SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Chondromolacja rzepki

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 4330

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 977
Witam. Byłem ostatnio u ortopedy i stwierdził, że mam chondromolację rzepki ( dotyczy obu kolan). Narazie biorę tabletki Structum 500 i jakąś poprawę widzę ale nie na tyle, żeby stwierdzić, że tabletki działają. Największy problem mam z prawym kolanem ale z lewym też najlepiej nie jest. Wchodzenie po schodach, uginanie jest odczuwalne bólem.Najgorsze jest to, że narazie żadnej aktywności sportowej nie mogę wykonywać zbytnio :/ Za 2 tygodnie idę na kontrolę i jak się nie polepszy to zapewne czeka mnie rehabilitacja. Z tego powodu chciałem się zapytać czy znacie jakieś ćwiczenia pomagające zwalczyć chondromolację rzepki? Z góry dziękuje za informacje :)
1
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Najnowsza odpowiedź. Aktualizacja:
Zgłoś naruszenie
monkey22 Doradca
Ekspert
Szacuny 33167 Napisanych postów 23242 Wiek 43 lat Na forum 11 lat Przeczytanych tematów 278233
Maiki-_
A Ty mając chondromolacje kiedy odczuwasz ból? Tylko jak kucasz i wstajesz, czy jak siedzisz też?


3 lata temu skrecilem kolano + od 10 lat pracuje na kolanach. rok po skreceniu mialem robiony rezonans i wykazalo miedzy innymi niedoleczoną chodro 3/4 . Kolano pobolewa czasem dłuzej a czasem długo wcale.

Moje objawy . Strzela i chrupie w kolanie jak robie przysiady i kucam itp , ale jak leze i zginnam bez obciazenia to prawie wcale.

Po schodach moge biegac w gore i w dol i nic nigdy nie czułem. Cwicze program INSANITY od 12 tygodni ( który ponoć jest zabójczy dla kolan) i podczas cwiczen nic nie boli. A nieraz bol pojawi sie po 20 minutach stania na sztywnej nodze albo po godzinie kleczenie a nieraz na kolanach spedze 7 h w pracy i nic.- na rolkach jezdze i na rowerze. i nic

Jak juz boli to różnie- czesto piecze albo swedzi po lewej stronie rzepki na srodku kolana, , nieraz bol przypomina rozpychanie na górnym lewym rogu rzepki , nieraz rozpychanie lub coś jak sztywnienie tego miesnia lub wiezadła tuz nad rzepka. a nieraz lekko z prawej.

Lekarze mi mówili ze te bołe od lewej itp to saa zwiazane ze zrostami po naciagnieciu wiezadeł podczas urazu .a rzepka dsaje bol tylko na górze lub z przodu kolana..

Jak narazie przeszedłem 3 serie zabiegów po 10 strzałów( magnezy, krio, lasery itp) faszeruje sie od 3 lat collaflexem z przerwami , aktualnie pije tylko zelatyne :) , cwicze zeby schudnąć ( ponoć schudnięcie 5kg odciąza kolana o 30kg) z 72 kg spadlem na 65 i chce dalej leciec z wagi :) dla zdrowia.

Jak narazie funkcjonuje i ciesze sie z tego ze nie jest tragicznie.. na marzec 2016 mam termin koejnego rezonansu z kontrastem aby sprawdzic co przez 4 lata sie podzialo w kolanie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 78 Napisanych postów 429 Na forum 12 lat Przeczytanych tematów 3301
Nie ma ćwiczeń, które poradzą cokolwiek na zmianę w stawie określaną jako chondromalacja. Są natomiast takie, które spowodują że kolano mimo takich zmian będzie działało poprawnie.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 977
Mógłbym Cię prosić o podanie tych ćwiczeń poprawiających sprawność kolan? :)

