SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Aktualności,nowinki,ciekawostki

temat działu:

Aktualności - Kulturystyka i Fitness

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 11148

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Mikroigła nie powodująca bólu
(2002-04-05)

Trwają prace nad igłą przypominającą aparat gębowy komara, dzięki któremu owad wkłuwa się w ludzką skórę, nie powodując przy tym żadnego bólu. Tego typu igła pozwoliłaby na bezbolesne pobieranie krwi. Jej opracowaniem zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Kansai w Osace, którym udało się już zbudować próbny egzemplarz, ale wymaga on jeszcze kilku ważnych poprawek.
Igła ma długość zaledwie 1 milimetra i średnicę 1/10 mm. Do igły przymocowany jest zbiorniczek szerokości 5 mm, służący do gromadzenia pobranych z organizmu płynów. Jak dotąd najważniejszym minusem igły jest jej kruchość spowodowana materiałem, z którego została wykonana. W związku z tym uczeni prowadzą dalsze badania mające na celu znalezienie odpowiedniego tworzywa, a tym samym udoskonalenie mikroigły.



KAIN
"Loved be few Hated by many But respect by all"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 3058 Wiek 55 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 36772


Stefan Sigmond 29-letni Rumun z Cluj poprawił w Bukareszcie własny rekord ,wypalił 800 papierosów w czasie poniżej 6 minut. Poprzedni wynosił 750 szt. , użył do tego specjalnej 'przystawki'. Inne jego dokonanie to spożycie 29 gotowanych jajek w ciągu 4 minut.

He He trochę białka wciągnął ...

Pozdrawiam

Kilop

Pozdrawiam
Kilop

Doradca w dziale Trening

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
naraz spalil wiecej niz ja wcalym swoim zyciu
a dokladniej to prawie nic nie spalilem

Pozdrawiam. Tomek

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 64 Napisanych postów 17868 Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 102745
Ziemskie bieguny magnetyczne zaczynają zamieniać się miejscami - piszą naukowcy w najnowszym "Nature". Sugerują to dziwne anomalie wykryte w ziemskim polu magnetycznym.

Kiedy rozwinął się paleomagnetyzm, czyli nauczyliśmy się odczytywać z wulkanicznych skał siłę i kierunek pola ziemskiego w dalekiej przeszłości, ku zdumieniu naukowców okazało się, że magnetyczne bieguny ziemskie często nie pokrywały się z biegunami geograficznymi. Stale wędrowały i choć zwykle nie oddalały się od biegunów geograficznych, czasem dokonywały dalekich wycieczek aż w rejon równika! Potem grzecznie wracały na swoje miejsce.

Nie zawsze jednak. Od czasu do czasu bieguny zamieniały się miejscami. Północny w krótkim (w skali geologicznej) czasie kilku tysięcy lat przechodził na miejsce południowego, a południowy lokował się na północy. W czasie takiej "nieoczekiwanej zamiany miejsc" ziemskie pole magnetyczne "wariowało", m.in. w ogóle zanikały wtedy oba bieguny magnetyczne. Ostatnie odwrócenie biegunów miało miejsce ok. 730-780 tysięcy lat temu, a związany z tym "magnetyczny chaos" trwał kilka tysięcy lat.

Gauthier Hulot i jego współpracownicy z Instytutu Nauk o Ziemi w Paryżu sądzą, że dostrzegli właśnie pierwsze oznaki kolejnej zamiany biegunów. Analizowali pole magnetyczne zmierzone w 2000 roku przez duńskiego satelitę Oersted i porównali je z pomiarami amerykańskiego satelity Magsat sprzed 20 lat. Z porównania wynika, iż głęboko pod południową Afryką znajduje się spory obszar anormalnego pola (jest ono tam skierowane przeciwnie niż w reszcie południowej półkuli Ziemi). Drugi taki, trochę mniejszy, obszar znajduje się w pobliżu bieguna północnego. Zdaniem uczonych te anomalie osłabiły już natężenie ziemskiego pola dipolowego o 10 proc. w ciągu ostatnich 150 lat. A jeśli będą się powiększały w dotychczasowym tempie, to ziemskie bieguny magnetyczne mogą zaniknąć już na początku przyszłego tysiąclecia. Kompasy będzie można wtedy na pewien czas wyrzucić do kosza.

