SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Inne spojrzenie na urazy

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 559

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1774 Wiek 32 lat Na forum 15 lat Przeczytanych tematów 50468
Inne spojrzenie na urazy

Z medycznego punktu widzenia
Uraz (łac. trauma) - uszkodzenie tkanki, narządu lub większego obszaru ciała przez działanie czynnika mechanicznego, termicznego, chemicznego, elektrycznego, itp.
Głównie skupimy się na:
Uraz mechaniczny może spowodować: stłuczenie, wykręcenie, zwichnięcie, złamanie, ranę, uszkodzenie narządów wewnętrznych oraz krwotok i wstrząs urazowy.
Większość osób trenujących wcześniej czy później miała problemy z kontuzją czy to urazem.

Podzielmy te osoby na pewne grupy
1 grupa- w wyniku urazu zrobiła przymusową przerwę regeneracyjną by zagoić uraz (zagoił uraz jest szczęśliwy robi to samo ,przecież to był przypadek każdemu się zdarza= kolejny uraz)
2 grupa- mimo niewielkiego urazu kontynuowała ćwiczenia nie analizując powodu powstania go,
a)Uraz pogłębił się
b)Organizm wykorzystał zdolności kompensacyjne i nasz zawodnik nieświadomie poprawił technikę (kompensacja pozytywna)
c)Organizm wykorzystał zdolności kompensacyjne i zaczął obciążać sąsiadującą grupę mięśniową nie prawidłowo, która tylko czeka na kontuzje w wyniku przeciążenia (Wadliwa kompensacja)
d)Szczęściarz- uraz zbyt mały-nie zdąży narobić wielkich szkód, lub po prostu stopniowo będzie niszczył organizm (pamiętaj o zasadzie uraz stopy może zaatakować kręgosłup)
3 grupa- Zawodnik wrócił myślą do przeszłości poznał przyczynę urazu, nastąpiły zmiany

Przeanalizujmy sobie dane grupy, wczujmy się w sytuację osoby mającej uraz, jak często popełniamy głupie błędy mimo posiadanej wiedzy.
Często padają hasła:
Nie poddawaj się, co ciebie nie zabije to cię wzmocni, nic ci nie będzie itd.

Ludzki organizm w tych sprawach jest bardzo dobrze wykształcony, powinniśmy go słuchać gdy woła nas o pomoc.
Trening z obciążeniem ,wykorzystywaniem własnej masy ciała, koordynacyjny, wszelkie sporty drużynowe itd.
Wymagają pełnej koncentracji, perfekcyjnej techniki, każdy sport bez wyjątków



I am machine
Jestem bliski przetrenowaniu.
Okresem powstania urazów jest najczęściej końcowa faza przygotowań do zawodów, końcówka planu treningowego.
(Biorąc pod uwagę iż trenujemy z rozsądkiem (czyli stopniowe robienie formy, a nie po przerwie sprawdzanie jaki to ja jestem silny)
Organizm wtedy jest mocno wykończony. Zawodnik wchodzi na wyższy pułap, wchodzi krok wyżej. (osiąga życiową formę)
Jeżeli był dobrze przygotowany ma szansę wejść na wyższy schodek.
Jeżeli mimo starań zawodzi słaby łańcuch. (wraca do wyboru grupy z początku artykułu)
Ta faza wymaga wiele skupienia każdy trening musi być wykonywany całym sobą.
Zwłaszcza faza przejścia na wyższy stopień.
Każde potknięcie ,każde rozkojarzenie powoduje (Obicie organizmu, rzadko wzmocnienie)
Każde ścięgno włókienko więzadło kość jest przeciążana, bliska stanu przetrenowania.
W tym okresie bardzo ważne jest słuchanie organizmu, notowanie wszelkich barier analizowanie ich.

Głębiej siadaj!
Często widzimy na siłowni osoby które ,nagle chcą poprawić technikę ćwiczenia ,bez adaptacji do tego.
Przykład:
Osoba robi półprzysiady 100kgx15powt
Nagle ktoś z Sali krzyczy rób głębiej
Zawodnik nigdy wcześniej nie wykonywał tego ćwiczenia w ten sposób
Próbuje od razu 100kg ATG wstaje 2x doznaje urazu ,mikrourazu
Postawmy się w sytuacji jego organizmu
a)jest to całkiem nowy ruch dla aparatu ruchu
b)osoba zapewne bez obciążenia nie zrobi tego prawidłowo…..
Każda zmiana techniki ,każde nowe ćwiczenie powinno być pierwszo opanowane do perfekcji na przysłowiowym kiju od szczotki a dopiero później stopniowo włączane do planu


Ja nie zrobię, potrzymaj browara
Kolejnym przykładem kontuzji są osoby chcące się wykazać pokazać na co ich stać
Przykład siedzenie 5h ,wstanie i wykonanie przysiadu, wyciskania z zacnym ciężarem własnej głupoty :]
Można tutaj cofnąć się do tematu wyżej
Organizm nie jest przygotowany na taką pracę, potrzebuje rozgrzewki, przygotowania psychicznego ,fizycznego



Pierwszy trening
Często spotykamy się z ludźmi pełnymi zapału (którzy z nie wiadomo jakiego powodu przygaszają)
Główną ich wadą jest iż chcą wszystko szybko i na już.
Widzimy ich nie systematycznie, lub raz na jakiś czas trenujących na maxa.
Ludzkie mięśnie nie są stworzone do takich wysiłków –lubią długą adaptację, wypoczynek.
Każde ich nagłe zaatakowanie, bez ich przygotowania ,niszczy je.
Co przybliża organizm do urazu, kontuzji.
To w pewnym sensie wejście organizmu w stan życiowej formy bez adaptacji =brak efektów, same szkody.

Stretching
Jest bardzo ważnym aspektem przeciwdziałaniu urazom, jak i ich tworzeniu.
Ludzkie ciało potrzebuje elastyczności, rozluźnienia.
Podnosząc cały czas ciężary, „skracamy” włókna mięśniowe, stają się one mnie elastyczne i zaczynają lubić spędzać czas w skróceniu –przez co „skracają się” i osłabiają się w pozycjach pełnego zakresu.
Do urazu często dochodzi gdy:
-nagle atakujemy ich ruchem w pełnym zakresie ruchu –skręcenia, zwichnięcia, naderwania
Po prostu nie wiedzą co się dzieje i się poddają
-Obciążamy mięśnie w nowych pozycjach
-Brak elastyczności upośledza regenerację- a zaburzona regeneracja= mniejsza kontrola mięśniowa, gorsza koncentracja, gorsza gotowość do pracy …
-nieprawidłowy stretching powoduje iż pewne grupy mięśniowe są bardziej elastyczne drugie mniej =zjawisko kompensacji wadliwej
-nadruchomość- słabe opancerzenie ,słaby gorset podatnośc na zwichnięcia ,skręcenia

Dieta:
Jak przekazuje hasło „jesteś tym co jesz”
Każdy z nas doświadczył treningu
a)przy nie prawidłowo dobranej diecie
b) przy prawidłowo dobranej diecie
(nie zapominamy o wodzie)
Organizm ludzki by dobrze funkcjonować potrzebuje dobrej jakości paliwa.
Każde zaniedbanie w jadłospisie odbije się na treningu, odżywieniu organizmu (kości, stawów, mięśni)

Przymusowy trening
Każdy z nas doświadczył treningu (niechcianego )
Jest to także kolejny element powstawania kontuzji.
Jesteśmy wtedy rozkojarzeni, mniej gotowi do pracy= podatni na kontuzje

Naśladownictwo
Nigdy nie staraj się ślepo naśladować planu, drugiej osoby.
Każdy człowiek jest inaczej stworzony, to jest piękne.
Podchodź do swojego ciała indywidualnie dąż do poznania go.
Druga osoba może być w dużo wyższej formie, wytrenowaniu.
Każdy jego nagły krok może spowodować u ciebie kontuzje
Nagłe nienaturalne przeciążenie organizmu



Wnioski:
1.Każdy uraz analizujemy
2. Badamy cały organizm
3.Prawidłowy stretching
4.Długofalowe robienie formy
5.Prawidłowa dieta
6.Skupienie
7.Rozsądek



Jest to mój pierwszy „artykuł” napisany na szybko ,jeżeli chociaż osiągnie 2-3/10 pkt
Będę bazgrał dalej:]
Chciałem w skrócie, na szybko, prostym językiem, opisać co mi wpadło do głowy
Jeżeli chociaż trochę podoba się, przyłożę się do tego i jestem skłonny pisać na wyższym poziomie mam nadzieję:]




Zmieniony przez - raptacz1 w dniu 2014-05-17 01:15:41

http://www.sfd.pl/Raptacz1/Dziennik_Treningowy/TS/SIŁA!/125str-t437206-s6699.html#eot
"Sraj się na ryj" Czarek M.
"Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga"

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

kreatynina w nerkach

Następny temat

Delikatny uraz barku

WHEY premium