SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pytanie kierowane do LEKARZA PILNE!!!!

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 10563

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 494 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4645
Witam mam bardzo poważny problem mianowicie jestem na cyklu Crester + Cell pump. 3 tygodnie temu przeziębiłem sie okazało się że to zatoki najpierw brałem antybiotym przez tydzień (nie pomogło obiawy były takie same jak przed) bolała mnie głowa wieczorem i jak się pochylałem do tego miałem mokry kaszel co prawda nie gorączkowałem i nawet nie odczuwałem bardzo choroby.Przez ten tydzień brałem jakieś zielone tabletki w kapsułkach niestety nie pamietam nazwy nastepnie po wizycie u lekarza dostałem inny antybiotyk 3 niebieskie tabletki po tym miał mi przejść kaszel (troszku pomogło ale nie do końca) teraz byłem u lekarza i przepisał mi Biseptol i skierował na fizykoterapie( lampki) zapisałem sie na wizyte od 21 przez 10 dni.Do końca cyklu zostało mi 1,5 tygodnia i nie wiem czy przerwać cykl a może kontynłować jest wogule sens ciągnięcia cyklu dalej
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2312
odpowiedz jest prosta - wymaz powinien byc zrobiony, czyli diagnozujac zapalenie zatok powinno sie pobrac material na posiew, zaordynowac antybiotyk empirycznie a po jakims tygodniu skorygowac antybiotykoterapie w oparciu o antybiogram. wniosek - domagac sie od lekarza wymazu
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21811 Napisanych postów 71372 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 576082
Tradycyjne podejście do pacjenta - raz za razem przepisywanie antybiotyków aż do skutku bez jakichkolwiek badań mikrobiologicznych.

Zapewne od jakiegoś czasu nie zauważasz widocznych przyrostów, dlatego proponuję zakończyć cykl i zaliczyć go do straconych - trudno ale zdarza się i tak...

Pierwszorzędną sprawą dla Ciebie powinno być wyleczenie sprawy do końca.

Często podczas zażywania biseptol'u występuje reakcja uczuleniowa/wysypka, ale lista skutków ubocznych jest sporo dłuższa także bądź czujny!

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2312
wyleczenie zatok jest wazniejsze niz cykl. lekarzowi powinno sie powiedziec o wszystkich preparatach ktore sie przyjmuje, bo moga wystapic interakcje z lekami. idz prywatnie do laryngologa (na skierowanie zapewne trzeba bedzie poczekac wiec dlatego pisze prywatnie). zielonych kapsulek jest mnostwo wiec okreslenie leku jest niemozliwe. rowniez dzialanie biseptolu jest watpliwe w tym przypadku. cirrus 2 tabletki dziennie dla odetkania zeby patologiczna wydzielina zaczela schodzic, mukolityk zeby to popedzic np. flegamina. i laryngolog. koniecznie.
ps. dla wiadomosci kolegi krzykacza: otoz ordynuje sie antybiotyk empirycznie od razu poniewaz na posiew czeka sie minimum tydzien. i co? nie leczyc przez ten tydzien? z wynikiem posiewu koryguje sie antybiotykoterapie. pozdrawiam kolege krzykacza.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21811 Napisanych postów 71372 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 576082
Nie znamy się ale dzięki.

"otoz ordynuje sie antybiotyk empirycznie od razu poniewaz na posiew czeka sie minimum tydzien. i co? nie leczyc przez ten tydzien? z wynikiem posiewu koryguje sie antybiotykoterapie" dla wiadomosci mcmd: zainteresowany leczy się 3 tygodnie, z czego 2 można było leczyć prawidłowo, nie "na oko"!

Być może byłoby już po sprawie.

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Rzeczywiście w takich przypadkach wali się w ciemno antybiotyk, nie czeka. Warunkiem jest, że to jest infekcja bakteryjna (mamy zielono/żółte świństwo w nosie). Nawet nie każdy laryngolog ma sensowną możliwość pobrania materiału do wymazu. Dodatkowo na wymazie może nic nie wyjść...
Co do biseptolu, to czytałem, że jego są już nowsze substancje, o mniejszym działaniu ubocznym i jego przepisywanie może być domeną nieco podstarzałych lekarzy.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 494 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4645
Może nie wyjaśniłem tego tak jak należy miałem robione rtg zatok i wyszła mała plamka nad prawym okiem w zasadzie jeśli chodzi o siłownie to czuje się świetnie (wzrost jest zauwazalny tylko problemy delikatne z siłą ) dlatego nie wiem do końca czy jest sens przerywać cykl jeśli chodzi o nos to wcale go nie mam zatkanego podczas smarkania wszystko schodzi jak należy
wsasadzie denerwuje mnie delikatny kaszel i delikatny ból głowy co jakiś czas.Od poniedziałku mam iść na lampy myśle że to mi pomoże i po tym mi już przejdzie
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 308 Napisanych postów 3172 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 21170
Przy okazji wrzucę tekst z jakiegoś portala dla lekarzy, nawet linku nie pamietam (wybacz drogi autorze):

