego odmianami charakteryzuje spora ilość tych form z kilkoma lub kilkunastoma ruchami. Są one podstawą nauki wyczucia dystansu, reagowania na atak i obronę według schematu ( który oczywiście można zmieniać).
Nie znam na tyle Karate i może się mylę, ale nie spotkałem się z formą (Kata) podwójną w żadnej jego odmianie.
I moje pytanie czy się mylę, a jeśli nie to dla czego ich nie ma?
Szacuny
0
Napisanych postów
27
Na forum
16 lat
Przeczytanych tematów
727
W takim razie jest również coś takiego jak Renzoku Kumite, lub Renzoku Bunkai, które mogą być jeszcze bliższe idei podwójnych układów :) :
O ile się dobrze orientuje to takie Renzoku Kumite ma każde kata (goju-ryu), choć jak dotąd widziałem jedynie do Geki Sai Dai Ichi i Saifa'y (oczywiście mogę się mylić).