SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dieta niskowęglowodanowa a pamięć, nastrój i koncentracja

temat działu:

Zdrowie i Uroda

Ilość wyświetleń tematu: 858

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 45 Napisanych postów 0 Na forum 8 lat Przeczytanych tematów 5

Nie ulega wątpliwości, że wprowadzenie węglowodanowych restrykcji do codziennego menu może okazać się skutecznym sposobem na zmniejszenie nadmiernej masy ciała. W ostatnich latach opublikowano wiele wyników badań wskazujących, że tego typu rozwiązania są nie tylko skuteczne, ale także stosunkowo bezpieczne dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że przy ich stosowaniu nie występują żadne objawy niepożądane. Przykładowo uważa się, że diety niskowęglowodanowe negatywnie wpływają na funkcje kognitywne i nastrój.


Nasz mózg łaknie cukru

Komórki nerwowe tworzące ludzki mózg wymagają stałego dopływu glukozy. Fakt ten bywa często przedstawiany jako argument “przeciwko” stosowania diet niskowęglowodanowych. Entuzjaści tego typu rozwiązań żywieniowych bronią ich wskazując, że przeważająca część z owych komórek może przestawić się na inne paliwo, którym są ciała ketonowe powstające podczas przemian lipidów przy niedoborze cukrów, oraz zwracając uwagę na to, że nawet na restrykcyjnym LowCarbie pewne ilości węglowodanów są dostarczane, a pozostałą wymaganą ich część, organizm jest w stanie wytworzyć sobie sam w procesie glukoneogenezy. Mimo to jednak, wątpliwości pozostają i dotyczą przede wszystkim pytania o to, czy w sytuacji niskiej podaży sacharydów mózg nie pracuje na “zwolnionych obrotach”.


Interesujący eksperyment

Przedstawiony powyżej problem doczekał się badań. Owe eksperymenty i obserwacje nie są póki co jeszcze zbyt liczne i tym bardziej - rozstrzygające, ale dostarczają pewnych danych na których można się oprzeć. Warto się zatrzymać przy wynikach badania wykonanego przez zespół specjalistów z Tufts University, kierowany przez dr D’Anci. W próbie wzięło udział dziewiętnaście kobiet. Uczestniczki zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza została przypisana do diety niskowęglowodanowej, a druga do urozmaiconej, niskokalorycznej diety rekomendowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne. Przed rozpoczęciem realizacji założeń poszczególnych diet, a także po kilka razy w toku trwania eksperymentu, panie brały udział w specjalnych testach pozwalających określić poziom koncentracji uwagi, a także ocenić pamięć i spostrzegawczość. Dodatkowo autorzy postanowili również zbadać subiektywne uczucie głodu i samopoczucie podczas stosowania diety.


Przeczytaj całość na PoTreningu: http://potreningu.pl/articles/4493/dieta-niskoweglowodanowa-a-pamiec-nastroj-i-koncentracja 
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Sen a cholesterol - ciekawa zależność

Następny temat

Problem z kostką.

WHEY premium