SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Przeskakujący biceps?

Od pół roku raz na jakiś czas przy szybkim wykonaniu ruchu prawa ręka przeskakuje mi coś w okolicy bicepsu może to nawet sam biceps nie wiem. Ręka robi się wtedy przez kilka sekund wyprostowana nie mogę zgiąć nie mam po prostu siły i odczuwam ból od barku do łokcia. Zazwyczaj panicznie staram się szarpać ręką i w przeciągu kilkunastu sekund bądź minuty wszystko wskakuje i wraca do normy. Wtedy tylko dzień odczuwam lekki ból taki przypominający że coś wcześniej się zadziało. Nie wiem co robić gdy wskoczy wszystko spowrotem to ręka jest normalnie sprawna. Coś przeskakuje gdy wykonam za szybki ruch w stylu odgonienie muchy bądź gdy chcielibyście kogoś uderzyć w twarz „z liścia”. Kiedyś trenowałem sporty walki lecz nigdy nie doświadczyłem żadnej kontuzji. Nie trenuje juz od kilku lat. Pierwszy taki przeskok pojawił się gdy wstałem szybko z łóżka i podniosłem się ręką. Coś przeskoczyło przeszył mnie ból ręka nie ruchomą a za kilka sekund wskakuje spowrotem i jest okej.

yellowpapers 29 kwietnia 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim tutaj konieczna jest konsultacja na żywo z fizjoterapeutą. Tylko na żywo będzie można zbadać ramie, namierzyć, w czym jest problem, że biceps przeskakuje. Być może jest to związane z przebiegiem jego ścięgien bicepsa, które w specyficznym ustawieniu zaczynają przeskakiwać. Jest to dość powszechny problem, który jednak wymaga potwierdzenia. 

Polecamy również: Ile razy w tygodniu ćwiczyć biceps? Plany treningowe

Przeskakiwanie mięśnia lub ścięgna może występować, gdy podczas szybkiego ruchu ramienia, mięsień lub ścięgno tymczasowo "przeskakuje" nad określonym punktem kości, a następnie wraca do poprzedniej pozycji. W rezultacie może pojawić się ból i tymczasowa utrata siły w ręce.

Chociaż może być niekiedy niepokojący, zazwyczaj nie jest poważną kontuzją i nie wymaga leczenia operacyjnego. W wielu przypadkach wystarczy jedynie działanie fizjoterapeuty, aby namierzyć problem i odpowiednio wykonać ćwiczenia wzmacniające mięśni osłabionych, a rozluźnienie tych, które mogą być zbyt mocno napięte. Zazwyczaj tego typu reakcja występuje w wyniku zaburzeń balansu mięśniowego. 

Więcej na temat dysbalansu przeczytasz w poniższej publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9324710/

Zerknij też na filmik:


?si=PcanLARTE-UEDS8d

masz tutaj nieco informacji teoretycznych, ale też praktyczne wskazówki. Jednak zalecam tutaj kontakt na żywo z fizjoterapeutą, który szybciej pozwoli Ci się pozbyć problemu.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 maja 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.