W najbliższy weekend, 8-10 czerwca, na zachodnim krańcu kontynentu, w portugalskim nadmorskim kurorcie Espinho, odbędzie się drugi Diamond Cup.
Tam też nie zabraknie naszej reprezentacji, która będzie się składała z 11 zawodników i zawodniczek.
- Aneta Kisser Bikini 162 cm + Masters
- Katarzyna Oleśkiewicz-Szuba Bikini 164 cm
- Ewa Gulik Bikini 169 cm
- Renata Nowak Bikini +172 cm
- Yaser Bozyel Men’s Physique 176 cm
- Grzegorz Płaczkowski Men’s Physique 176 cm
- Adam Piwko Men’s Physique 182 cm + Juniors
- Łukasz Opolski Men’s Physique +182 cm
- Radosław Smyk Classic Bodybuilding 175 cm
- Tomasz Marzec Bodybuilding 80 kg
- Mariusz Bałaziński Bodybuilding 80 kg + Masters
Największe gwiazdy tej ekipy to zawodnicy fitness plażowego: Adam Piwko i Grzegorz Płaczkowski. Obaj wygrali swoje kategorie na Diamond Cup w Warszawie, ale Piwko potem wygrał także w Madrycie, a więc nie przegrał w tym roku jeszcze ani razu w swojej kategorii. W Espinho dojdzie do emocjonującego rewanżu za Warszawę: Piwko spotka się po raz drugi z wicemistrzem Europy, Ukraińcem Denysem Mykolenko, którego w Warszawie pokonał tylko 1 punktem.
Natomiast wicemistrz świata 2014, Grzegorz Płaczkowski, zmierzy się z brązowym medalistą Mistrzostw Europy (przegrał tam 1 punktem z Majchrowiczem) i wicemistrzem z Madrytu, Hiszpanem Enrique Gutierrezem. To też będzie ciekawy pojedynek.
Kolejny przedstawiciel fitness plażowego, Łukasz Opolski, radzi sobie coraz lepiej. W Madrycie był już drugi, przed Portugalczykiem Olegário Caldeirao. Portugalczyk też nie próżnuje tej wiosny, finiszując jako czwarty na Malcie i siódmy na Mistrzostwach Europy. Dochodzi nowy zawodnik z Ukrainy, Andrii Goncharenko, który wygrał tegoroczny Puchar Ukrainy, a w swoim pierwszym zagranicznym starcie był 6 na Panatta World Cup w Rimini.
Spośród czterech zawodniczek bikini fitness, największe osiągnięcia ma na swym koncie Renata Nowak w kategorii +172 cm. Po raz kolejny zmierzy się z absolutną mistrzynią Europy w open, Maryną Oborską z Ukrainy. W Warszawie wygrała Oborska, która – jak się wydaje – kolekcjonuje punkty w Rankingu IFBB, a Nowak była czwarta, ale jeśli Oborska będzie miała wahnięcie formy, to kto wie…
W kategorii 169 cm Ewa Gulik spotka się z inną mistrzynią Europy, Allison Testu z Portugalii, no i to nie będzie łatwa walka, ale Gulik spisuje się coraz lepiej (2 miejsce w Warszawie). Aneta Kisser i Katarzyna Oleskiewicz-Szuba walczą w kategorii 164 cm i tam jest szansa na dobre miejsca, bo wszystkie zawodniczki reprezentują wyrównany poziom.
W kategorii Radosława Smyka (kulturystyka klasyczna do 175 cm) jest zgłoszonych 4 zawodników, więc najprawdopodobniej będzie ona połączona z kategorią do 180 cm. Smyk będzie walczył o zwycięstwo z drugim Polakiem, reprezentującym Irlandię Tomaszem Walczakiem (4 na Mistrzostwach Europy). Ale Walczak ma duże wahania formy, gdyż w Madrycie był dopiero ósmy i znacznie wyprzedził go Francuz Damien Deville (5 lokata), który też pojawi się w Espinho. Będzie też Hiszpan Nicolae Lupsor (6 w Madrycie). Jeśli Smyk będzie w wysokiej formie, to są to wszystko zawodnicy do ogrania.
