SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

O pielęgnacji cery trądzikowej

temat działu:

Zdrowie i Uroda

słowa kluczowe: , ,

Ilość wyświetleń tematu: 62466

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 1704 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12529
Na forum jest dużo artykułów na ten temat,dużo jednak było pisane jakiś czas temu,a ja znalazłam dość ciekawy artykuł na temat trądzikuMoże jest coś co komuś się przyda,albo dowie się czegoś nowego

Wiele problemów skórnych związanych jest z wzmożonym wydzielaniem łoju, które staje się szczególnie widoczne w miejscach największego nagromadzenia gruczołów łojowych. Jednym z defektów skóry, który rozwija się na podłożu tłustej cery, jest trądzik pospolity- acne vulgaris. W pielęgnacji takiej cery należy stosować preparaty o odpowiednio dobranych składnikach.
Trądzik objawia się różnorodnymi rodzajami wykwitów, które mogą przyjmować postać krostek, grudek, wyprysków, otwartych bądź zamkniętych zaskórników. Najczęściej tego typu zmiany pojawiają się na czole, dolnej części twarzy, klatce piersiowej i plecach. Mogą także wystąpić na innych częściach ciała. Skóra łojotokowa jest zgrubiała, słabo ukrwiona, ma szarożółty kolor, jej powierzchnia jest błyszcząca.
Trądzik należy do najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych. W głównej mierze dotyka on młodych osób wchodzących w okres dojrzewania i występuje u 80 proc. młodzieży w tym wieku. Problem ten dotyczy zarówno dziewcząt jak i chłopców między 12 a 20 rokiem życia. Może on jednak pojawić się także u osób starszych, nawet 40- i 50-letnich. W ostatnim czasie pojawiło się nawet określenie tzw. późnego trądziku.
O PRZYCZYNACH
Do głównych przyczyn tego typu defektu zaliczane są zmiany hormonalne, stres, zaburzenia układu trawiennego. Przyczyniają się one do nadmiernego wydzielania łoju, sprzyjającego rozwojowi bakterii oraz wywołującego stany zapalne. Działanie to związane jest ze zmianą odczynu skóry, który może prowadzić do zachwiania równowagi naturalnej flory bakteryjnej. W tych warunkach mogą zacząć rozwijać się bakterie beztlenowe - Propionibacterium acnes. Stanowią one źródło enzymów lipolitycznych powodujących rozkład triglicerydów tłuszczowych łoju i uwolnienie kwasów tłuszczowych, które działają w stosunku do skóry bardzo drażniąco.
Trądzik bywa także często uwarunkowany czynnikami genetycznymi; może być również chorobą dziedziczną. Większą skłonność do jego pojawiania się zaobserwowano u osób, u których w rodzinie pojawiały się wcześniej tego typu problemy skórne. Na nasilenie tej choroby mogą mieć wpływ także niektóre kosmetyki. Stąd też w przypadku skóry łojotokowej warto poszukać na ulotce kupowanych preparatów informacji, że produkty nie działają komedogennie.
O LECZENIU
Leczeniem zmian trądzikowych powinien zająć się lekarz dermatolog. To on, na podstawie stanu skóry i stopnia nasilenia dolegliwości, decyduje o zastosowanej terapii. Ze względu na przewlekłość choroby, leczenie jest na ogół długotrwałe i wymaga dużej systematyczności. Bardzo istotnym elementem w przypadku tej dolegliwości jest prawidłowa pielęgnacja skóry. Powinna ona być także konsultowana z lekarzem, gdyż cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa i ma obniżony system obronny. W jej codziennej pielęgnacji istotne jest stosowanie preparatów o odpowiednio dobranych składnikach.
W ostatnich dwudziestu latach nieustannie prowadzone są poszukiwania nowych surowców, które skutecznie powodowałyby rozwiązanie tego problemu.
Związki, które powinny znaleźć się w preparatach przeznaczonych dla skóry tłustej, łojotokowej muszą spełniać wiele funkcji. A zatem zmniejszyć objawy łojotoku, zahamować szybki wzrost liczby bakterii, ustabilizować naturalną florę bakteryjną, spłycić warstwę rogową i uregulować proces rogowacenia.
O PIELĘGNACJI
