SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Ocena Dietetyka

temat działu:

Odżywianie i Odchudzanie

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 1825

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11148 Napisanych postów 51564 Wiek 30 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Chciałbym się zorientować czy dany dietetyk jest dobry i warto z nim dalej współpracować ? (jestem endomorfikiem)


ANALIZA SKŁADU CIAŁA

Analiza impedancji bioelektrycznej, analiza bioimpedancyjna (BIA, ang. bioelectrical impedance analysis) – nieinwazyjna metoda badania diagnostycznego, która pozwala na dokładną analizę składu ciała przy wykorzystaniu oporu elektrycznego tkanek organizmu, tzw. impedancji.

Badanie BIA polega na zmierzeniu impedancji (czyli rodzaju oporu elektrycznego złożonego z rezystancji i reaktancji) tkanek organizmu, przez które jest przepuszczany prąd elektryczny o niskim natężeniu (£ 1 mA) i określonej częstotliwości (zazwyczaj 50 kHz lub połączenie kilku częstotliwości np. 5 kHz, 50 kHz, 250 kHz, 500 kHz). Można stwierdzić, że bioimpedancja jest to określenie wielkości przeszkody jaką ciało stanowi dla płynącego prądu elektrycznego. Sygnały elektryczne przechodzą przez ciało poprzez elektrody znajdujące się na platformie analizatora. Metoda BIA pozwala określić zawartość wody i tkanki tłuszczowej w organizmie oraz indywidualny poziom podstawowej przemiany materii. Umożliwia także poznanie wpływu niektórych czynników na kierunki zmian poszczególnych komponentów ciała. Jest to szczególnie pomocne przy indywidualnym doborze diety, a dzięki regularnej kontroli zmian składu ciała możliwa jest dokładna ocena efektywności zastosowanego leczenia dietetycznego. Badanie analizy składu ciała jest szczególnie zalecane u osób z nadwagą, niedowagą, otyłością, cellulitem, kulturystów.

Masa ciała, jaką pokazuje zwykła waga dostarcza niewielu informacji na temat ilości tkanki tłuszczowej i mięśni lub ogólnej hydratacji i kondycji organizmu. Wyliczenie samego wskaźnika masy ciała (BMI, body mass index) także nie stanowi wystarczającej podstawy do określenia poziomu metabolizmu człowieka, a co za tym idzie, do skomponowania odpowiedniej diety. Natomiast badanie składu ciała metodą BIA daje informację o proporcji mięśni do tłuszczu co ma kluczowe znaczenie w ocenie stanu zdrowia i nawodnienia organizmu.

DATA 9.10.2015
Masa ciała kg 102,3
Tkanka tłuszczowa % 21,9
Tkanka tłuszczowa kg 22,4
Beztłuszczowa masa ciała kg 79,9
Masa mięśniowa kg 76
Woda kg 53,5
Woda% 52,3
Masa kości kg 3,9
Podstawowa przemiana materii kcal 2421
Wiek metaboliczny 31
Tkanka tłuszczowa(wisceralna) brzuszna 5
Wskaźnik masy ciała BMI 27,5

Indywidualne normy dla badanej osoby:
Tkanka tłuszczowa % 8,0-19,9

Tkanka tłuszczowa kg 6,9-19,9
Woda 50-65
Masa kości 3,5
Tkanka tłuszczowa brzuszna 1-12
Wskaźnik masy ciała BMI 19-24,9
Zawartość tłuszczu:
Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie ustalana jest w stosunku do masy ciała. Ograniczenie poziomu tłuszczu w organizmie wykazało zmniejszenie ryzyka wystąpienia pewnych schorzeń, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, cukrzycy i nowotwory.