Przewlekłe zapalenie zatok - fakty i mity
Prof. Antoni Krzeski z Kliniki Otolaryngologii Akademii Medycznej w Warszawie, specjalista z zakresu chorób nosa i zatok przynosowych omawia błędne stereotypy w podejściu do diagnostyki i leczenia przewlekłych zapaleń zatok przynosowych oraz sygnalizuje możliwość przełomu w terapii.
To nie jest jedna choroba

Aktualnie obowiązująca definicja określa przewlekłe zapalenie zatok przynosowych jako grupę schorzeń o różnej etiologii, wynikających z obecności przetrwałego procesu zapalnego w obrębie mucoperiosteum jam nosa i zatok przynosowych, który utrzymuje się powyżej 12 tygodni.
Choroba rozwija się w mechanizmie wieloetapowego, złożonego procesu zapalnego, w wyniku którego dochodzi do rozwoju różnego rodzaju nieżytów błony śluzowej jam nosa i zatok przynosowych. W niektórych postaciach przewlekłych zapaleń zatok przynosowych procesem zapalnym jest objęta również tkanka kostna ścian zatok przynosowych, a zwłaszcza błędnika sitowego.

Mniej istotna rola bakterii

Wbrew powszechnie przyjętym poglądom, zakażenie bakteryjne odgrywa zdecydowanie mniejszą rolę w patomechanizmie przewlekłych zapaleń zatok przynosowych. Z reguły jest to proces wtórny - w następstwie rozwinięcia się procesów zapalnych w błonie śluzowej zatok przynosowych dochodzi do zaburzeń jej mechanizmów obronnych, co sprzyja rozwinięciu się zakażenia.
Istotą prawidłowego postępowania terapeutycznego jest identyfikacja bakterii. Istnieje wielkie przekłamanie, wynikające ze sposobu pobierania wymazów celem wykonania badań bakteriologicznych. Przyjęty schemat pobierania wymazu z jam nosa przy użyciu patyczka z nawiniętą watą nie jest godny polecenia, nie zapewnia bowiem uzyskania prawidłowego materiału. Zazwyczaj zawiera on zanieczyszczenia z przedsionka nosa bądź też florę bakteryjną z nosogardła, która może być odmienna od flory bakteryjnej występującej w zatokach przynosowych.
Bakteriolodzy zalecają wykonywanie punkcji zatoki szczękowej celem uzyskania materiału do badania, jednak ze względu na to, iż punkcja zatoki jest zabiegiem chirurgicznym, ten sposób pobierania materiału do badań nie znajduje uzasadnienia w codziennej praktyce laryngologicznej. Równoważną metodą uzyskania materiału do badań jest założenie jałowego sączka w rejon kompleksu ujściowo-przewodowego i pozostawienie go na około 10 minut. Ze względu na konieczność użycia do tego badania endoskopu, taki sposób pobrania pozostaje w gestii laryngologów.

(Nie)właściwa diagnostyka radiologiczna

Wielu pacjentów przed wizytą u laryngologa ma zwyczaj wykonywania zdjęcia przeglądowego zatok przynosowych. Jest to całkowicie bezzasadne. Badanie to zostało opracowane w XIX wieku i dzisiaj praktycznie nie znajduje zastosowania w diagnostyce tej choroby. Współcześnie jedynym i podstawowym badaniem jest tomografia komputerowa zatok wykonana w płaszczyźnie czołowej i "oknie kostnym". Jest to badanie relatywnie drogie, ale uniwersalne, nie wymaga też powtarzania w celu monitorowania leczenia. Umożliwia zarówno rozpoznanie nieprawidłowości budowy anatomicznej zatok przynosowych, umiejscowienie i rozległość procesu chorobowego, jak też stanowi "mapę operacyjną", o ile zaistnieje konieczność interwencji chirurgicznej.