Produkty kosmetyczne przeznaczone dla cer z nadmiernym łojotokiem powinny ograniczać wydzielanie sebum, zapobiegać stanom zapalnym, przywrócić skórze odpowiednie pH. Niezależnie od wymienionych funkcji muszą jej zapewnić także odpowiednie efekty pielęgnacyjne. Powinny one nadawać cerze ładny koloryt oraz zmatowić jej przetłuszczające się i błyszczące partie. Warto pamiętać, że skóra trądzikowa najczęściej nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania, a wymaga jedynie dobrego nawilżania.
Jedną z podstawowych form kosmetyków stosowanych w przypadku cery trądzikowej są preparaty do jej oczyszczania zawierające łagodne związki powierzchniowo-czynne. Szczególnie polecane są produkty w postaci żeli lub pianek. Dobrze się pienią, są wydajne, efektywnie oczyszczają z brudu i co istotne - nie zawierają substancji o działaniu natłuszczającym. Ważnym preparatem stosowanym podczas zabiegów pielęgnacyjnych jest tonik kosmetyczny. Wybieramy te o działaniu odkażającym i ściągającym. Powinny normalizować pH, dlatego też bardzo często zawierają takie składniki, jak: kwas borowy, cytrynowy czy też salicylowy. Odpowiedni efekt chłodzący zapewnia im dodatek mentolu.
Przy trądziku zabronione jest stosowanie preparatów działających agresywnie na skórę, między innymi z alkoholem, które mogą prowadzić do dalszych jej podrażnień oraz pogrubienia warstwy rogowej.
Specjalną grupę kosmetyków wspomagających oczyszczanie skóry stanowią maseczki typu peel-off. Po nałożeniu i wyschnięciu tworzą na powierzchni skóry elastyczną błonkę, którą zdejmuje się w całości. Wraz z nią zostają usunięte obumarłe komórki naskórka jak również nadmiar wydzielanego przez gruczoły łoju. Kolejnym ważnym elementem związanym z pielęgnacją skóry jest peeling. W przypadku cery łojotokowej, trądzikowej szczególnie polecane są preparaty enzymatyczne, tzw. gommage.
Do najważniejszych składników tego typu preparatów należą enzymy hydrolizujące białka, w tym również keratynę, główny składnik warstwy rogowej naskórka. Najczęściej wykorzystuje się tu związki pozyskiwane z wyciągów roślinnych: papainę, bromelinę, ficynę.
Dzięki nim preparaty zapewniają łagodne złuszczanie naskórka, usunięcie jego martwych komórek, dokładne oczyszczenie i wygładzenie skóry. W recepturach można znaleźć także enzymy lipolityczne pozwalające usunąć nadmiar wytworzonego łoju. Częstotliwość stosowania preparatów peelingujących w dużej mierze zależy od rodzaju cery, przy czym w przypadku cery łojotokowej warto po nie sięgać nawet co kilka dni.
Bardzo ważnym elementem dbałości o skórę łojotokową staje się odpowiednio dobrany preparat pielęgnacyjny. Polecane są kosmetyki nawilżające o małej zawartości tłuszczów naturalnych, szczególnie olejów roślinnych, które powinny być zastąpione przez mniej tłuste i bardziej funkcjonalne surowce, m in. silikonowe. Składniki, podobnie jak w przypadku kosmetyków oczyszczających, powinny charakteryzować się działaniem antyseptycznym, ściągającym, przeciwłojotokowym, absorbującym nadmiar łoju, ale także regenerującym i matującym.
O SKŁADNIKACH
W preparatach przeznaczonych do pielęgnacji cery ze skłonnością do łojotoku wykorzystuje się antyseptyczne właściwości siarki. Skuteczne w walce z tego typu dysfunkcją skóry są również aminokwasy zawierające ten pierwiastek, między innymi N-acetylometionina i N-acetylocysteina, które regulują ilość wydzielanego łoju. Często także występuje kamfora, która działa przeciwzapalnie, keratolitycznie, dezynfekująco, a także poprawia ukrwienie skóry.
Z myślą o cerze tłustej laboratoria wykorzystują do produkcji preparatów wyciągi roślinne. Bardzo często pojawia się ekstrakt rumianku (Matricaria chamamilla) , który działa oczyszczająco, delikatnie ściągająco, zmiękczająco, przeciwzapalnie i odkażająco. Surowiec ten ułatwia naskórkowanie, przywraca skórze jędrność i gładkość. Równie chętnie w preparatach przeciwtrądzikowych stosowany jest aktywny składnik rumianku -azulen. Działa łagodząco, przeciwzapalnie, bakteriostatycznie, a także powoduje zmniejszenie obrzęków.
