SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Rasizm-Kick It Out

temat działu:

Piłka Nożna

słowa kluczowe: ,

Ilość wyświetleń tematu: 6022

Nowy temat Wyślij odpowiedź
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8925


Kick It Out - organizacja, która ma na celu przeciwdziałanie rasizmowi.

Pełna nazwa kampani prowadzonej przez Kick It Out to - Let's Kick Racism Out of Football (czyli Wykopmy Rasizm z Futbolu). Organizacja do życia powołana została w 1993 roku. Kick It Out pracuje w sferach związanych z futbolem, ale również w szkołach czy lokalnych grupach społecznych. Organizacja wspierana jest przez takie organizacje jak Professional Footballers Association (PFA), the FA Premier League czy Football Foundation and The Football Association.

W 2004 roku organizacja Kick It Out obchodziła swoje dziesięciolecie.

Priorytety:

Profesjonalny futbol
Wszelkie kampanie, które swoją działalnością obejmują profesjonalne kluby piłkarskie.

Młodzi ludzie
Propagowanie tolerancji w szkolenictwie podstawowym, średnim i wyższym oraz we wszelkich organizacjach skupiających młodzież.

Amatorska piłka
Działania w zakresie wszelkich lig amatorskich, których w całej Wielkiej Brytanii jest setki.

Azjaci i Afroamerykanie
Propagowanie tolerancji względem Azjatów oraz Afroamerykanów, którzy na terenach Wielkiej Brytanii od lat są przedmiotem niewybrednych żartów czy wszelkich szykan.


Wstęp

Zawodnicy pochodzący ze wszystkich zakątków świata, posiadający odmienny kolor skóry, będący różnego wyznania - oni wszyscy występują w rozgrywkach piłkarskich. Czarni zawodnicy od wielu lat stanowią o sile wielu zespołów, wielu z nich występuje również w zespołach narodowych, choćby reprezentacji Anglii.

Wielu ludzi twierdzi, że rasizm to problem przeszłości. Tak jednak nie jest.


Listopad 2002 przyśpiewki przypominające małpie odgłosy wykonywane przez 'fanów' Sunderlandu uderzają w piłkarza Manchesteru Unitek - Dwighta Yorke'a. (spotkanie w ramach Worthington Cup, Stadium of Light)


Listopad 2002 Urodzony w Anglii piłkarz Tureckiego pochodzenia występujący w Leicester City - Muzzy Izzet wyśmiewany za każdym razem, kiedy miał kontakt z futbolówką przez kibiców Leeds Unitek. (spotkanie Premier League, Filbert Street.)


Wrzesień 2002 Fani oglądający towarzyskie spotkanie reprezentacji Anglii w Paryżu nie pozwalają na grę Andy'emu Cole'owi wykrzykując: 'I'd rather be a Paki than a Turk'. (Lepiej być Pakistańczykiem niż Turkiem)


Tak, czarne twarze są powszechne na piłkarskich boiskach, są akceptowane przez kibiców na całym świecie. Jednak takie incydenty jak te wymienione powyżej są również powszechne. Jeżeli zjednoczymy się w walce może się nam udać wykopać rasizm z futbolu!


Fakty

Około 15% profesjonalnych piłkarzy stanowią czarni.

ALE w ostatnich latach na Wyspach Brytyjskich nie występowali urodzeni w WB Azjaci.

ALE wciąż pośród ludzi na stanowiskach trenerów, menadżerów Czarni stanowią zdecydowaną mniejszość.

ALE pośród pracowników klubów piłkarskich trudno znaleźć Afroamerykanów czy Azjatów, co wynika z badań przeprowadzonych przez Leicester University.

ALE w Football Association nie mam żadnego przedstawiciele Czarnych nacji.

ALE mniej niż 1% biletów na spotkania Premier League wykupują Czarni czy Azjaci.

ALE jest tylko dwóch Czarnych lub pochodzących z Azji arbitrów.

ALE w całej Anglii kluby nienależące do struktur ligowych a zawierające w swoich kadrach Czarnych czy Azjatów są wciąż atakowane.


Czym jest rasizm

Rasizm (z fr. le racime od la race - ród rasa, grupa spokrewnionych) to ideologia oraz wypływające z niej zachowania, oparte na przekonaniu, że grupy ludzi wywodzące się z różnych miejsc zimie mają odmienne cechy i zdolności fizyczne, intelektualne i psychiczne. Różnice te są na tyle duże, że nie można mówić o jednym rodzaju ludzkim, a o rasach, stanowiących oddzielne jednostki biologiczne, które można ustawić hierarchicznie, aby wskazać rasy wyższe i niższe.