Aktualnie obowiązujące schematy terapeutyczne

Przez wiele lat przewlekłe zapalenie zatok przynosowych było pojmowane jako zakażenie zatok przynosowych, stąd też podstawowym schematem leczenia była antybiotykoterapia. Współcześnie rozróżnianie zapaleń zatok przynosowych na eozynofilowe i neutrofilowe (nieeozynofilowe) całkowicie zmieniło sposoby leczenia.
W przewlekłym zapaleniu zatok przynosowych z polipami nosa (eozynofilowym) podstawę leczenia stanowi kortykosteroidoterapia. W zapaleniu neutrofilowym wskazane jest wdrożenie antybiotykoterapii celowanej, wspomaganej również m.in. kortykosteroidoterapią. Racjonalna antybiotykoterapia w przypadkach przewlekłych zapaleń zatok przynosowych powinna być prowadzona nie krócej niż 3 tygodnie. Zasadniczym kierunkiem terapii jest leczenie przeciwzapalne, w którym glikokortykosteroidotrapia początkowo doustna, a następnie donosowa jest podstawowym schematem postępowania. Musi ona być uzupełniona podawaniem leków obkurczających błonę śluzową, mukolityków oraz antybiotyków, o ile jest to uzasadnione.
Taki schemat postępowania terapeutycznego stwarza szansę na regenerację zapalnie zmienionej błony śluzowej, czyli przywrócenia transportu śluzowo-rzęskowego, co jest podstawą fizjologii jam nosa i zatok przynosowych. Brak uzyskania trwałej poprawy po leczeniu zachowawczym wymaga rozważenia celowości zastosowania leczenia chirurgicznego.

Ograniczone wskazania do leczenia chirurgicznego

Leczenie przewlekłych zapaleń zatok przynosowych pozostaje w zasadzie w kompetencji laryngologów. Brak poprawy po prawidłowo przeprowadzonym leczeniu zachowawczym stanowi wskazanie do leczenia chirurgicznego. Współcześnie stosowaną techniką leczenia operacyjnego jest mikrochirurgia wewnątrznosowa, najczęściej z zastosowaniem instrumentarium endoskopowego. Koncepcja leczenia czynnościowego wynika przede wszystkim z faktu, iż u większości osób, u których doszło do rozwinięcia się przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, stwierdza się nieprawidłową budowę anatomiczną błędnika sitowego - struktur anatomicznych, które w sposób istotny determinują prawidłową fizjologiczną funkcję zatok przynosowych.
Zasady leczenia chirurgicznego są następujące:
-leczenie operacyjne podejmuje się wtedy, gdy leczenie zachowawcze prowadzone właściwie i systematycznie nie daje trwałego wyleczenia;
-celem tego leczenia jest stworzenie warunków dla regeneracji błony śluzowej i przywrócenia transportu śluzowo-rzęskowego poprzez przywrócenie drenażu i zapewnienie wentylacji zmienionych chorobowo zatok przynosowych;
-oszczędne usuwanie błony śluzowej z wnętrza zatok objętych procesem chorobowym, tzn. usuwanie jedynie zmienionej chorobowo błony śluzowej, która powoduje blokadę ujść zatok lub kompleksu ujściowo-przewodowego.
Należy podkreślić, iż obecnie wskazania do wykonania klasycznych operacji zatok przynosowych z dostępu zewnętrznego są bardzo ograniczone.

Problem bólu głowy

Większość chorych zgłaszających się do laryngologa z powodu bólu w obrębie trzewioczaszki jest przekonana, że przyczyną dolegliwości jest zapalenie zatok przynosowych. Brak innych objawów że strony jam nosa czyni mało prawdopodobnym, aby zgłaszane dolegliwości były następstwem zapalenia zatok. Ponad 80 proc. chorych, u których w badaniu endoskopowym stwierdza się obecność ropnej wydzieliny, nie odczuwa bólu w obrębie twarzy. Również większość pacjentów z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych z polipami nie uskarża się na ból w rzucie zatok przynosowych.
Warto zauważyć, że u znacznej części pacjentów, u których zasadniczymi wskazaniami do przeprowadzenia leczenia operacyjnego były dolegliwości bólowe z ograniczonymi zmianami zapalnymi w obrębie zatok oraz współwystępującymi nieprawidłowościami budowy anatomicznej błędnika sitowego, po wykonaniu mikrochirurgii wewnątrznosowej zatok ból nadal utrzymuje się.
W przypadkach, kiedy ból w obrębie trzewioczaszki jest związany rzeczywiście z zapaleniem zatok przynosowych, u chorych stwierdza się upośledzoną drożność nosa, zaburzenie węchu oraz obecność ropnej wydzieliny w jamach nosa. W tej grupie chorych leczenie operacyjne łagodzi objawy bólowe w około 70 proc. przypadków. Okresowo pojawiający się ból może być również związany z zaostrzeniem przewlekłego procesu zapalnego.

