SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Żylaki a martwy ciąg, wykroki i przysiady

Siema mam wrodzoną wadę zastawek żylnych przez co mam żylaki na jednej nodze. Czy w takim wypadku mogę wykonywać martwe ciągi, przysiady, wykroki itp. Jeden lekarz powiedział że mogę ale z maksymalnym 30kg obciążeniem i muszę podczas treningu stosować kompresjoterapię a jeden powiedział, że mogę ale jestem za młody na trening siłowy (mam 16 lat). Co o tym sądzicie, co byście zrobili na moim miejscu?

Franek236542 12 maja 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim powinieneś stosować się do wskazówek osób prowadzących, czyli w tm przypadku lekarza, który prowadzi Twój przypadek. Nie wiem, czy jest top lekarz pierwszego kontaktu, czy specjalista od żył (flebolog), jednak jego zdanie powinno być tutaj decydujące. Jeżeli nie byłeś u flebologa, to polecam konsultację ze specjalistą w tym zakresie i podjęcia ewentualnej interwencji, być może chirurgicznej, aby pozbyć się żylaków i móc trenować bez przeszkód zdrowotnych. 

Polecamy również: Czy trening siłowy na siłowni zwiększa ryzyko powstawania żylaków?

Ogólnie ciężki trening siłowy, który będzie powodował wyrzut krwi na obwód, czyli praktycznie każdy trening z ciężarami, będzie tutaj czynnikiem dodatkowo obciążającym żyły. Ciężko powiedzieć z jakim ciężarem można, a z jakim ciężarem już nie ćwiczyć. 

Więcej o wpływie treningu na żylaki przeczytasz w poniższej publikacji
https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0268355520985759

Co do wieku, nie wiem, w jakim kontekście wypowiadał się lekarz. Jeżeli chodzi o wpływ na stawy, szkielet, mięsnie - to w tym kontekście nie ma tutaj problemu, akurat jest to działka, którą ja się zajmuję, więc tutaj wiek 16 lat jest już takim dobrym momentem, by rozpocząć treningi. Jednak być może lekarz wypowiadał się w kontekście kondycji układu żył, więc trudno mi się odnieść doi tego, czemu taka informacja padła. 

Jednak powtarzając raz jeszcze, tutaj przede wszystkim trening musisz konsultować z lekarzem. Jak nie do końca zgadzasz się z jego diagnozą, to możesz iść do flebologa, opcjonalnie do lekarza sportowego na szerszą konsultację.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 12 maja 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.