Większość ideologów rasizmu opiera się na różnicach w wyglądzie ludzi. Czasami rasizm osadza swoje idee na wyolbrzymianiu różnic kulturowych, które według rasistów mają być brakiem przekazywanym ludziom z pokolenia na pokolenie.

Rasizm nigdy nie był ideologią jednolitą, zmieniał się i ewoluował, toteż nie istnieje modelowy wzór rasizmu - jego istotę można badać wyłącznie poprzez historię.

Incydenty

To tylko kilka przykładowych incydentów, których w każdym sezonie zdarza się bardzo wiele bardzo wiele.

2001 31 fanów Man City zostało aresztowanych za rasistowskie przyśpiewki w trakcie spotkania z Bradford City.

2001 Andy Cole wyśmiewany przez angielskich fanów podczas spotkania z Francją w Paryżu.

2000 Emile Heskey cierpi z powodu odgłosów wydobywanych przez kibiców reprezentacji Jugosławii podczas spotkania reprezentacji U21 w Barcelonie.

2000 Zawodnik Man City Richard Edghill obwiniany za słabe występy zespołu. "Nie mogę w to uwierzyć," powiedział. "Jestem oceniany za kolor skóry, nie za swoją grę."

1999 Newcastle United reagują na incydent pomiędzy Marokańczykiem występującym w Coventry City Yussoufem Chippo a Warrenen Bartonen śpiewając "You're a town full of Pakis". (Jesteście miastem pełnym Pakistańczyków.)

1999 Setki fanów Sunderlandu śpiewa "You're a team full of niggers" (Jesteście zespołem pełnym >>czarnych<<) podczas spotkania derbowego z Newcastle.

1998 Zasłyszany dialog dwóch dyrektorów sportowych: "Do you have any darkies playing today?" (Grają dzisiaj u ciebie jacyś >>czarni<<)

1998 Stephen Roberts zostaje pobity przez gang po finale poza-ligowych rozgrywek w Glasgow.


Profesjonalny futbol

Wiele klubów piłkarskich w Anglii współpracuje z organizacją Kick it Out.
Czerwoni, czarni i biali
Charlton Athletic kilka lat temu rozpoczął kampanię mającą na celu przeciwdziałanie rasizmowi, tylko 0.5% fanów zespołu stanowili Czarni, przy czym aż 15% ludności w regionie pochodzi z różnych grup.

Klub w porozumieniu z konsulem Greenwich, kibicami oraz organizacjami społecznymi postanowił zorganizować "Dzień przeciwko rasizmowi". Od tego czasu taki dzień odbywa się co roku, na stadionie sprzedaje się Azjatyckie jedzenie oraz przeznacza się pewną ilość darmowych biletów dla lokalnych społeczeństw. W roku 1998 kampania została oficjalnie nazwana Charlton Athletic Race Equality (CARE). Dzisiaj Charlton posiada jeden z najwyższych odsetków fanów pochodzących z różnych grup etnicznych.

"Możemy pracować razem i poprzez edukację pokonać rasizm i stworzyć lepszą przyszłość." - powiedział Martin Simons, prezes klubu.

On the ball
Watford rozpoczał swoją kampanię, nazwaną On the Ball w 1999 roku, którą rozpoczęło wyznanie menadżera Grahama Taylor'a. Były szkoleniowiec Watford wyznał, że był bardzo mocno krytykowany za sprowadzenie Luthera Blissett'a do klubu w 1978 roku.

Football Foundation
Piłkarska Fundacja, jeden z partnerów Kick It Out, opłaca serie projektów edukacyjnych, które mają na celu przeciwdziałanie rasizmowi. Jednym z elementów programu są darmowe bilety dla mniejszości narodowych na spotkania ligowe takich klubów jak Bolton, Bury czy Burnley. Organizacja przeznacza corocznie około 50 milionów funtów na wszelakie programy edukacji szkolnej.