Zawartość masy mięśniowej:
Masa mięśniowa obejmuje mięśnie szkieletowe, mięsień sercowy oraz mięśnie gładkie (organy) oraz z wodą zawartą w mięśniach. Wraz ze wzrostem masy mięśniowej, wzrasta zapotrzebowanie na energię, co pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej i masy ciała w zdrowy sposób.
Zawartość masy kostnej:
Zawartość masy kostnej wskazuje na ilość kości w organizmie. Ludzie cierpiący na osteoporozę lub niską gęstość kości nie mogą uzyskać dokładnego oszacowania swojej masy kostnej. W tym celu niezbędna jest konsultacja z lekarzem i specjalistyczne badania.
Zawartość wody:
Woda odgrywa istotną rolę w wielu procesach organizmu i występuje w każdej komórce, tkance i narządzie. Utrzymanie prawidłowego poziomu wody zapewnia efektywne funkcjonowanie organizmu. Poziom wody w organizmie może naturalnie zmieniać się przez cały dzień i całą noc. Ciało ma tendencję do dehydratacji po nocy więc najczęściej rano obserwuje się najniższą masę ciała. Podwyższenie masy ciała związane z podwyższeniem poziomu wody w organizmie często związane jest ze spożyciem obfitych posiłków, piciem alkoholu, menstruacją, chorobą, zażywanymi niektórymi lekami. Ważne jest aby prowadzić długoterminowe obserwacje zawartości wody w organizmie i otrzymywać spójny, prawidłowy jej poziom.
Zawartość wisceralnej tkanki tłuszczowej (brzusznej):
Wisceralna tkanka tłuszczowa (trzewna) to tłuszcz zgromadzony wewnątrz jamy brzusznej, wokół narządów. Badania pokazują, że nawet jeśli masa ciała tkanka tłuszczowa w organizmie pozostaje stałą, z wiekiem następuje przesunięcie tkanki tłuszczowej w okolice brzucha. Wysoki poziom wisceralnej tkanki tłuszczowej zwiększa ryzyko wystąpienia pewnych chorób, takich jak choroby serca, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycy typu 2.
Podstawowa Przemiana Materii:
PPM jest to minimalny poziom energii jaki organizm potrzebuje podczas odpoczynku, aby skutecznie funkcjonować (aby prawidłowo funkcjonował narząd układy oddechowego, układu krążenia, układu nerwowego, narządy układu pokarmowego, wydalniczego itp.) Około 70% energii (kcal) spożywanej na co dzień jest zużywana dla podstawowej przemiany materii. Oprócz PPM energia wykorzystywana jest podczas wszelkiego rodzaju aktywności. Zużycie ilości energii dostosowane jest do poziomu aktywności. Na tempo metabolizmu wpływa wiek. Przemiana materii wzrasta do około 16-17 roku życia, później zaczyna stopniowo spadać. Wyższy poziom przemiany materii powoduje zwiększenie zapotrzebowanie na kalorie, przyczynia się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej. Niska PPM będzie utrudniała utratę tkanki tłuszczowej i całkowitą masę.
Wiek metaboliczny:
Funkcja ta wskazuje średni wiek związany z typem przemiany materii. Jeśli wiek metaboliczny jest większy niż rzeczywisty wiek, oznacza to, że trzeba zwiększyć tempo przemiany materii oraz zmodyfikować skład ciała.
Dla osób dorosłych wartość BMI wskazuje na:
Wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index) jest to stosunek masy ciała do kwadratu wzrostu z cm. Służy on do oceny prawidłowości masy ciała u osób dorosłych. BMI różnicuje poziom masy ciała na niedowagę, prawidłową masę ciała, nadwagę oraz otyłość (1, 2 i 3 stopnia). BMI= masa ciała [kg] / wzrost [cm]2

BMI= poniżej 16,0- niedowaga 3 stopnia – skrajne niedożywienie
16,0-16,9- niedowaga 2 stopień
17,0- 18,4- niedowaga1 stopień
18,5-24,9- zakres normy
25,0-29,0- nadwaga
30,0-34,9- otyłość 1stopnia
35,0-39,9- otyłość 2 stopnia
powyżej 39,9- otyłość 3 stopnia (olbrzymia)



ZALECENIA:


Kolejność dni nie ma znaczenia. Ten sam jadłospis można powtórzyć kolejnego dnia. Można zmieniać kolejność posiłków w ciągu dnia.
Po przebudzeniu należy wypić ok. 0,5-1 szklanki wody. Można zmieniać kolejność posiłków w ciągu dnia. Przerwy między posiłkami powinny wynosić 2,5-3,5 godzin. Ostatni posiłek powinien być zjedzony 3-4 godziny przed snem.
Między posiłkami nie należy nic dojadać ale trzeba pić wodę mineralną (bezsmakową) oraz herbatę bez cukru (biała, czarna, czerwona, zielona, owocowa, ziołowa). Pozostałe napoje traktujemy jako posiłek lub jego część.
Proponowane godziny spożywania posiłków:
Ok. g. 5.30, 10, 14, 17, 20
Nie należy pomijać posiłków! W wyjątkowych sytuacjach w porze posiłku można zjeść coś co jest pod ręką (jogurt, serek, warzywo, owoc, sok 100%).

