SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Witamina dla maratończyków

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 800

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 4 Napisanych postów 51 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 617
Jako, że dużo osób łyka nieziczone ilości Witaminy C, która ma być "cudowny lekiem na wszystko", począwszy od trądziku na nie wiadomo czym kończąc, daje artykuł na który natknąłem się w internecie. Artykuł z Daily Telegraph.

Witamina dla maratończyków
Łykanie tabletek z witaminą C to w większości przypadków tylko strata czasu i pieniędzy.

Analiza wyników badań, które objęły w sumie ponad 11 tysięcy osób, wykazała, że suplementy witaminy C nie wpływają na przeciętnego pacjenta. Są natomiast celowe i uzasadnione w przypadku osób narażonych na ekstremalny wysiłek fizyczny, jak maratończycy, żołnierze podczas ćwiczeń lub narciarze. Osoby wykonujące ciężką pracę fizyczną mogą odnieść korzyści z przyjmowania suplementu diety ze względu na to, że szybciej dostarczają organizmowi potrzebnych mu witamin. Badanie zostało przeprowadzone przez Cochrane Collaboration, organizację non-profit zajmującą się rozpowszechnianiem badań na temat profilaktyki zdrowotnej.

Tysiące osób łyka duże dawki witaminy C, wierząc, że pomaga ona zachować zdrowie. Znana także jako kwas askorbinowy, jest substancją rozpuszczalną w wodzie, co oznacza, ze organizm nie potrafi jej gromadzić i musi być przyjmowana codziennie w ramach zbilansowanej diety. Dorośli potrzebują jej dziennie ok. 60 mg, palacze i kobiety w ciąży nieco więcej. Niektórzy ludzie zażywają jej jednak nawet 1000 mg. 230-mililitrowa szklanka soku pomarańczowego dostarcza ok. 97 mg.

- Nie ma sensu brać witaminy C przez cały rok, by zmniejszyć podatność na przeziębienia - uważa współautor opracowania Harri Hemila, profesor uniwersytetu w Helsinkach. Profesor Peter Openshaw z Imperial College London stwierdził, że normalna dieta zapewnia dostatecznie dużo kwasu askorbinowego, by zapobiegać infekcjom. - Nie ma żadnych dowodów na to, że zażywanie dużych dawek w jakikolwiek sposób szkodzi, ale jest to niepotrzebny wydatek i byłoby lepiej, gdyby ludzie wydawali te pieniądze na świeże jedzenie, a nie na uzupełnianie złej diety witaminami.

(...) Prof. John Oxford, ekspert od grypy, skomentował, że analizy nie zakończą dyskusji, skoro okazało się, że witamina C na niektórych ludzi ma jednak wpływ. - Musimy postawić pytanie, dlaczego tak się dzieje i jaki wywiera efekt. Wyniki byłyby bardziej konkretne, gdyby analiza wykazała, że kwas askorbinowy nie wpływa na nikogo. Profesor Oxford sceptycznie odnosi się do wyników badania i przypomina, że pozytywny wpływ witaminy C na nasze zdrowie nie ulega wątpliwości.

W latach 70. laureat Nagrody Nobla, chemik Linus Pauling napisał książkę „Witamina C i przeziębienie", zachęcającą ludzi do przyjmowania dawek rzędu 1000 mg dziennie. Badania nie wykazały skuteczności tej metody, ale Pauling nigdy nie zmienił zdania, a sprawą zajęło się też kilku innych ekspertów. Badacze wciąż analizują witaminę C i jej połączenia z innymi witaminami i substancjami w rodzaju echinacei, by stwierdzić, czy są one użyteczne w zapobieganiu lub leczeniu różnych chorób i dolegliwości, łącznie z rakiem.

Planowane są dalsze badania, by ustalić, czy witamina C ma wpływ na przeziębienia u dzieci i czy można ją stosować w zapobieganiu i leczeniu zapalenia płuc. - Witamina C to nie panaceum, ale nie jest też bezużyteczna - twierdzi prof. Hemila.
Autor: Rebecca Smith.

Pozdro.
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Coś nie tak z brzuchem

Następny temat

kontuzja

WHEY premium