Khalsa
W przeszłości kibice Millwall byli uważani za najgorszych w całym kraju, głównie przez częste obrażanie piłkarzy innych nacji. Klub zdecydował się zacząć współpracę z lokalnymi społeczeństwami, między innymi z Asian Khalsa Football Federation. Obecnie reprezentanci Khalsa co roku rozgrywają spotkanie z Millwall. W ostatnim czasie klub pracuje na stworzeniem historii piłkarzy o innych kolorach skóry reprezentujących jego barwy, od Egipcjanina Husseina Hegazi'ego (1912/13) poczynając, poprzez John'a Fashanu w latach 80 aż to obecnie grających w zespołach młodzieżowych zawodników pochodzących z Gracji, Ghany, Nigerii czy Kongo.


Gwiazdy mają głos

Sir Alex Ferguson

Gdybyś posiadał moc zmieniana ludzkich zachowań, na co chciałbyś wpłynąć?
Uważam, że wszystko zależy od edukacji już na poziomie szkół podstawowych. Ja wychowywałem się w rodzinie, gdzie tolerancja była jedną z najbardziej cenionych wartości. Moim zdaniem edukacja szkolna i ta, którą otrzymujemy od najbliższych to najważniejsze czynniki wpływające na nasze poglądy.

Jeżeli rodzice mówią do dziecka "Nie baw się z Charlie'm, bo on jest czarny" to, jakie może być to dziecko za kilka lat? Edukacja jest kluczem.

Wyobrażasz sobie czarnoskórego menadżera na Old Trafford?
Naturalnie, o pozycji winny decydować umiejętności, nie kolor skóry. Nie mam nic przeciwko temu.


Rio Ferdinand

Opowiedz nam o przejawach rasizmu, jakich doświadczyłeś.
To było podczas spotkania piłkarskiego w Londynie, miałem wtedy 16 lat, jakiś człowiek zaczął krzyczeć "black this, black that" (Czarne to, czarne tamto) do piłkarzy. Odwrócił się do mnie i powiedział: "Not you mate, you're all right." (Ty jesteś w porządku) Popatrzyłem na policjanta, który stał obok i chciałem powiedzieć: "Co zamierzasz z tym zrobić?" Ale on tylko popatrzył na mnie, w żaden sposób nie zareagował.

Kiedy byłem już starszy i za grę otrzymywałem wysokie wynagrodzenie zdecydowałem się na zakup luksusowego BMW. Nie byłem wtedy bardzo popularny i wielu ludzi nie wiedziało, że jestem piłkarzem. Na kilku dzielnicach sąsiadujących z moją ludzie zawsze pytali mnie: "Where d'you get the money for this? Are you dealing? Are you nicking stuff?" (Skąd masz na to pieniądze? Jesteś dilerem?) Zawsze odpowiadałem, że zarobiłem na auto w uczciwy sposób.

Natrafiłeś na jakieś problemy podczas wyjazdowych spotkań reprezentacji Anglii?
Grałem swego czasu w reprezentacji U21, to był jakiś turniej z Hiszpanii, a naszym przeciwnikiem był zespół Jugosławii. Emile Heskey przez całe spotkanie był wyzywany przez przyjezdnych kibiców. Małpie odgłosy oraz rasistowskie przyśpiewki towarzyszyły nam wtedy bardzo często.

Co czułeś po zamordowaniu Stephena Lawrence'a ?
To było straszne. Nigdy nie zapomnę tego dnia. Ludzie przychodzili i mówili: "Stephen Lawrence nie żyje." Uczyliśmy się w tej samej szkole, on był na piątym roku, ja na pierwszym. Pomimo różnicy wieku znaliśmy się bardzo dobrze. To był bardzo spokojny, cichy chłopak, chciał osiągnąć coś w życiu.


Sol Campbell

Dorastałeś w Stratford, dzielnicy, z której pochodzi wielu innych piłkarzy jak Ashley Cole czy Chris Hughton. Ten rejon znany jest z nienawiści do czarnoskórych czy Azjatów, jak wspominasz ten okres?
To bardzo specyficzna dzielnica. To takie środowisko, w którym znasz swoje miejsce. Spotykasz ludzi, którzy mają do Ciebie określony stosunek.

Doświadczyłeś w swoim życiu, zarówno piłkarskim jak i osobistym jakiś przejawów niechęci?
Myślę, że sytuacja się poprawia. Rasizm leży w kulturze wielu środowisk.
Młodzi ludzie wyrastają ucząc się od swoich rodziców, wiele nawyków przejmują ze swojego środowiska.

W swojej szkole nie doświadczyłem wielu przejawów nietolerancji. Mieliśmy bardzo zróżnicowane środowiska: Azjaci, czarni i biali. Czasem ludzie byli napastowani ze względu na swoje wyznanie. Po zakończeniu edukacji, kiedy zdecydowałem się poświecić piłce, wielokrotnie słyszałem obraźliwe piosenki czy okrzyki.

