SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Najważniejsze suplementy na masę

Witam, chciałbym się poradzić w kwestii wyboru odżywek. Zależy mi na tym by przybrać na masie ponieważ przez chorobę cukrzycy strasznie schudłem :/ mając leki odzyskałem troszkę wagi lecz dalej jestem szczupły ;/ nie wiem jaka odżywka byłaby najlepsza na przyrost masy :/ Doradziłem się trochę i poradzono mi by wybrać coś z Olimp do tego creatyna jakaś i omega 3 lecz nie wiem co wybrać bo dużo tego ;p Dziękuję za radę :)

Mariusz 22 December 2021

Co to jest gainer?



Ekspert odpowiada

Witaj! 

Olimp to dość dobra marka, jednak jej ceny są przesadnie wysokie w moim odczuciu, ale nie w tym rzecz... 

Aby budować masę mięśniową niezbędny będzie tzw. naddatek energetyczny i oznacza to, że musisz jeść choćby odrobinę więcej, niż wynosi Twoje obecne zapotrzebowanie. Możesz to sprawdzić, stosując zdecydowanie najlepszy kalkulator w sieci, który znajduje się pod tym adresem. Otrzymasz tam również wytyczne, co do udziału makroskładników. Warto jednak abyś skonsultował to ze swoim lekarzem prowadzącym, bo jednak nadal masz cukrzyce. 

Z pewnością przyda Ci się białko serwatkowe i kreatyna. Prozdrowotnie również kwasy omega-3, jak i witamina D3 (może być z K2). Te suplementy oraz elektrolity są fundamentem budowania masy mięśniowej. 

O białku serwatkowym oraz o prozdrowotnych właściwościach kreatyny, przeczytasz w dwóch poniższych artykułach. 

Polecamy również: Białko serwatkowe zmniejsza ryzyko cukrzycy i sprzyja zdrowiu

Polecamy również: 10 supermocy i korzyści zdrowotnych podczas suplementacji kreatyną

Natomiast jeśli szukasz pomysłu na dietę, którą wspomoże budowanie masy mięśniowej, to w dwóch kolejnych artykułach również znajdziesz gotowe pomysły, jednak znów musisz skonsultować je z lekarzem, bo są to wytyczne dla osób bez cukrzycy. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Polecamy również: Tania, smaczna, łatwa i zdrowa dieta bez wymówek - gotowy jadłospis!

 

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 22 December 2021
0