SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Dysproporcje w ciele

Cześć, mam taki dość dziwny problem. Ostatnio zauważyłem pewne dysproporcje w ciele, głównie między prawym (mniejszym) bicepsem i przedramieniem, a lewym większym bicepsem i przedramieniem. Podobnie jak z najszerszym pleców z tym że lewy jest słabszy i mniejszy a prawy większy i silniejszy. Czy może być to skutek lekko bardziej wysuniętego do przodu lewego braku? Mam wrażenie również, że stabilizacja lewej łopatki leży, co w moim mniemaniu może być punktem zapalnym całego problemu z barkiem i dysproporcją. Jeśli ktoś się orientuje czy dobrze podejrzewam lub wie z czego to wynika to proszę odpowiedź. Pozdro

Lorak200208 25 maja 2024
Ekspert odpowiada

Cześć!

Tak wady postawy ciała będą tutaj sprzyjać dysproporcjom siłowym, ale i dysproporcjom w rozwoju sylwetki. Jednak te wady postawy muszą być dość znaczące, by dochodziło do istotnych zmian.

Jest to również wynik adaptacyjny. Czyli ciało w pewien sposób kompensuje sobie wady w ustawieniu np. kończyny górnej. Twój problem może wynikać z kilku różnych przyczyn, a to, co opisujesz, rzeczywiście może mieć związek z nierównowagą w stabilizacji łopatki i dysproporcjami w postawie ciała. Tutaj przede wszystkim musiałbyś udać się do fizjoterapeuty, aby Cię zbadał i stwierdził, czy faktycznie problem występuje. 

Polecamy również: Jakie są i skąd się biorą wady postawy? Jak sobie z nimi radzić? 

Jeśli masz słabszą stabilizację lewej łopatki, mięśnie wokół niej mogą pracować inaczej niż po prawej stronie. To może prowadzić do większego obciążenia i lepszego rozwinięcia mięśni po prawej stronie. Podobnie dzieje się w przypadku strony dominującej naszego ciała. Osoby praworęczne będą miały lepiej rozwinięte mięśnie po prawej stronie. 

Więcej o asymetriach dowiesz się z poniższej publikacji:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37334991/

Aby zminimalizować problemy możesz:

  • Skonsultować się z fizjoterapeutą: Specjalista może ocenić twoją postawę i ruchomość, a także zaproponować ćwiczenia korekcyjne.
  • Wykonywać ćwiczenia jednostronne: Skup się na ćwiczeniach, które izolują jedną stronę ciała, aby wzmocnić słabszą stronę. 
  • Ćwiczenia stabilizacyjne: Skup się na ćwiczeniach poprawiających stabilizację łopatki, takich jak retrakcje łopatki, wiosłowanie jednorącz czy face pulls. Możesz wykorzystać też opcje typowo na ostające łopatki, by przywrócić mechanizm pracy łopatki, wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za jej położenie.

Upewnij się, że technika wykonywania ćwiczeń jest prawidłowa i symetryczna, aby uniknąć dalszych dysproporcji. Czasem niektóre ćwiczenia wykonujemy "koślawo" i dopiero w lustrze, czy na nagraniu wideo widać, że nie do końca wychodzi nam to dobrze. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 26 maja 2024
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.