SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dobór obciążenia w seriach głównych

temat działu:

Szybkie pytania bez logowania

słowa kluczowe: , , ,

Ilość wyświetleń tematu: 98

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Ekspert
Szacuny 11150 Napisanych postów 51590 Wiek 31 lat Na forum 24 lat Przeczytanych tematów 57816
Cześć, mam pytania odnośnie obciążenia w seriach głównych.
Jeśli w konkretnym ćwiczeniu mam wykonać 3-4 serie po 8 powtórzeń to najpierw zakładam taki ciężar którym jestem w stanie wykonać 8 powtórzeń i te 8 powtórzeń robię (zważając na to, że będę wykonywać jakieś 3-4 serie robocze po 8 powtórzeń to obciążenie to nie będzie obciążeniem maksymalnym dla 8 powtórzeń, tylko o jakieś 5-10 kg mniejsze) na następnym treningu z tym samym obciążeniem staram się wykonać co najmniej o 1 powtórzenie więcej w każdej serii, czyli w tym przypadku co najmniej 3-4 serie po 9 powtórzeń. Kolejny trening to 3-4 serie po 10 powtórzeń, teraz gdy na treningu uda mi się wykonać te 3-4 serie po 10 powtórzeń to na następnym dodaje obciążenia tak aby w tych 3-4 seriach być w stanie zrobić 8 powtórzeń itd. Można tak trenować? Wszystko jest robione stałym ciężarem. Co jeśli dojdę do takiego ciężaru gdzie w 4 serii nie zrobię 8 powtórzeń tylko np. 6? Mam wtedy dołożyć dodatkową serie ze zmniejszonym ciężarem?
Czy może inaczej ma to się odbywać? Tj. W tych 3-4 seriach głównych mam mieć w każdej serii zapas po 1-2 powtórzenia? Przykładowo uginanie na biceps sztangi 4x10, zakładam ciężar 10kg/10kg/10kg/10kg i we wszystkich seriach z 10kg obciążeniem mam mieć zapas 1-2 powtórzeń? Wiadomo, że w pierwszych dwóch jestem najsilniejszy, a jeśli w ostatniej wykonam ledwo te 10 powtórzeń to co wtedy?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

PRZYSPIESZ SPALANIE TŁUSZCZU!

Nowa ulepszona formuła, zawierająca szereg specjalnie dobranych ekstraktów roślinnych, magnez oraz chrom oraz opatentowany związek CAPSIMAX®.

Sprawdź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
georgu Ivan Groźny Moderator
Ekspert
Szacuny 14686 Napisanych postów 53222 Wiek 34 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 400872
Sposób progresji jaki opisałeś jest w porządku. Jak stoisz z ciężarem, to go powtarzasz. Powtórzył bym 2 razy i jak nie pójdzie to trzeba zrobić deload, czyli cofnięcie się z ciężarem.
Co do problemu opisanego przy bicepsie, to nie trzymaj się tak sztywno tych 8 powtórzeń. Jak dasz radę zrobić 10 czy 12 powtórzeń, to możesz ich zrobić więcej. Twoje mięśnie nie liczą powtórzeń tylko reagują na ilość wysiłku i jego intensywność. One nie wiedzą czy zrobiłeś 8 czy 12 powtórzeń, one dostają sygnał, że praca była ciężka lub nie.

MODERATOR DZIAŁU "INNE DYSCYPLINY"
http://www.sfd.pl/[blog]_Brudna_miska_by_georgu-t1156013.html 

Prowadzenie, plany treningowe, plany żywieniowe: [email protected]

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
domer ODŻYWIANIE Moderator
Ekspert
Jest liderem w tym dziale Szacuny 6308 Napisanych postów 76268 Wiek 39 lat Na forum 21 lat Przeczytanych tematów 756212
Progresja obciążenia w treningu siłowym, czy też ogólnie progress w wynikach sportowych jest oczywiście podstawą wyników. Nie oznacza to jednak tego, że będzie on po każdym wykonanym treningu, czy też tygodniu treningowym. Gdyby tak było, to można progresować w nieskończoność. Nasz układ nerwowo-mięśniowy ma swoje ograniczenia i o ile na początku nie wykorzystujemy go w pełni, to im dochodzimy dalej z wynikami i doświadczeniem, tym będzie trudniej i jakiekolwiek wyniki. Warto jest mieć to na uwadze, skupiając się również na technice i czuciu nerwowo-mięśniowym, a nie tylko wyniku siłowym.

Moderator działu Odżywianie

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Kalistenika - rodzaj wysiłku

Następny temat

Rozgrzewka - jak wykonać?

forma lato