Francuscy uczeni mogą się mylić. Satelitarne pomiary magnetyczne są dostępne dopiero od 20 lat. To zbyt mało, żeby wyrokować o przyszłości. - Nie możemy powiedzieć, co się rzeczywiście zdarzy - przyznaje Hulot. - Ostrzegamy jednak, że ludzkość może być "w przededniu" odwrócenia się biegunów.

Ciekawe, jak poradzą sobie zwierzęta, np. ptaki czy żółwie, które w swych wędrówkach kierują się polem magnetycznym?

Bieguny na wycieczce

W XVI wieku marynarze wierzyli, że gdzieś na północy znajduje się magnetyczna góra, która przyciąga igły kompasów. Wierzono nawet, że dla statku, który podpłynie zbyt blisko, spotkanie z tą górą może się źle skończyć. Dopiero w 1600 roku sir William Gilbert, lekarz królowej Elżbiety I, zasugerował inną przyczynę odchylania się igieł kompasów. To sama Ziemia jest olbrzymim magnesem, podobnym do zwykłego magnesu sztabkowego, tylko dużo większym - stwierdził. Na północy znajduje się po prostu jeden z biegunów magnesu. I tam - zdaniem Gilberta - igła kompasu nie wskaże żadnego poziomego kierunku, lecz ustawi się pionowo. Gilbert wierzył też, że biegun magnetyczny Ziemi pokrywa się z biegunem geograficznym, czyli punktem, gdzie powierzchnię "przebija" oś obrotu kuli ziemskiej. Kilkaset lat później odkryto, że nie jest to prawdą. Kompasy prowadziły podróżników trochę poniżej bieguna geograficznego. Biegun magnetyczny wypadał gdzieś na północy dzisiejszej Kanady. 1 czerwca 1831 roku dotarł do niego James Clark Ross - biegun magnetyczny znajdował się w okolicach przylądka Adelaide na półwyspie Boothia w arktycznej Kanadzie. 70 lat potem do bieguna magnetycznego dotarł norweski badacz Roald Amundsen. Zastał go jednak w trochę innym miejscu. Kiedy po II wojnie światowej znowu zmierzono położenie bieguna, okazało się, że od czasów Amundsena przewędrował on 250 km na północny zachód. Dziś wiadomo, że biegun magnetyczny stale wędruje - około 10-15 kilometrów rocznie.

Model ziemskiego dynama

Wyjaśnienie ziemskiego magnetyzmu to jedna z najbardziej pasjonujących zagadek nauki. Albert Einstein uznał ten problem za jeden z najważniejszych, przed którymi stanęła fizyka. Powszechnie uznana hipoteza mówi, iż źródłem ziemskiego magnetyzmu są prądy, które płyną w stopionym jądrze naszej planety. To tzw. model geodynama. Wymyślili go w latach 50. geofizycy Walter Elsasser z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa i Edward Bullard z Uniwersytetu Cambridge. W uproszczeniu mówi on, iż pole magnetyczne jest podtrzymywane przez prądy elektryczne, które płyną głęboko we wnętrzu Ziemi, podobnie jak to dzieje się w zwojach elektromagnesów.

A skąd się wzięły prądy? Zestalone żelazne jądro Ziemi, wielkości trzech czwartych Księżyca, otaczają warstwy stopionego żelaza. Cieplejsze warstwy wypływają w górę, schłodzone - w dół. To prądy konwekcyjne - takie same, jakie tworzą się w szklance gorącej herbaty. Żelazo jest zaś doskonałym przewodnikiem prądu. A kiedy przewodnik porusza się w polu magnetycznym, wzbudza się w nim, zgodnie z prawem indukcji Faradaya, prąd elektryczny. Wystarczyło więc, żeby młoda Ziemia znalazła się w jakimś, nawet słabym, zewnętrznym polu magnetycznym, by z czasem wzbudziło ono w jej płynnym jądrze prądy elektryczne. Potem działa już mechanizm samonapędzający się. Prądy wytwarzają - jak w elektromagnesie - nowe pole magnetyczne, a to pole z kolei wzmacnia prądy. I tak w kółko dopóki będzie trwał ruch płynnego żelaza, a więc do czasu, gdy wnętrze Ziemi ostygnie, a całe żelazo w jądrze się skrystalizuje.