W preparatach przeciwłojotokowych wykorzystuje się też inne ekstrakty roślinne: z szałwii, nagietka, rozmarynu, kory dębu, oczaru wirginijskiego czy też brzozy. Witamina A i retinoidy to kolejne surowce, które dzialają przeciwzaskórnikowo, oraz normalizują procesy złuszczania. Ważnymi składnikami są także kwasy owocowe (AHA). Szczególnie przydatny jest tu kwas glikolowy, który zapewnia efekt złuszczenia i wygładzenia skóry oraz ściągnięcia rozszerzonych porów.
Ważną rolę spełniają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe z grupy NNKT - linolowy, linolenowy, arachidonowy. Powodują one modyfikację płaszcza hydrolipolidowego, dzięki czemu kontrolują skład mikroorganizmów warstwy rogowej. Ich niedobór może powodować niekorzystne zmiany flory bakteryjnej, między innymi przyczynia się do wzrostu Pityrosporum orbicolare -lipofilnej bakterii wywołującej stany zapalne skóry.
W preparatach do pielęgnacji cery przetłuszczającej się wykorzystuje się także kaolin czyli rozdrobnioną glinkę o silnych właściwościach absorbowania nadmiaru łoju. Dzięki temu działaniu ułatwia ona oczyszczanie skóry, powoduje zamykanie porów, działa bakteriobójczo.
Chętnie wykorzystywany jest też propolis, czyli tzw. kit pszczeli. Jest to lepka substancja żywiczna, wytwarzana przez pszczoły, o barwie żółtej, zielonej lub brunatnej i przyjemnym, aromatycznym zapachu. Propolis charakteryzuje silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Jest on skutecznym środkiem w leczeniu wielu stanów zapalnych i ropnych. Jego ekstrakty wykazują działanie znieczulające i antyutleniające. Ograniczają powstawanie zaskórników, zapobiegają nadmiernemu jej przetłuszczaniu, regenerują uszkodzoną skórę. Z tego też powodu bardzo chętnie są one wykorzystywane nie tylko w preparatach przeciwtrądzikowych, ale także w płynach po goleniu, dezodorantach, mydłach.
W preparatach przeciwtrądzikowych bardzo często stosowany jest nadtlenek benzoilu, który działa keratolitycznie, przeciwbakteryjnie. Podobne efekty można uzyskać przy pomocy kwasu azelainowego. Zmniejsza liczbę Pityrosporum acnes. Związek ten ponadto ogranicza proces melanogenezy, dzięki czemu przydatny jest przy zmniejszaniu przebarwień pozapalnych.
W preparatach do skóry tłustej wykorzystywany jest także cynk, który absorbuje nadmiar wydzielanego przez gruczoły łojowe tłuszczu, dzięki czemu wspomaga proces leczenia łojotoku.
Pojawiają się także specjalne składniki tzw. aktywatory cynkowe, które zawierają jony cynku. Regulują pracę gruczołów łojowych, wpływają korzystnie na mieszki włosowe, zapewniają efekt przeciwpotny. Należy wymienić także tlenek cynku. Jest to surowiec o działaniu przeciwtrądzikowym, ułałwiający gojenie się skóry i błon śluzowych.
W preparatach przeciwtrądzikowych pojawiają się nowe surowce, które skutecznie wypierają z receptur dotychczas stosowane. Szczególnym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się tzw. aktywne srebro wykorzystywane w postaci idodatnio naładowanych jonów. Wpływa ono na zmniejszenie objawów trądziku. Wspomaga proces gojenia stanów zapalnych, zapobiega powstawaniu nowych zaskórników i wykwitów.
O OLEJKACH ETERYCZNYCH
W recepturach preparatów przeciwtrądzikowych bardzo często pojawiają się olejki eteryczne z drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) , jałowcowy (Juniperus communis), petitgrain (Citrus aurantium), cytrynowy (Citrus limonum). Charakteryzują się one silnym działaniem antyseptycznym. Można w nich również spotkać olejki: bergamotowy (Citrus bergamia), cedrowy a uniperus wirginiana) , geraniowy (Pelargonum graveolens), lawendowy (Lavandula angustifolia), kamforowy (Cinnamomum camphora) rumianku rzymskiego (Anthemis nobilis), sandałowy (Santalum album), z szałwii muszkatołowej (Salvia sclarea), które zalicza się do grupy surowców oddziaływujących na procesy wydzielnicze skóry. Ograniczają one wytwarzanie łoju, działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. Skutecznie udrażniają ujścia gruczołów łojowych oraz, co ważne zapobiegają ich czopowamu .

