SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Jak długo się leczy naciągnięcie pachwiny?

Hej, chyba naciągnalem pachwinę i zastanawiam się czy długo się to leczy? Czy muszę zrobić przerwę w treningach, czy wystarczy lżejszy trening? B

66bartz 30 May 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Naciągnięcie mięśnia pachwinowego, zwane również urazem pachwinowym, jest dość powszechnym urazem sportowym. Objawy to zazwyczaj ból, obrzęk, siniaki i ograniczona ruchomość w obszarze pachwiny.

Czas leczenia zależy od stopnia urazu:

Stopień I - Ból jest zazwyczaj niewielki i nie ogranicza ruchu. Wyleczenie może zająć od kilku dni do tygodnia. Nie jest wskazany trening, jednak wiele osób to bagatelizuje i lekko trenuje. 

Stopień II - Ból jest umiarkowany i może ograniczać ruch. Może pojawić się obrzęk i siniaki. Wyleczenie może zająć od 2 do 3 tygodni. Tutaj trzeba mocno ograniczać już pracę samej pachwiny, jak i nogi. Na pewno nie trenujemy siłowo. 

Stopień III - Ból jest intensywny, a ruch jest znacząco ograniczony. Obrzęk i siniaki są zwykle widoczne. Wyleczenie może zająć kilka tygodni do kilku miesięcy i często wymaga interwencji medycznej.

Zapraszam do zapoznania się z moim artykułem:

Polecamy również: Naciągnięcie czy skręcenie - czym różnią się te kontuzje?

Jeśli podejrzewasz, że naciągnąłeś pachwinę, ważne jest, abyś natychmiast zastosował zasady P.R.I.C.E. Czyli chronimy miejsce uszkodzenia przed pogłębieniem urazu. Odpoczywamy i chłodzimy miejsce bólu. Trudno w przypadku pachwiny stosować kompresję, ale w miarę możliwości możesz trzymać nogę na podwyższeniu, aby ułatwić cyrkulację krwi i limfy. Będzie to zapobiegać ewentualnym obrzękom. 

Możesz też zastosować suplementy o działaniu przeciwzapalnym jak MSM, omega 3, boswellia. 

Jeżeli po kilku dniach nie będzie wyraźnej poprawy, to skonsultuj się z fizjoterapeutą. 

 

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 31 May 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować