SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Pory suplementacji: kreatyna, cytrulina i BCAA

Witam zakupiłem u was w sklepie cytruline BCAA oraz kreatynę w tabletkach jak najlepiej ustawić spożywanie danych produktów czy można BCAA spożywać razem z Cytruliną ? Pozdrawiam serdecznie

Skb 08 August 2022

BCAAEkspert odpowiada

Cytrulinę najlepiej jest przyjmować przed treningiem, natomiast BCAA i kreatynę po treningu.

Cytrulina jest bowiem prekursorem tlenku azotu i na skutek jej suplementacji poziom tego przekaźnika w tkance mięśniowej wzrasta. A wysoki poziom tlenku azotu w tkance mięśniowej ma szczególne znaczenie podczas treningu siłowego, albowiem przekaźnik ten rozszerza z jednej strony naczynia krwionośne, co sprzyja dotlenieniu i dożywieniu pracujących mięśni, z drugiej zaś przekłada bodźce mechaniczne kurczących się włókien mięśniowych na sygnały anaboliczne, powodujące potreningowy przyrost masy i siły mięśni.

Natomiast aminokwasy BCAA są zużywane podczas treningu na cele energetyczne, a kiedy brakuje ich w mięśniach po treningu, nie może przebiegać prawidłowo budujący mięśnie proces syntezy białek. Dlatego natychmiast po zakończeniu treningu powinno się uzupełnić ich pulę suplementem BCAA. Dodatkowo aminokwasy te stymulują szlaki sygnalizacyjne, zawiadujące potreningowym procesem regeneracji i rozbudowy muskulatury. A ponieważ te same szlaki sygnalizacyjne aktywowane są przez kreatynę, dlatego również i ten suplement najlepiej stosować po treningu. Ponadto kreatyna jest najlepiej przenoszona do mięśni właśnie po treningu, kiedy jej zasoby mięśniowe są niskie, na skutek ich zużycia przez mięśnie podczas treningu na cele energetyczne.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 09 August 2022
1