SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Badminton - zasady gry

temat działu:

Inne dyscypliny

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 61726

Nowy temat Temat Zamknięty
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 1532 Wiek 34 lat Na forum 18 lat Przeczytanych tematów 29913




Boisko i jego wyposażenie:

1. Boisko jest prostokątem wyznaczonym liniami o szerokości 40 mm jak na rysunku A.
2. Linie wyznaczające boisko są łatwo dostrzegalne najlepiej koloru białego lub żółtego.
3. Wszystkie linie należą do obszaru, który tworzą.
4. Słupki mają 1,55 m wysokości od powierzchni boiska i stoją pionowo, gdy siatka jest naprężona jak w przepisie 1.10. Słupki lub ich podpory nie wchodzą do wewnątrz boiska.
5. Słupki są ustawione na liniach bocznych do gry podwójnej jak na rysunku A, niezależnie czy rozgrywana jest gra pojedyncza czy podwójna.
6. Siatka jest wykonana z ciemnego sznurka równej grubości o wymiarach oczek nie mniej niż 15 i nie więcej niż 20 mm.
7. Siatka ma 760 mm szerokości i co najmniej 6,1 m długości.
8. Górny brzeg siatki jest obszyty z obu stron 75 mm białą taśmą z materiału owiniętą wokół sznurka lub linki. Taśma ta pozostaje na wierzchu sznurka lub linki.
9. Sznurek lub linka jest mocno naprężona równo z wierzchołkami słupków.
10. Górny brzeg siatki, mierząc od powierzchni boiska, jest na wysokości 1,524 m nad środkiem boiska i 1,55 m nad liniami bocznymi do gry podwójnej.
11. Nie ma szczelin pomiędzy końcami siatki i słupkami. Jeżeli potrzeba, to końce siatki są przywiązane do słupków na całej szerokości.


Skrócone przepisy gry w badmintona:

1. Punktacja.

1.1.Mecz powinien być prowadzony do dwóch wygranych setów.
1.2.W grze pojedynczej i podwójnej mężczyzn, podwójnej kobiet oraz mieszanej set jest wygrany przez stronę, która jako pierwsza zdobyła 15 punktów, za wyjątkiem sytuacji opisanej w przepisie 1.3A.
W grze pojedynczej kobiet set jest wygrany przez stronę, która jako pierwsza zdobyła 11 punktów, za wyjątkiem sytuacji opisanej w przepisie 1.3B.
1.3A.Jeżeli punktacja osiągnie 14: 14, strona, która jako pierwsza zdobyła tą ilość punktów dokonuje wyboru czy: * kontynuować grę do 15 punktów, * podwyższyć punktację do 17 punktów. W obu przypadkach do zwycięstwa wystarczy przewaga jednego punktu.
1.3B.Jeżeli punktacja osiągnie 10: 10, strona, która jako pierwsza zdobyła tą ilość punktów dokonuje wyboru czy: * kontynuować grę do 11 punktów, * podwyższyć punktację do 13 punktów. W obu przypadkach do zwycięstwa wystarczy przewaga jednego punktu.
1.4.Punkty zdobyć można tylko po własnym serwie.


2. Serw.

2.1.Przy prawidłowym serwie:
a. Serwujący i odbierający powinni stać na przekątnie przeciwległych polach serwisowych, bez dotykania linii ograniczających te pola;
b. stopy serwującego i odbierającego muszą pozostawać w styku z powierzchnią boiska od początku serwu do momentu jego zakończenia;
c. Podczas serwu cała lotka powinna znajdować się poniżej talii serwującego;
d. Rakieta serwującego podczas uderzenia lotki powinna się znajdować wyraźnie poniżej całej dłoni trzymającej rakietę;
e. Dopuszczalne jest ( zarówno przy serwisie jak również w grze) dotknięcie siatki przez lotkę.


3. Gra pojedyncza.

3.1.Pole serwisowe.
a. Zawodnicy powinni serwować i odbierać serwis na swoich prawych polach serwisowych, jeżeli serwujący posiada 0 lub parzystą ilość punktów;
b. zawodnicy powinni serwować i odbierać serwis na swoich lewych polach serwisowych jeżeli serwujący posiada nieparzystą ilość punktów;

3.2.Punktacja a serwowanie.
a. Jeżeli odbierający popełni błąd lub lotka przestanie być w grze z powodu dotknięcia powierzchni boiska odbierającego, zawodnik serwujący zdobywa punkt. Następnie serwuje z przeciwnego pola serwisowego.
b. jeżeli serwujący popełni błąd lub lotka przestanie być w grze z powodu dotknięcia powierzchni boiska serwującego, zawodnik odbierający staje się serwującym bez zdobycia punktu przez któregokolwiek z zawodników ( tak zwana strata serwu ).