No i dwóch kulturystów: Tomasz Marzec i Mariusz Bałaziński, którzy obaj wystąpią w kategorii 80 kg. Najsilniejszy ich rywal to Hiszpan Carles Viñals. Na Mistrzostwach Europy był dopiero siódmy, ale potem poprawił formę, wygrywając w Madrycie z mistrzem Europy, Raigo Kuusnomm’em (75 kg) oraz zwycięzcą na Diamond Cup Malta, Alberto Galanem (85 kg), który bywał już mistrzem Europy (2015). Jeśli nasi będą w szczytowej formie, to inni zawodnicy nie powinni im zagrozić.
Do Espinho przyjeżdżają reprezentacje aż 26 krajów, w tym tak egzotycznych jak Angola, Tajwan i Paragwaj. Ale większość drużyn składa się z 1-3 zawodników. Liczniejsze ekipy, ponad 10 zawodników , wystawiły jedynie Portugalia (43), Hiszpania (29) oraz Polska i Francja (po 11). Zaskakuje Luxemburg (aż 8 zawodników) a zadziwiają Włochy (tylko 1 zawodniczka).
2018 IFBB DIAMOND CUP - ESPINHO, PORTUGAL – June 08th - 10th, 2018
LIST OF NOMINATED COMPETITORS AND OFFICIALS (as for June 6th, 2018, 14:45)
FEF Deadline: May 15th, 2018
JUNIOR WOMEN’S BIKINI-FITNESS OPEN
- Sandra Dobrunz Germany
- Adriana Roque Portugal
- Nerea Pons Spain
- Sanna Löfgren Sweden
WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 160 CM
- Aldijana Karaduz Germany
- Anastasija Sidorevic Lithuania
- Sabrina Grima Luxembourg – entered June 6th
- Francesca Biondi Monaco
- Juliana Sousa Portugal
- Sofia Sousa Portugal
- Janet Arias Spain
- Nerea Pons Spain – 2nd category
- Veronica Bastos Spain
WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 164 CM
- Ina Navachuk Belarus
- Sandra Dobrunz Germany – 2nd category
- Katarzyna Oleskiewicz-Szuba Poland
- Aneta Kisser Poland – 2nd category
- Jessica Serrano Spain
- Lina Real Spain
- Paula Escalón Spain
- Sanna Löfgren Sweden – 2nd category
- Galyna Bezpalko Ukraine
- Mariana Semchii United Kingdom
WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 169 CM
- Yi-Jie Lin Chinese Taipei
- Ewa Gulik Poland
- Allison Testu Portugal
- Paula Barbosa Portugal
- Natalie Roach United Kingdom
WOMEN’S BIKINI-FITNESS UP TO 172 CM
- Darya Sitdzikava Belarus
- Sandra Pierson France
- Oksana Oleinik Russia – 2nd category
- Nicole Hättenschwiler Switzerland
- WOMEN’S BIKINI-FITNESS OVER 172 CM
- Lejla Muhic Bosnia & Herzegovina
- Ann-Kathrin Martin Germany
- Anastasia Brailean Moldova
- Renata Nowak Poland
- Maryna Oborska Ukraine
MASTER WOMEN’S BIKINI-FITNESS +35 YEARS, OPEN
- Aneta Kisser Poland
- Andreia Figueira Portugal
- Oksana Oleinik Russia
- Chari Guillena Spain
- Yisela Aleman Spain
WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 163 CM
- Sabine Simitsopoulos Germany
- Hannah Prause Luxembourg
- Susana Oliveira Portugal
WOMEN’S BODYFITNESS UP TO 168 CM
- Nathalie Da Costa France
- Sonia Semedo Portugal
- Ilze Nagle Spain
WOMEN’S BODYFITNESS OVER 168 CM
- ??
MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 35-44 YEARS, OPEN
- ??
