SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Hip thrust, glute bridge problem z ćwiczeniem

Hej mam takie dziwne pytanie. Jestem po cc ale myślę że to nie ma znaczenia bp minęły ponad 3 lata. Kiedyś bardzo duże ciężary podnosiłam o wszystko było ok. Miałam 8 miesięczną przerwę na siłowni, gdy wróciłam podczas wykonywania hip thrust na ławeczce zwykłej czułam ból brzucha i nie mogłam gdy miałam gabke na szandze w pełni zgiąć się że sztanga i zrobić pełnego ćwiczenia odpuściłam i gdy robie hip thrust na zwykłej niższej ławeczce do wyciskania na klatę to wtedy mogę zrobić ćwiczenie w pełnym zakresie i wszystko jest ok. Natomiast dzisiaj przy wykonywaniu glute bridge 50kg jako początkująca po treningu wieczorem odczuwam delikatny ból na dole brzucha delikatny bardzo ale przy dotknięciu boli trochę. Czy ja robię coś nie tak? Myślałam że technikę przez te 2 lata poprzednie wyrobiłam sobie do perfekcji i nie wiem co dalej robić.

Iza 16 maja 2024
Ekspert odpowiada

Witaj!

Tak, jeżeli chodzi o cięcie cesarskie, to czasem jego konsekwencje towarzyszą nam przez dalsze etapy życia, jeżeli okres rekonwalescencji nie był przeprowadzony prawidłowo. Przede wszystkim mam tutaj na myśli kwestie gojenia blizny, jej mobilizacji itd. To wbrew pozorom bardzo inwazyjny zabieg, który gdzieś tam odbija swoje piętno na funkcjonalności powłok skórnych, powięzi itd. 

Więcej o cesarskim cięciu i jego wpływie na zdrowie można przeczytać w poniższej publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10196217/

Polecamy również: HIP THRUST - najskuteczniejsze ćwiczenie na pośladki

Ból, jaki odczuwasz, może być powiązany z tym, że blizna nie była odpowiednio mobilizowana w okresie gojenia. Przez co np. kilka powłok skórnych jest ze sobą zrośniętych i wszelkie mocne napięcia skórne w okolicy blizny mogą powodować ból. Po trzech latach trudno tutaj będzie tutaj znacznie poprawić jakość zrostu, ale nie wszystko jest jeszcze stracone. 

Co robić?

Staraj się wykonywać hip thrust w tym zakresie, który nie będzie prowokować bólu. Być może z czasem, gdy ciało przyzwyczai się do obciążenia, w okolicy brzucha będzie uodparniać się na ból. Przejdź się do fizjoterapeuty i skonsultuj kwestie ewentualnej mobilizacji blizny i poproś o wskazówki dotyczące tego, co możesz zrobić, aby pomoc w jej funkcjonalności. Być może trzeba wzmocnić jeszcze np. mięśnie głębokie, popracować nad mobilizacjami w obrębie bioder, miednicy, żeby przeciwdziałać napięciom tkanek i zmniejszyć ból. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 17 maja 2024
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.