4. Gra podwójna.

4.1.Rozpoczęcie seta, a także każdorazowo, gdy strona staje się serwującą, odbywa się z prawego pola serwisowego.

4.2.Tylko zawodnik odbierający powinien odebrać serw. Jeżeli lotka dotknie lub zostanie uderzona przez jego partnera to strona serwująca zdobywa punkt.

4.3.Po odebraniu serwu, lotka jest odbijana naprzemiennie przez strony, przez któregokolwiek z partnerów.

4.4.Punktacja a serwowanie.
a. Jeżeli strona odbierająca popełni błąd lub lotka przestanie być w grze z powodu dotknięcia powierzchni boiska strony odbierającej, strona serwująca zdobywa punkt i serwujący serwuje ponownie, z przeciwnego pola serwisowego.
b. jeżeli strona serwująca popełni błąd lub lotka przestanie być w grze z powodu dotknięcia powierzchni boiska strony serwującej, zawodnik serwujący traci prawo do serwisu, a żadna ze stron nie zdobywa punktu. Serw wykonuje drugi zawodnik tej samej drużyny, z przeciwnego pola serwisowego. Jeżeli strona serwująca ponownie popełni błąd lub lotka przestanie być w grze z powodu dotknięcia powierzchni boiska strony serwującej, strona serwująca traci prawo do serwisu. Żadna ze stron nie zdobywa punktu. Strona odbierająca staje się stroną serwującą.
c. Żaden zawodnik nie może serwować poza kolejnością lub odbierać dwa następujące po sobie serwy w tym samym secie.



Troszkę historii:

Badminton jest grą bardzo starą, liczącą sobie około 2000 lat. Jego początki miały miejsce w Indiach, gdzie za lotkę używano twardego owocu, natomiast za rakietki służyła skóra naciągnięta na ramki. Z Indii badminton przedostał się do Meksyku, a dopiero później do Europy. O grze tej dowiedzieliśmy się dzięki Anglikom, którzy zaprezentowali ją w 1872 r. w brytyjskim mieście Badminton (nazwa pochodzi od tego właśnie miasta). Z biegiem czasu gra stawała się coraz bardziej popularna. Zyskała sympatię nie tylko w gronie amatorów, lecz także i profesjonalistów. Z tego to właśnie powodu powołano MFB, czyli Międzynarodową Federację Badmintona.

W Polsce rozwój badmintona przypada na lata 70. XX wieku; 7 listopada 1977 r. powstał PZB, czyli Polski Związek Badmintona. Na świecie badminton jest najbardziej znany w krajach azjatyckich. W Europie jego główne ośrodki znajdują się w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii, natomiast w Polsce w Suwałkach, Głubczycach i Słupsku.

Olimpijska kariera badmintona rozpoczęła się w roku 1988 na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Seulu, gdzie grę potraktowano pokazowo. Badminton bardzo szybko stał się modny i już na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku włączono go do programu jako dyscyplinę medalową. Do zdobycia były wtedy tylko dwa medale - złoty i srebrny. Możliwość zdobycia brązu pojawiła się dopiero w Atlancie w 1996 r. W Atenach badminton rozgrywany był w pięciu konkurencjach: gra pojedyncza kobiet, gra pojedyncza mężczyzn, gra podwójna kobiet, gra podwójna mężczyzn oraz gra mieszana.

Na olimpiadzie w Atenach w konkurencji tej spośród polskich reprezentantów wystartowali Przemysław Wacha (gra pojedyncza), Michał Łogosz i Robert Mateusiak (gra podwójna).


Strony internetowe zawodników/zawodniczek:

Peter Gade (Dania) : http://www.petergade.net/
Jonas Rasmussen (Dania) : http://www.sitecenter.dk/jrfanklub/
Bjoern Joppien (Niemcy) : http://www.bjoernjoppien.de/
Nicole Grether (Niemcy) : http://www.nicole-grether.de/
Judith Meulendijks (Holandia): http://www.judithmeulendijks.nl/


Źródła:

http://www.badminton.pl/
http://www.wikipedia.pl/
http://www.badminton.hostingpro.pl/ 

Zmieniony przez - kuba_zgora w dniu 2006-11-07 23:33:46
1

Odi profanum vulgus et arceo

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
Nowy temat Temat Zamknięty
Poprzedni temat

Jest robota :)

Następny temat

Hokej na trawie - zasady gry

WHEY premium