Pieczywo: żytnie lub żytnio-pszenne lub graham 1 kromka= 30-40g.

Tłuszcze- Do smarowania pieczywa- prawdziwe masło lub olej kokosowy. Do smażenia i potraw na ciepło najlepszy jest olej kokosowy. Do potraw na zimno- olej rzepakowy lub lniany a także pozostałe oleje.

Potrawy można doprawiać do smaku dowolnymi przyprawami ziołowymi (starać się spożywać jak najmniej soli oraz przypraw zawierających glutaminian sodu).

Warzywa (pomidor, papryka, ogórek, rzodkiewka, sałata, cebula, czosnek, kapusta, marchew, pietruszka, seler, szczypiorek, koperek, warzywa konserwowe, kiszone, marynowane grzybki) można dodawać do każdego posiłku.
Pamiętać o wypijaniu płynów: woda mineralna (bezsmakowa), herbata (czarna, biała, czerwona, zielona, owocowa, ziołowa) bez cukru w sumie min. 2 litry na dzień. Pić należy często ale w małych porcjach (0,5-1 szklanki na raz). Można pić kawę bez cukru z odrobiną mleka 1,5% (nie dodawać śmietanki ani mleka skondensowanego).

LISTA DOZWOLONYCH OWOCÓW
1 grupa (mają najmniej cukru): jagody, borówki, poziomki, truskawki, maliny , porzeczka, agrest, żurawina, granat lub zamienić 300g owoców na 200ml soku 10%%- z bzu czarnego/ żurawiny/ porzeczkowego/ dzikiej róży
2 grupa: grejpfrut, mandarynka, pomarańcza, ananas, jabłka, wiśnie
3 grupa (mają najwięcej cukru- zalecanie jak najrzadziej): czereśnie, gruszki, śliwki, morele, brzoskwinie, nektarynki, kiwi, winogrono, pomelo, liczi, banan

Przekąska alarmowa wieczorna (jeśli będzie taka potrzeba):
- maślanka /jogurt/kefir naturalne 200ml + do wyboru: 2 łyżki płatków bez cukru/słonecznik 2 łyżka/pestki dyni łyżka/ wiórki kokosowe łyżka/warzywo/zioła/migdały 20g/orzechy 20g
-lub dowolne warzywa surowe lub ze słoika dowolne, grzybki marynowane, warzywa kiszone lub konserwowe
 lub ser biały chudy 100g lub serek wiejski 150g lub mozzarella/feta + 50g, warzywa/zioła


Na chwile kryzysu- okazjonalnie – zamiast II śniadania lub przekąski - do wyboru jedna pozycja:
- batonik zbożowy, - 50g placek (drożdżowe, babka, biszkoptowy bez kremów itp.), - lody- 1 kulka, - budyń 150g lub - kisiel 200ml+ owoc 100g, lub – czekolada3 kostki

Ciasteczka- porcja ok. 50g
Składniki
• paczka płatków owsianych,

• mała paczka łuskanego słonecznika,
• mała paczka rodzynek,
• mała paczka orzechów włoskich,

• mała paczka płatków migdałów,

• 3-4 łyżki miodu,

• pół szklanki wody.

Sposób przygotowania
Płatki owsiane zmielić najdrobniej jak się da, przesypać do dużej misy, wsypać wszystkie bakalie (orzechy wcześniej trochę zmielić), wymieszać na sucho. Następnie dodać wodę, która połączy składniki i miód, który zespoli je jeszcze bardziej i nada przyjemnej, delikatnej słodyczy. Ciastka formować wedle uznania. Jeśli mają kształt płaskich kotletów mielonych, w takiej formie potrzebują ok. 40 min. w temperaturze 160°C. Zawartość mieszanki można komponować wg. własnych upodobań, bo pasują do tego przeróżne składniki, np.: sezam i mak (są dość mocno kaloryczne), suszone daktyle, suszone śliwki, kokos, wszystkie orzechy, kandyzowane owoce itd.























Zmieniony przez - Bartosz96325 w dniu 2016-01-17 12:11:03
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6267 Napisanych postów 76019 Wiek 39 lat Na forum 20 lat Przeczytanych tematów 754787
Najprościej będzie jak wrzucić kilka dni rozpiski w postaci zrzutu ekranu z dziennika żywieniowego potreningu.pl w regulaminie działu masz opisane jak to zrobić.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

dieta do oceny

Następny temat

masa ektomorfik

WHEY premium