SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Kreatyna z tauryną oraz bez - czy jest duża różnica?

Witam, czy dodatek tauryny w kreatynie jest na tyle skuteczny, że nie warto kupować czystego monohydratu bez dodatków? Mam okazję w fajnej cenie kupić 1kg kreatyny natomiast nie posiada dodatku tauryny. Dodam, że w ciągu dnia spożywam izolat, eaa oraz kompleks witamin od Olimpa wraz z omega 3 d3+k2

Słoduś 27 September 2022
Ekspert odpowiada

Tauryna i kreatyna to bardzo dobre suplementy diety, wskazywane przede wszystkim do stosowania przez ludzi aktywnych fizycznie i sportowców wyczynowych jako środki wspomagające rozwój masy i siły mięśni przy treningu siłowym. 

Taka aktywność wspomagająca przyrost masy i siły mięśni, czyli inaczej aktywność anaboliczna, tauryny i kreatyny wynika głównie z faktu, że - jak dowodzą badania naukowe - zarówno tauryna, jak też kreatyna, posiadają zdolność aktywacji kinazy mTOR - kluczowego enzymu zawiadującego z jednej strony procesem anabolizmu białka, czyli gromadzeniem białka we włóknach mięśniowych, z drugiej zaś miogenezą - procesem polegającym na dobudowywaniu przez mięśnie dodatkowych włókien mięśniowych. Przy czym tauryna i kreatyna aktywują kinazę mTOR na drodze innych mechanizmów; kretyna głównie w ten sposób, że zwiększa w mięśniach poziom hormonu, który jest najsilniejszym aktywatorem kinazy mTOR, czyli IGF-1, podczas gdy tauryna zwiększa we włóknach mięśniowych produkcję pewnego specyficznego białka, które warunkuje aktywność tego enzymu. A ponieważ tauryna i kreatyna oddziałują na różne szczeble sygnalizacji komórkowej, prowadzącej do aktywacji kinazy mTOR, dlatego zakłada się, że powinny wzmacniać wzajemnie swoją aktywność anaboliczną i że powinno się je stosować w jednym programie suplementacyjnym.

Nie oznacza to jednak, że kreatyna musi być koniecznie zestawiona z tauryną w jednym suplemencie (tak jest wygodniej dla konsumenta). Możesz więc oczywiście zakupić czystą kreatynę, ale najlepiej dokupić sobie do niej oddzielnie suplement tauryny, jeżeli oczywiście myślisz o optymalnym wykorzystaniu siły działania obu tych suplementów.  

Sławomir Ambroziak Farmakolog 29 September 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.