MASTER WOMEN’S BODYFITNESS 45 YEARS & OVER, OPEN
- Janet Zammit Malta
- Marina Reis Portugal
- WOMEN’S PHYSIQUE OPEN
- Isabel Soares Portugal
WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 163 CM
- Sandra Costa Angola
- Catia Moreira Luxembourg
- Ana Reis Portugal
- Elisângela Ferreira Portugal
- Urania Politis Switzerland
WOMEN’S WELLNESS FITNESS UP TO 168 CM
- ??
WOMEN’S WELLNESS FITNESS OVER 168 CM
- Pavlína Stouracova Czechia
- Olga Kulinych Ukraine
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 175 CM
- Cicero Lopes Angola
- Radoslaw Smyk Poland
- Nuno Duarte Portugal
- Nicolae Lupsor Spain
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING UP TO 180 CM
- Nuno Loth Angola
- Damien Deville France
- Stavros Trioulidis Greece – 2nd category
- Tomas Walczak Ireland
- Bruno Cruz Portugal
MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OVER 180 CM
- Hélio Duarte Portugal – 2nd category
- Jesus Rodriguez Spain
MASTER MEN’S CLASSIC BODYBUILDING OPEN
- Ludovic Ghysenlinck France
- Stavros Trioulidis Greece
- Hélio Duarte Portugal
- Miguel Pozuelo Spain
JUNIOR MEN’S BODYBUILDING OPEN
- ??
MEN’S BODYBUILDING UP TO 75 KG
- Mickael Ferez France
- Mickael De Sousa France
- Philipp Jendreiek Germany
- Marcos Pereira Portugal
- Pedro Costa Portugal
- Pedro Moreira Portugal
- Rodney Mota Portugal
- Adrian Diaz Spain
MEN’S BODYBUILDING UP TO 80 KG
- Fernando Lukamba Angola
- Roderick Theuma Malta
- Carlos Caruana Malta – 2nd category
- David Zammit Malta
- Tomasz Marzec Poland
- Mariusz Balazinski Poland – 2nd category
- Rui Ribeiro Portugal
- Carles Viñals Spain – 2nd category
- Jesus Ozores Spain – 2nd category
MEN’S BODYBUILDING UP TO 90 KG
- Pedro Pereira Angola
- Frederic Mompo France – 2nd category
- Herlander Pinto Luxembourg
- Ralph Decelis Malta – 2nd category
- Geoffrey Santos Portugal
- Hugo Devesa Portugal
- Sento Olombrada Spain
- Waldry Vittar Spain – 2nd category
- Vasyl Remizov Ukraine – 2nd category
MEN’S BODYBUILDING UP TO 100 KG
- Athanasios Attilakos Greece
- Paulo Francisco Luxembourg – 2nd category
- Alexandre Pinto Portugal
- Ricardo Jeronimo Portugal – 2nd category
- Juan-Alberto Machado Spain – 2nd category
- Pablo Llopis Spain
MEN’S BODYBUILDING OVER 100 KG
- Rúben Garradas Portugal
MASTER MEN’S BODYBUILDING 40-49 YEARS, OPEN
- Frederic Mompo France
- Paulo Francisco Luxembourg
- Carlos Caruana Malta
- Ralph Decelis Malta
- Mariusz Balazinski Poland
- Ricardo Jerónimo Portugal
- Carles Viñals Spain
- Juan-Alberto Machado Spain
- Jesus Ozores Spain
- Waldry Vittar Spain
- Vasyl Remizov Ukraine
MASTER MEN’S BODYBUILDING 50 YEARS & OVER, OPEN
- Roberto Ponte Portugal
JUNIOR MEN’S PHYSIQUE OPEN
- Gabriel Gomes Belgium
- Adam Piwko Poland
- Javier Garcia Spain
MEN’S PHYSIQUE UP TO 170 CM
- Wei-Hao Hou Chinese Taipei
- Kevin Araujo France
- Tiago Rodrigues Luxembourg
- Bruno Ribeiro Portugal
- Hugo Saraiva Portugal