Biofilmy bakteryjne mogą zmienić koncepcję choroby

Poznanie istoty biofilmów bakteryjnych prawdopodobnie może istotnie zmienić pogląd na patomechanizm i terapię przewlekłych zapaleń zatok przynosowych. Tym samym koncepcja Kocha: jedno zakażenie - jedna bakteria - jedna choroba, która obowiązywała przez cały XX wiek, przestanie być aktualna.
Biofilmy bakteryjne są zorganizowanymi skupiskami bakterii, umiejscowionymi na powierzchni wewnętrznych organizmów żywych. Powstają one ze zbioru przypadkowych i niezależnych od siebie bakterii, które łącząc się ze sobą, zaczynają formować mikrokolonie. Gdy gęstość bakterii osiąga punkt krytyczny, rozpoczyna się międzybakteryjna wymiana sygnału. Spoidłem dla struktur biofilmu jest macierz składająca się z wydzielanych przez bakterie egzopolisacharydów. Obecne w biofilmie bakterie pozostają niewrażliwe na mechanizmy obronne gospodarza i cechują się zmniejszoną wrażliwością na antybiotyki.
Istota biologii biofilmu nie jest do końca poznana, jak również metody terapeutyczne są obecnie na etapie rozważań teoretycznych i wstępnych eksperymentów. Najprawdopodobniej w terapii biofilmów bakteryjnych należy uwzględnić przede wszystkim metody, które będą niszczyły ich biostrukturę, a nie bezpośrednio tylko same bakterie.

Postacie kliniczne
Aktualnie wyróżnia się dwie zasadnicze grupy przewlekłych zapaleń zatok przynosowych:
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych bez polipów nosa, w którym dominującymi komórkami zapalnymi są neutrofile; ta postać zapalenia wynika najczęściej z obecności zakażenia w rejonie zatok przynosowych;
- przewlekłe zapalenie zatok przynosowych z polipami nosa, w którym dominują nacieki eozynofilowe. W tej postaci choroby zapalenie błony śluzowej zatok przynosowych jest procesem dominującym, a zakażenie stwierdzane jest jedynie w niektórych przypadkach i jest to proces wtórny. W tej grupie wyróżnia się oddzielnie podgrupę alergicznego grzybiczego zapalenia zatok przynosowych.
Obie wymienione grupy przewlekłych zapaleń zatok przynosowych różnią się nie tylko obrazem klinicznym, ale również, a może przede wszystkim, odmiennym mechanizmem zapalenia błony śluzowej.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 494 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4645
Czytałem już co nieci mam jeszcze pytanie czy antybiotyki przeszkodzą w budowaniu masy tak jak już mówiłem czuje się dobrze poza tym delikatnym kaszlem i małym bólem głowy.Zostało mi jeszcze 1,5 tygodnia treningu podciągnąc to czy odpuscić
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 99 Napisanych postów 686 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 2312
kolega kradam wyczerpal temat. tak to wlasnie wyglada jak w artykule zacytowanym. co do wymazu to powinien byl byc zrobiony jak pierwszy antybiotyk nie zadzialal. niestety leczenie zapalenia zatok trwa. co do naswietlania - najnowsza teoria mowi zeby nie naswietlac i nie nagrzewac. ale jak to z teoriami bywa nie zawsze sie sprawdza. sa pacjenci ktorym to bardzo pomaga przede wszystkim lagadzac objawy. najwazniejsze ze to dziadostwo splywa
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
krzykacz Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 21811 Napisanych postów 71372 Wiek 41 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 576082
Dawiddddd

Z wypowiedzi wnioskuje że raczej Jesteś za kontynuowaniem suplementacji. Patrząc na to z drugiej strony, skoro od 3 tygodni się leczysz i nadal zażywasz suple nic specjalneo się nie dzieje może i warto jej nie przerywać...

Z kolei z następnej, może właśnie jej kontynuowanie + treningi spowalniają leczenie...

Tak czy inaczej sam będziesz musiał rozważyć za i przeciw i podjąć decyzję.

kradam

Co do 1 wypowidzi: Kto twierdzi że należy czekać?

Co do 2 wypowiedzi: Czytałem już to kiedyś, jak również inną opinię innego specjalisty nieco rozbieżną od tej. Ciekawa teoria i ciekawie wygląda to w teorii, bo w dalszym ciągu pozostaje problem identyfikacji która jest zazwyczaj pomijana, a leczenie przeważnie przebiega jak w przypadku zainteresowanego - antybiotyk za tydzień kontrola / nie ma poprawy antybiotyk za tydzień kontrola itd...

doping & zdrowie

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 494 Wiek 36 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 4645
Tak jak pisałem nie mam zatkanego nosa i czuje się w miare nawet na treningach nie czuje spadku sił więc myśle że nie będe przerywał cyklu i zobaczymy co będzie po antybiotyku i lampach
1
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Trening czy niezdrowy? zbyt meczocy ?

Następny temat

Odciski po sztandze

WHEY premium