Źr. ,,Kosmetyka i kosmetologia''nr.(70) 1/2007
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Specjalista
Szacuny 52 Napisanych postów 7776 Wiek 33 lat Na forum 16 lat Przeczytanych tematów 40778
Bardzo dobry artykuł.. ;)

"skóra trądzikowa najczęściej nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania, a wymaga jedynie dobrego nawilżania."

Taa dużo osób o tym właśnie zapomina.. ;D

Zmieniony przez - Maniek87 w dniu 2007-03-02 07:18:56

Mam przyjazną materie i jem węglowodany

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 206
ciekawe bardzo. jak zreszta wszystko co autorka pisze. stalas sie moim autorytetem w kwestii kosmetologii :) Dermatolog tu u mnie 'we wsi' nic ni epotrafi poradzic. anyway...
chcialem zapytac o kremy matujaco-nawilzajace, czy nie jest tak, ze jesli takowy zastosuje (a mam cere mieszana zdaje sie, i bardzo wrazliwa. (teraz jak sie tak sucho na zrobilo od razu zaczela mi sie bardziej 'tluscic')) to dojdzie do chwilowego wysuszenia, a potem ze zdwojoną siła zacznie wytwarzac sie loj?
staram sie dobrac jakis krem. kupilem na poczatek Lirene - cera wrażliwa - krem nawilżająco-ochronny SPF 30+ i na twarzy zrobil sie smalec :/
widzialem w innych postach polecalas rózne, co powiesz o tym? i jeszcze o AA nawilzający cera wrażliwa alerrgiczna?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 1704 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12529
Miło słyszeć
Ale po kolei:cera mieszana to taka,w której partie policzków są suche a strefa T(nos, broda, czoło) jest tłusta. Wrażliwość natomiast objawia się nietolerancją kosmetyków np.zaczerwienieniem po nałożeniu, szczypaniem, wysypką itp.
Nie napisałeś czy miałeś problemy z trądzikiem(bo lecząc się na niego często jest problem ze złapaniem ,,równowagi'' cery przez leki i maści używane do tego celu).
Cerę mieszaną również nalezy nawilżać ale właśnie kosmetykami przeznaczonymi do takiej cery.One będą nawilżać partie suche(policzki) a matować partie tłuste(cała reszta).Wiem,że ciężko dobrać sobie taki krem,ale jest to możliwe.
Jeśli nie nawilżamy skóry to ona się przesusza i później właśnie wydziela nadmiar łoju.Dlatego ważne jest regularne nawilżanie skóry.
Ten krem co kupiłeś jest do cery wrażliwej a nie do miszanej i stąd to błyszczenie.A dodatkowo jest to krem odżywczy więc ma za zadanie dostarczyć dużej ilości składników odżywczych dla skóry i może mieć przez to ,,gęstszą'' kkonsystencję.Najlepiej żebyś miał krem do cery mieszanej,ten oddaj komuś,albo smaruj nim policzki a resztetwarzy kremem do cery tłustej(bo tak też można ale więcej pracy ).
