Treści publikowane w tym dziale mają charakter informacyjny i stanowią wymianę doświadczeń użytkowników. Nie zastępują konsultacji lekarskiej, diagnozy ani indywidualnej porady medycznej.
W przypadku problemów zdrowotnych, podejrzenia choroby lub stosowania leków skonsultuj się z lekarzem lub wykwalifikowanym specjalistą.
Są one zazwyczaj skutkiem błędów dietetycznych. Czynniki wywołujące są na ogół znane:
* Nadużycie alkoholu.
* Leki o działaniu drażniącym błonę śluzową żołądka (np. środki przeciwbólowe i przeciwreumatyczne, przedawkowanie leków nasercowych zawierających naparstnicę, glikokortykoidy, leki przeciwnowotworowe).
* Oparzenie kwasami lub ługami.
* Promienie rentgenowskie (np. po leczeniu napromienianiem).
* Zepsute produkty spożywcze skażone laseczką jadu kiełbasianego.
* Trujące grzyby.
Objawy
Wśród objawów odczuwanych i manifestujących tego typu zmiany chorobowe wymienić należy mniej lub bardziej burzliwie występujące bóle w środkowym nadbrzuszu o charakterze gniotącym, piekącym lub kurczowym, którym towarzyszą zazwyczaj nudności, a nawet wymioty, stany gorączkowe, ogólne złe samopoczucie i niekiedy biegunka oraz znaczne ogólne osłabienie.
Stan zapalny żołądka może czasem przyjmować postać krwotoczną. Powstawaniu tej postaci sprzyjają niektóre leki (w tym salicylany, a więc np. Polopiryna, Calcipiryna czy Asprocol) oraz nadużywanie alkoholu. Wówczas to z powstałych w błonie śluzowej żołądka licznych maleńkich ubytków sączy się mniej lub bardziej obficie krew. Towarzyszące wymioty mają wówczas charakter fusowatych. Szybko narasta ogólne osłabienie, niedokrwistość, spadek ciśnienia, przyspieszenie tętna, a w końcu pojawiają się stolce smołowate jako wyraz krwawienia do przewodu pokarmowego. Ostre dolegliwości żołądkowe ustępują najczęściej samoistnie po jednym do dwóch dniach leżenia w łóżku. Dolegliwości może złagodzić herbata lub napar z mięty lub rumianku