Zmieniony przez - Maiki-_ w dniu 2015-02-17 00:23:32
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 154 Napisanych postów 1971 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15863
Najlepsze ćwiczenia to spacery oraz pływanie . Polecam również okłady z korzenia żywokostu lekarskiego. Sam mam chondromelację w lewym kolanie i odczuwam dużą poprawę.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 977
Długo już ją masz? Jak dokładnie wykonujesz te okłady i jak często ?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 154 Napisanych postów 1971 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15863
Będzie już chyba z 4-5 lat. Obecnie tygodniowo przespaceruję około 15 km, czasami pobiegam( ale tylko na miękkim gruncie np. plaża), okłady już tak często nie robię jak kiedyś ale tak to robiłem kilka razy dziennie. Gotuję zmielony korzeń żywokostu(ok.4 łyżeczek) lekarskiego w szklance wody (lub zalewam wrzątkiem jeśli nie mam czasu) i staram się jak najczęściej smarować kolana lub przykładać nasączonym papierowym ręcznikiem..
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 977
Dzięki za pomoc :)
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 0 Napisanych postów 35 Wiek 41 lat Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 858
chondromalacja rzepki nie boli (tak tak, wiem, że zaraz odezwą się "znawcy" którzy mnie zlinczują
chondromalacja to określenie uszkodzenia chrząstki I stopnia - czyli spluszowacenie. ale w związku z tym, że chrząstka nie jest unerwiona, to w tym momencie chondromalacja NIE MOŻE wywoływać bólu!!
a więc dlaczego boli kolano, a niektórzy ortopedzi określają to jako chondromalacja rzepki?? otóż w prawie wszystkich przypadkach rzecz ma się o zmiany przeciążeniowe kolan.
sprawdź - jeśli nie potrafisz zrobić prawidłowo przysiadu (poziom pośladków poniżej kolan), albo w tym momencie tracisz równowagę i przechyla Cię do przodu, to jesteś dobrym przykładem. jeśli nie masz pełenego zakresu ruchów w biodrach, kolanach albo kostkach, tzn jesteś "pospinany, masz przykurcze, to jesteś dobrym przykładem.
jeśli masz za sobą skręcenie/skręcenia stawu skokowego, to jesteś dobrym przykładem...

jakie jest wyjście z sytuacji?? badanie ortopedyczne, badanie fizjoterapeutyczne, ćwiczenia - zmniejszenie deficytów mieśniowych, stabilizacja, propriocepcja, trening funkcjonalny itd itd żadnych leków :)

pozdrawiam

ps. ale najważniejsze to znaleźć mądrego ortopedę ;P

===================================



...::: sogi mile widziane :::...

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 977
Jak zrobię przysiad to czuję ból w prawym kolanie. Mam za sobą nie jedno i nie dwa skręcenia stawu skokowego

Na początku miesiąca mam wizytę kontrolną i jak będzie znaczna poprawa to dalej leczenie w postaci leków, a jeśli nie będzie poprawa to rehabilitacja.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 3 Napisanych postów 62 Na forum 10 lat Przeczytanych tematów 977
Wziąłem całą paczkę Structum 500 oraz Arthyl w zastrzykach. Jestem także po rehabilitacji. Jedynie zastrzyki dały jakieś efekty lecz tylko chwilowe bo znowu kolana bolą i to strasznie. Lekko zegnę nogi w kolanach i ból, to samo jest z wstawaniem. Też odczuwam ból jak siedzę. W dodatku czuję, jak w kolanach coś chrupie i strzela. Jednym słowem masakra.

Zapisany jestem do ortopedy na wizytę, ale chciałem się zapytać Was czy dolegliwość jaką mam kwalifikuje się do artroskopii kolana ?
1
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 154 Napisanych postów 1971 Wiek 33 lat Na forum 13 lat Przeczytanych tematów 15863
Musisz mieć zrobiony rezonans magnetyczny aby stwierdzić czy się kwalifikujesz na artroskopię kolana. Od ortopedy powinieneś dostać skierowanie na rezonans jednak są długie kolejki ok. 5 miesięcy. Zależy też jaki masz stopień chondromalacji rzepki , generalnie 3 i 4 stopień kwalifikuje do artroskopii . Nie zaszkodzi jakbyś się udał do fizjoterapeuty w celu ustalenia ćwiczeń rehabilitacyjnych, gdyż chondromalacje może wynikać z pewnych wad postawy.
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

;)

Następny temat

Problem przy podciąganiu na drażku

WHEY premium