Aha i taka uwaga:często spotykam się że ludzie mają uczulenie na kosmetyki z Eris (ja też mam wrażliwą skórę ale mogę ich używać,a lepsze są te dermokosmetyki z apteki z Eris,ale są droższe).
Sorki za tak długą odp
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 206
nie no profesjonalizm, jakich malo w necie ;) wielkie dziki za szybka odp. (woel zeby byla za dluga niz za krotka)
tak mam wlasnie takie T na twarzy. 25 lat i nadal problem z trądem ale w wersji light. tylko broda i pod nosem(czyli tam gdzie sie gole). i zwykle po wyciskaniu znow wylazi nowa zaraza, ughhh.
faktiko, krem musze oddac.
do cermy mieszanej...hmmm...a to są takie? :D
no tak, tylko na tym kremie bylo napisane: "idealny dla cery normalnej i mieszanej, ze skłonnościami do podrażnień...do stosowania w okresie letnim i zimowym. i chyba dla tego taki tluszcz robi, zeby chronic.
garnier wiem, ze nie lubisz, Eris czasem uczula, a o AA co powiesz?
o taki np:
http://www.lekidlamnie.pl/e_apteka/index.html?m=sklep&sk=7&aid=A&sp=28
do cery ze sklonnosciami alergicznymi i cośtam cośtam.

nie musisz sie wglębiac tylko rzuć okiem.
jeszcze raz dzieki.
pozdrawiam
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 206
czy moze po prostu Dermika Extremale Man - krem nawilżający?
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 1704 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12529
Skoro wiesz już jaką masz cerę to trzeba ją pielęgnować w odpowiedni dla niej sposób.MAm nadzieję,że używasz czegoś do jej oczyszczania np. żel lub mleczko.Co do Twoich pryszczy: to czy to jest trądzik?czy nie są to podrażnienia po goleniu?? bo po goleniu też możesz mieć białe krostki.Co używasz do golenia??
NIE WYCISKAJ BO SOBIE NAROBISZ PROBLEMÓW
Jak na tamtym pisało że do cery normalnej i niby do mieszanej to nie bardzo mi się to podoba bo cera normalna nie wymaga prawie żadnych specjalnych zabiegów a mieszana natomiast tak.
Ten z AA widać że typowo dla wrażliwej skóry,ale czy po nim nie będzie się błyszczeć to nie wiem bo też nie pisze,żeby był to krem do cery mieszanej.
Czym objawia się ta wrażliwość w Twoim przypadku??i po czym ono występuje??
Ja poszukałam coś takiego:
http://www.dax.com.pl/s/katalog/produkt/23
albo http://pharmaceris.pl/produkt.php?id=784
http://www.iwostin.pl/
Dwie pierwsze firmy testowałam na sobie i byłam zadowolona(ale konkretnie tych kremów nie miałam).
Ostatnia firma jest dość popularna wśród młodzieży.
2 i 3 krem do kupienia w aptece.
P.S.Widzę że dokładnie czytasz moje posty

A masz coś punktowego na te krostki??

