SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy mam dobry tryb życia, jak na wiek?

Witam, mam 13 lat, ważę 55kg przy 172 wzrostu. Mimo niskiego BMI, mam dużo osadzonego tłuszczu na brzuchu. Przez wcześniejsze lata życia jadłam bardzo niezdrowo, nieregularnie i nie uprawiałam sportu. Od końca wakacji zaczęłam stopniowo wprowadzać zdrowy tryb do życia. Od tamtego momentu widzę lekko efekty. Aktualnie jem na deficycie 400 kcal czyli 1800kcal dziennie około i 1.8g białka na kg masy ciała. Dodam, ze od około tygodnia ćwiczę siłowo, wraz z cardio pół na pół. Bardzo poprawia mi to samopoczucie. Dodam, że sam powrót ze szkoły daje mi +2000krokow w tygodniu i unikam fast foodów oraz wszelkich słodyczy, zamieniłam je na słodziki. Czy w tym wieku chcąc schudnąć jednocześnie utrzymując masę mięśniową dobrą jem ilość białka? Dodałam niedawno do jadłospisu miarkę odzywki białkowej dziennie. Czy mój tryb życia jest zdrowy? W każdym posiłku uwzględniam warzywa, a jak nie to owoce oraz zdrowe tłuszcze.

Karolinqa 30 November 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Kilka pytań... zatem w kolejności dowolnej. 

Osoby nieaktywne powinny spożywać co najmniej 1 g białka na każdy kilogram wagi swojego ciała. Natomiast osoby trenujące, a zwłaszcza te, które się odchudzają, powinny spożywać tego białka, co najmniej 2 x tyle i to także z korzyścią dla zdrowia. Myślę, że w Twoim przypadku nie powinnaś jeść mniej białka niż 1,5 g/kg masy ciała.

Oczywiście bardzo dobrze by część z puli zjadanego białka w ciągu dnia pochodziła z odżywki na bazie białka serwatkowego. Argumentacja: Tutaj

Każda aktywność fizyczna poprawia samopoczucie, jednak minimalna dzienna ilość kroków dla Ciebie nie powinna być niższa niż 10 tys. kroków. Pomijam aktywności poza spacerami. 

Z pewnością nie jest dobrym pomysłem stosowanie diety z dużym deficytem kalorycznym, gdyż w Twoim wieku może mieć to wpływ na dojrzewanie i rozwój. Nastolatkom zaleca się stosowanie diety normokalorycznej, przy jednoczesnej eliminacji produktów, które przyczyniły się do powstania nadwagi (jeśli takowa faktycznie występuje). 

Myślę, że te dwa poniższe artykuły, pomogą Ci zrozumieć ten temat, bo został on napisany dla nastolatek, które mają problem z wagą i sylwetką. 

Polecamy również: Dieta normokaloryczna, co to jest?

Polecamy również: Dieta odchudzająca dla młodszych nastolatków

 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 01 December 2022
0