- José Ferreira Portugal
- Simao Ribeiro Portugal
- Miguel Angulo Spain
- Aitor Rodriguez Spain
MEN’S PHYSIQUE UP TO 173 CM
- Joonas Leppanen Finland
- Dylan Sintra Luxembourg
- Emanuel Morgado Portugal
- Rafael Bouça Portugal
- Pablo Peña Spain
- Nicola Rungo United Kingdom
MEN’S PHYSIQUE UP TO 176 CM
- Wei-Ming Wang Chinese Taipei
- Telmo Oliveira Luxembourg – entered June 6th
- Yaser Bozyel Poland
- Grzegorz Placzkowski Poland
- Enrique Gutierrez Spain
- Javier Garcia Spain – 2nd category
- Marcos Iglesias Spain
MEN’S PHYSIQUE UP TO 179 CM
- Marvin Tattje Germany
- Jerson Brito Portugal
- Luís Oliveira Portugal
- Renato Estevao Portugal
- José Piedade Portugal – 2nd category
MEN’S PHYSIQUE UP TO 182 CM
- Adam Piwko Poland – 2nd category
- Alexandre Ferreira Portugal
- Carlos Garcia-Soldado Spain
- André Rodrigues Switzerland
- Denys Mykolenko Ukraine
MEN’S PHYSIQUE OVER 182 CM
- Lukasz Opolski Poland
- Olegário Caldeirao Portugal
- Andrii Honcharenko Ukraine
MASTER MEN’S PHYSIQUE 40 YEARS & OVER, OPEN
- Telmo Oliveira Luxembourg
- Mario Paez Paraguay
- Alessandro Fumo Portugal
- José Piedade Portugal
- Pedro Valente Portugal
MUSCULAR MEN’S PHYSIQUE OPEN
- David Oliveira Belgium
- Alexis Autreau France
- Maxime Ratier France
- Kevin Druelle France
- Bruno Azevedo Portugal
- Flávio Peixoto Portugal
- Sergio Rodrigue Portugal
- Artem Nikulshin Russia
- Alberto Soler Spain
- Daniel Garrido Spain
- Dario Fernández Spain
Total: 173 entries
152 athletes of 26 countries
21 crossovers (2nd categories)
DELEGATES:
- Ariana Núñez Batalha Angola
- Edir Eugenio Guimarães Fernandes Angola
- Andrei Kazlenka Belarus
- Shih-Chien Lou Chinese Taipei
- Maiju Aalto Finland
- Mario Valero France
- Alex Stampoulidis Germany
- Iordanis Leventelis Greece
- Anastasios Koligionis Greece
- Tomas Petrokas Lithuania
- Ralph Decelis Malta
- Nicolae Storojov Moldova
- Alfonso Gomez Spain
- Tobias Hohl Switzerland
- Iryna Deliieva Ukraine
- Oleg Liashok Ukraine
- Rytis Ankranglis United Kingdom
IFBB INTERNATIONAL JUDGES
- Braulio Ferreira Martins Angola
- Natallia Kachan Belarus
- Mario Valero France
- Jean Marie Mignon France
- Alex Stampoulidis Germany
- Margret Netack Germany
- Eric Schembri Malta
- Alfonso Gomez Spain
- Victor Manuel Hernandez Spain
- Iryna Deliieva Ukraine
TEST- JUDGES:
- ??
COUNTRIES: COMPETITORS
Angola 5
Belarus 2
Belgium 2
Bosnia & Herzegovina 1
Chinese Taipei 3
Croatia 1
Czechia 1
Finland 1
France 11
Germany 6
Greece 2
Ireland 1
Lithuania 1
Luxembourg 8
Malta 6
Moldova 1
Monaco 1
Paraguay 1
Poland 11
Portugal 43
Russia 2
Spain 29
Sweden 1
Switzerland 3
Ukraine 6
United Kingdom 3 Total: 152
Weryfikacja będzie prowadzona w piątek, w godzinach 10:00-18:00 w miejscu zawodów (Hala Nave Polivalente). Narada Techniczna o 19:00. Rywalizacja na scenie, w sobotę od 10:00 do 20:00, w niedzielę od 10:00 do 15:00. A potem rozpocznie się IFBB Elite Pro Portugal.