SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Co na przyrost mięśni?

Hej, Chciałbym przyspieszyć budowe mięsni (oczywiście w miarę rozsądku :)) i zastawiam się czy nie brać jakąś odżywkę białkową albo może jakieś batony proteinowe, żeby zaraz coś po treningu zjeść. Czy może zalecane jest żeby brać coś wiecej? :) Obecnie biorę monohydrat kreatyny rano i wieczorem i trenuje ~6 razy w tygodniu, każdy dzień to oczywiście inna partia mięśni, żeby był czas na regeneracje. Moje zapotrzebowanie kaloryczne wydaje mi się że jest koło 3kcal bo tyle jadam codziennie i wagę utrzymuje tą samą (~62kg, wzrost 166cm). Także wydaje mi się że powinienem coś dołożyć :) Jakieś propozycje? co dodać i zmienić? :)

Grzesiek 11 January 2022

Co to jest gainer?Ekspert odpowiada

Witaj!

Skoro utrzymujesz cały czas wagę, to nie przekraczasz swojego zapotrzebowania, które de facto jest warunkiem zwiększania masy mięśniowej. Oprócz dodatniego bilansu energetycznego drugim istotnym czynnikiem jest zwiększenie ilości białka w diecie do ilości ok. 2 g (a w przypadku robienia rzeźby nawet 3 g/kg). 

Białko ma również ogromne znaczenie w przypadku regeneracji. Niedobory w tym zakresie mogą ją nieco upośledzać. 

To, że trenujesz grupę raz w tygodniu, wcale nie gwarantuje tego, że będzie ona dotrenowana i z drugiej strony również nie gwarantuje tego, że będzie przetrenowana. Wszystko zależy od intensywności i objętości treningowej. Przecież wiele osób trenuje w systemie FBW 3 x w tygodniu każdą grupę mięśniową i nie ma problemu z regeneracją. 

Co jeszcze warto kupić, aby poprawić efekty?

Kreatyna jest świetnym wyborem, jednak najlepiej "pracuje ona" w połączeniu z beta-alaniną. Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Obecnie coraz więcej mówi się o roli witaminy D w sportach sylwetkowych, zwracając jednocześnie uwagę, że jest ona bardziej prohormonem, niż witaminą. W obecnej sytuacji obowiązkowe wydaje się przyjmowanie 2000 IU dziennie. 

Dla utrzymania wysokiej jakości treningów przydatna może być również kofeina, jak i elektrolity. Dzięki nim możesz trenować na najwyższych obrotach. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 11 January 2022
0