Źródło: gazeta.pl 15.04.2002r.


KAIN
"Loved be few Hated by many But respect by all"
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854


Warp - jedna z możliwych konfiguracji. Fot. JPL.

Komputer bardzo osobisty


Za mniej więcej rok powinien ujrzeć światło dzienne Warp - komputer zakładany na głowę jak system słuchawek i okularów, sterowany ludzkim głosem. Wearable Augmented Reality Prototype jest konstruowany przez zespół amerykańskich inżynierów z JPL, kierowany przez Ann Devereaux, i na początku ma znaleźć zastosowanie podczas załogowych misji kosmicznych.

Komputer będzie zapewniał łatwy dostęp do materiałów dźwiękowych, raportów, obrazów, i to w czasie rzeczywistym, a jednocześnie nie będzie angażował do swej obsługi rąk, tak przydatnych w stanie nieważkości i trudnych warunkach. Prace nad tym systemem trwają od około 3 lat, ale Devereaux skarży się nie tyle na kłopoty z elektroniką, ile na trudności w nadaniu urządzeniu odpowiedniego, funkcjonalnego kształtu. Z jakich materiałów powinien być wykonany, by się dobrze "nosił"? Co zrobić, by się zbytnio nie rozgrzewał? Przez jakiego rodzaju obiektyw pokazywać miniekran komputera i jak skonfigurować z systemem kamerę wideo? W każdym razie zespół obiecuje, że prototyp Warpa, przeznaczony do testowania przez pilotów samolotów i promów kosmicznych, pojawi się za rok.
Żródło: nowinki/pl

Pozdrawiam. Tomek

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
(1/3)
Budda odbudowany

Szwajcarscy badacze podjęli się trudu zrekonstruowania słynnego wielkiego posągu Buddy w Afganistanie, zniszczonego przez Talibów w marcu 2001 r. Na razie - elektronicznie.
Zespół stanowią badacze ze słynnej Politechniki w Zurychu. By odtworzyć precyzyjny obraz posągu Buddy (który liczył sobie w momencie zniszczenia 2 tysiące lat), posłużyli się oni zdjęciami, dostępnymi w Internecie. Spośród 15 wybrali 4, choć i tak musieli zmagać się z problemami różnych rozmiarów fotografii, odmiennych rozdzielczości, nieznanych obiektywów itp. Do zrekonstruowania kąta, pod jakim były zdjęcia wykonywane, posłużyły pomiary kartograficzne wykonane w latach siedemdziesiątych XX wieku przez R. Kostkę z Uniwersytetu w Grazu. Uczeni z Politechniki zapowiadają, że proces tworzenia pełnego trójwymiarowego modelu posągu zakończy się jeszcze w tym miesiącu.
Szwajcarscy uczeni mają nadzieję, że ich praca posłuży do fizycznego odtworzenia 55-metrowego posągu Buddy. Nie jest to jednak takie oczywiste. Jak podaje "Nature" z 16 maja 2002 r., Christian Manhart z Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury ONZ stwierdził, że pomysł ten nie jest ani realistyczny, ani pożądany. Według niego miejsce to powinno otrzymać status pomnika, podobnie jak na przykład obóz koncentracyjny w Auschwitz.
nowinki/pl

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
(2/3)

Jedno z czterech zdjęć Buddy, wykorzystane do rekonstrukcji. Fot. ETH.

Pozdrawiam. Tomek

"Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry twój najsłabszy punkt"

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854
.

Zmieniony przez - finderx w dniu 2002-05-22 16:55:06

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854


(2/3) poprawione

Jedno z czterech zdjęć Buddy, wykorzystane do rekonstrukcji. Fot. ETH.

Pozdrawiam - Tomek

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 26 Napisanych postów 30570 Wiek 47 lat Na forum 22 lat Przeczytanych tematów 49854


(3/3)

Trójwymiarowy model Buddy po komputerowej rekonstrukcji. Jedno z ujęć. Fot. ETH.

Pozdrawiam - Tomek

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Iverson lepszy od Jordana

Następny temat

MP STRONG MAN

WHEY premium