SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przeterminowane BCAA - czy można jeść przeterminowane BCAA?

czy nic mi się nie stanie jeżeli będę korzystał z bcaa przeterminowanego o 7 lat? było szczelnie zamknięte na strychu i nie widać żeby było coś z nim nie tak

mr.timothy 24 April 2022

BCAAEkspert odpowiada

Powiem może tak: stosowanie przeterminowanego o siedem lat suplementu diety byłoby raczej ryzykowne. Szczerze tego odradzam! Rozumiem, że suplementy BCAA nie są zbyt tanie i szkoda wyrzucić przeterminowany produkt, ale z drugiej strony nie ma nic cenniejszego od zdrowia.

Data przydatności do spożycia każdego produktu spożywczego, w tym suplementu diety, zawsze z czegoś wynika. Otóż producent nam gwarantuje, że w okresie przydatności do spożycia dany produkt nie zmieni swoich cech sensorycznych i nie skumuluje związków szkodliwych dla zdrowia. Zazwyczaj jest tak, że - ze względów bezpieczeństwa - datę przydatności do spożycia suplementu diety wyznacza się o pół roku krótszą, niż faktyczny okres gwarancji jego jakości. Jeżeli więc znaleziony przez Ciebie na strychu suplement BCAA byłby przeterminowany o siedem miesięcy, to od biedy mógłbyś go jeszcze wykorzystać. Ale siedem lat to już zbyt długi okres czasu i duże ryzyko kumulacji w takim przeterminowanym produkcie szkodliwych związków aminowych, w które mogą przekształcać się aminokwasy na skutek ich przetwarzania przez bakterie.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 25 April 2022
0