Zmieniony przez - ona1983 w dniu 2007-03-14 21:24:08
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 206
kupilem tez dzis mleczko. a tak wczesniej to tylko woda kranówa. czasem jakis zel do mycia twarzy od siostry, ale mnie przesuszal(bo kremu nie mialem :/
wrazliwosc: po posmarowaniu kremem AA dla mezczyzn zaczerwienienia. po myciu czesto takie swedzące 'czerwonki' małe(szybko schodzily) i najwazniejsze. jak sie robi sucho, albo suche pomieszczenie to od razu zaczerwienienia i 'nadczynnosc lojotokowa'. najlepiej sie czuje(ja i moja skóra) jak jest pochmurno, wilgotno, deszczowo itp.

do golenia teraz zel nivea do wrazliwej, po goleniu AA Niebieski - balsam(jest fajny)
a na syfy stosowalem Aknemycin, ale to bylo ze 4 lata temu i wtedy bylo ok, teraz slabiej. dzis nabylem Acne Derm, podobno dobry. obaczymy za pare dni.

aha. zastanawiam sie tez czy przyczyna nie jest dieta. WYSOOOOKO weglowodanowa, wiem na pewno, ze po ryżu w nadmiarze mam wysyp.

to chyba tyle
przyjze sie dokladnie tym kosmetykom z linkow.
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 206
ja juz troszke starsza mlodziez
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Znawca
Szacuny 27 Napisanych postów 1704 Wiek 37 lat Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 12529
Skoro po AA dla mężczyzn miałeś uczulenia to zrezygnowałabym z tej firmy bo pewnie do produkcji kosmetyków są dodawane pewne składniki,które moga być obecne w tym kremie co chcesz kupić.
Po aknemycynie szybko bakterie się uodparniają więc trzeba zmienić maść na inną. Acne Derm stosuje się przeważnie na blizny po trądziku i jakieś resztki trądziku bo ma działanie złuszczające więc uważaj z nim bo można sobie narobić szkody.Stosuj co 2 dzien,punktowo!, wieczorem. Myj skórę tym preparatem no i koniecznie to nawilżanie kremem.
Zwróć uwagę jak się golisz-było tu na forum o tym mowa,że z włosem (co było dla niektórych kwestią sporną) i jaką masz maszynkę-czy to nie powoduje podrażnienia.
Żel siostry mógł być zbyt agresywny jak dla Twojej skóry
Jak masz ochotę to jak skończy Ci się ten balsam po goleniu z AA to spróbuj balsam Nivea do skóry wrażliwej(taki biały) jest dość skuteczny.
Podrażnienie może wywołać równiez woda jak i pokarm jak spożywamy.Sądzę,że Twoja dieta ma na pewno jakiś wpływ na cerę skoro sam to zauważyłeś.
Próbowałeś zażywać witaminki A+E one dobrze działają na skórę od wewnątrz?(teraz jest też Hydrocomfort)
Czyli klimat też Ci nie służy,więc staraj się unikać zadymionych suchcych pomieszczeń
Sorki za haotyczną wypowiedź ale piszę w między czasi pracę
Wiem,że starsza młodzież ale krem popularny wśród młodych i niektórzy są zadowoleni

Zmieniony przez - ona1983 w dniu 2007-03-14 22:10:25
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 1 Napisanych postów 23 Na forum 14 lat Przeczytanych tematów 206
ok. dziki za ta uwage o Acne Derm! ze to do blizn glownie. z tym goleniem to szperne zaraz. AA...chyba faktycznie odpuszcze. chyba za jakis czas sprawdze ten pharmaceris T - SEBOSTATIC Krem Normalizujący do twarzy, tylko cena . choc wiem, ze sa drozsze.
aha i witaminy, moge miec niedobory, tez trafna uwaga

ps. chaos jest ok.
ps2. jeszcze nie wiem co to sog ale sie dowiem
ps3. i to wszystko za darmo!!!(porady)((wdzieczność))
ps4. oddam soga....wkrotce
Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Jeszcze większe zawroty głowy po wizycie u lekarza

Następny temat

~~Zdrowotne zalety kąpieli - Uspokaja i Leczy ~~

Shaker