SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Stosunek utraty mięśni do tłuszczu na redukcji

Zacząłem ponad miesiąc temu redukcję. Zdecydowałem się na nią ze względu na moją sylwetkę skinny fat (22,5% tłuszczu przy 73kg i 173cm). Mam dobre samopoczucie na redukcji, nie katuje się restrykcyjną dietą. Swoją aktywność oceniam jako średnią/wysoką, wykonuję 4 treningi oporowe na siłowni w tygodniu (są małe progresy siłowe, ale w większości przypadków zastój), moja średnie tygodniowa kroków to ~13k. Jem 1900-2200kcal, przy czym największy nacisk kładę na białko (spożywam 2-2.2g białka na kilogram masy ciała), nie zapominając o tłuszczach i węglach. Męczy mnie jedna rzecz. Boję się, że tracę za dużo mięsi w stosunku do utraty tkanki tłuszczowej. Przez cały okres redukcji straciłem 2.60kg tłuszczu i 1.21kg mięśni (wg wagi Xiaomi Mi Scale 2, co biorę z lekkim dystansem), stosunek mniej więcej 1:2,15. Ostatnio wrzuciłem sobie do jadłospisu kreatynę. Co sądzicie na temat takiego stosunku utraty mięśni do tłuszczu? Wizualnie mięśnie są lepiej odsłonięte, jednak nie daje mi to spokoju.

roawojok 25 maja 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Faktycznie do pomiarów na tego typu urządzeniach trzeba podchodzić z dużym dystansem. Jest tutaj możliwy bardzo duży margines błędu. Niemniej jednak redukując wagę, czyli potocznie spalając tłuszcz, nie jesteśmy w stanie oszczędzić wszystkich mięśni.

Proporcje utraty mięśnia i tkanki tłuszczowej nie są u Ciebie najgorsze, ale to dlatego, że masz odpowiednią ilość białka w diecie i trenujesz siłowo. To właśnie trening i zwiększenie spożycia protein, pozwala chronić mięśnie podczas treningu. Świetnym wsparciem jest tutaj kreatyna, o której wspomniałeś. 

Osoby, które nie trenują na redukcji siłowo, a do tego ignorują rolę białka, bez wątpienia tracą znacznie więcej mięśni, szczególnie jeśli deficyt jest zbyt głęboki. Nie wiem, jak głęboki jest u Ciebie, ale też założenie jest proste, że czym głębszy deficyt, tym większy powinien być udział białka. Tego białka może być nawet ponad 3 g, o czym mówi stanowisko ISSN.

Polecamy również: Białko - Stanowisko Międzynarodowego Stowarzyszenia Żywienia Sportowego

W mojej ocenie jesteś na dobrej drodze. Możesz ewentualnie zwiększyć spożycie białka o ok. 0,5 g, dodać witaminę D i to tyle na ten czas.

https://jissn.biomedcentral.com/articles/10.1186/1550-2783-4-6 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 26 maja 2024
1
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.