W profesjonalnej piłce jest bardzo niewielu czarnoskórych menadżerów. Możemy to zmienić?
Uważam, że za 10, może 15 lat sytuacja się zmieni. Czarni będą bardziej akceptowani. Naturalnie nie każdemu się uda osiągnąć sukces, wielu ze względu na kolor skóry czy wyznanie zostanie pozbawionych szans. Myślę, że jest pewna bariera w psychice rdzennych mieszkańców Anglii, trzeba pracy, by to zmienić.
Źródło: kickitout.org
Zapraszam do tępienia rasizmu!


Zmieniony przez - Michalinho w dniu 2005-07-03 13:48:21

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

Ekspert SFD
Pochwały Postów 686 Wiek 32 Na forum 11 Płeć Mężczyzna Przeczytanych tematów 13120

Wyjątkowo przepyszny zestaw!

Zgarnij 3X NUTLOVE 500 w MEGA niskiej cenie!

KUP TERAZ
...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 16209 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 131096


kacja STAND U SPEAK UP zwiazana jest z antyrasizmem wiec wklejam ten link :
http://www.nike.com/standupspeakup/en/home.jsp?page=home 

Sponsorem nagród w XIII edycji Ligi Typerów jest Wydawnictwo SQN
Zapraszamy !! http://www.sfd.pl/Liga_Typerów__XIII_Edycja-t920180.html

!!!<<< ARSENAL LONDYN >>>!!!
!! Pomyśl, jeśli potrafisz !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8925
Mam tą branzoletke ciotka przywiozła mi z Marsyliw moim mieście trudno dostępne.

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 14 Napisanych postów 2578 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 8925
Kolporter Korona Kielce ma kibiców rasistów. - To biały klub - mówią, protestując przeciw transferowi z Górnika Zabrze ciemnoskórego Brazylijczyka Hernaniego.

W ubiegłym tygodniu 21-letni obrońca był w Kielcach na rozmowach. Działacze Korony porozumieli się z Górnikiem w sprawie transferu, dogadali się też z samym zawodnikiem. Hernani oglądał nawet mieszkanie, kazał przetłumaczyć na portugalski swój kontrakt.

Ale w weekend z prezesem klubu Wiesławem Tkaczukiem spotkali się przedstawiciele kieleckich szalikowców. - Postawiliśmy sprawę jasno: albo my, albo on. Korona to biały klub i zawsze taki był. Na każdym meczu mamy flagę "biała duma, biały honor". To nasz najstarszy transparent. Nie wierzę, że w 40-milionowym kraju nie znajdzie się jeden dobry biały obrońca. A jak nie, to trzeba poszukać w Rosji, na Bałkanach, gdziekolwiek - opowiada jeden z "kibiców". Oburza się, gdy powiedzieć mu, że jest rasistą.

Protesty prawdopodobnie dotarły do zawodnika, bo wczoraj Hernani zamiast w Kielcach trenował w Zabrzu. A menedżer Korony Piotr Burlikowski odmawia odpowiedzi na pytanie, czy to możliwe, by kibice uniemożliwili klubowi przeprowadzenie transferu.
gazeta.pl
Wczesniej nie dali grac Franklinowi Mudohowi juz podczas pierwszego meczu wywiesili flage z napisem ''Musisz stad odejśc czarny człowieku ''

Oto przykład,że na Polskich stadionach istanieje rasizm.

Zmieniony przez - Michalinho w dniu 2005-07-03 15:03:43

www.trenuj.com - TRENING PIŁKARSKI !

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 60920
Bo Korona to ogolnie ....hrhrh, nie bede bluzgal na inny klub, bo jeszcze bana dostane

tych opasek bialo-czarnych nie ma u mnie w miescie...a jak sa to ja nie wiem gdzie

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 16209 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 131096
na allegro jest chyba tego duzo

Sponsorem nagród w XIII edycji Ligi Typerów jest Wydawnictwo SQN
Zapraszamy !! http://www.sfd.pl/Liga_Typerów__XIII_Edycja-t920180.html

!!!<<< ARSENAL LONDYN >>>!!!
!! Pomyśl, jeśli potrafisz !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 60920
ale drogie

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 13 Napisanych postów 16209 Wiek 35 lat Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 131096


takie dodatkowe info

Polskie areny sportowe, a w szczególności stadiony piłkarskie, stały się miejscami niebezpiecznymi, pełnymi agresji, przemocy i nienawiści.
Zjawisko to przybiera coraz bardziej niepokojące formy. W wyraźny sposób nasila się fala rasizmu, szowinizmu i nienawiści narodowej. Liczba incydentów na tym tle świadczy dobitnie o skali zjawiska. Na wielu ligowych meczach trybuny pełne są flag z neofaszystowską symboliką, słychać antysemickie przyśpiewki i rasistowskie wyzwiska, skierowane głównie pod adresem zawodników pochodzących z Afryki.


WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW


Pod tym hasłem Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" prowadzi kampanię, której zadaniem jest:

oczyszczenie piłkarskich stadionów z faszystowskiej symboliki;
wyeliminowanie rasistowskich okrzyków i haseł;
stworzenie sieci antyrasistowskich klubów kibica,

a także upowszechnienie wśród kibiców nieszowinistycznych postaw - uodpornienie ich ideologie nienawiści oraz na werbunkową działalność prowadzoną w tym środowisku przez grupy neofaszystowskie.
Kampanie o podobnym charakterze m.in. w Anglii, Szkocji, Niemczech, Włoszech i Holandii, prowadzone wspólnie przez kluby piłkarskie, organizacje społeczne i samych kibiców, miały ogromny wpływ na zmniejszenie się liczby rasistowskich incydentów na stadionach i promocję postawy tolerancji wśród kibiców.


NASZE DZIAŁANIA:


1. Wydajemy antyrasistowski magazyn dla kibiców "Stadion".
2. Prowadzimy regularny monitoring incydentów na tle rasistowskim na stadionach.
3. Współpracujemy z mediami, uczestniczymy w programach radiowych i telewizyjnych, przygotowujemy artykuły dla prasy.
4. Współpracujemy z FIFA (współudział w przygotowaniu antyrasistowskiego warsztatu na nadzwyczajny Kongres FIFA w Buenos Aires w 2001 r.) oraz grupą ad hoc ds. rasizmu w sporcie Rady Europy.
5. Jesteśmy członkiem-współzałożycielem organizacji Football Against Racism in Europe, skupiającej ponad 40 organizacji z 15 krajów Europy.
6. Organizujemy spotkania i wykłady promujące pozytywne wzorce kulturalnego kibicowania.
7. Wspieramy lokalne antyrasistowskie kluby kibica.
Do tej pory kampanię naszą poparło wiele osób publicznych i organizacji społecznych. Uzyskaliśmy także przychylność i pomoc środków masowego przekazu, piłkarzy, trenerów, kibiców i działaczy sportowych.

źródło: http://free.ngo.pl/nw/index.html 

Sponsorem nagród w XIII edycji Ligi Typerów jest Wydawnictwo SQN
Zapraszamy !! http://www.sfd.pl/Liga_Typerów__XIII_Edycja-t920180.html

!!!<<< ARSENAL LONDYN >>>!!!
!! Pomyśl, jeśli potrafisz !!

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 22 Napisanych postów 13700 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 60920
Rasizmu sie nie pozbedziemy
rasizm byl, jest i pewnie bedzie...
chociaz nie chce tego i ja sam nie jestem rasista (jak pewnie wszyscy na forum...)

Doradca w dziale ,,Piłka nożna''

Nagrody w Typerze sfd.pl funduje Sklep Kibica http://www.ISS-sport.pl

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 8 Napisanych postów 785 Wiek 36 lat Na forum 19 lat Przeczytanych tematów 3495
Dobrze że są takie kampanie...

Boisko żywe,diabeł martwy
boisko martwe,diabeł żywy

/ks/Bosko

...
Napisał(a)
Zgłoś naruszenie
Początkujący
Szacuny 2 Napisanych postów 89 Na forum 17 lat Przeczytanych tematów 907
Te kampanie to na prawdę wielka sprawa. Jednak szkoda, że np. te opaski można dostać w Polsce chyba tylko przez allegro, no i są dosyć drogie. Wydaje mi się, że powinny być łatwo dostępne i za symboliczną, a przynajmniej przystępną cenę.

Siła i honor,i ojczyzna, i wiara... w siebie :P

Nowy temat Wyślij odpowiedź
Poprzedni temat

Polacy z Bundesligi

Następny temat

Sezon 2005/2006 (oczekiwania)

nutloveb