SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Podciąganie na drążku i dipy - jak umieścić w planie treningowym?

czy robiac podciągania na drążku i dipy robi się pomiędzy tymi ćwiczenia przerwy i jakie? czy po drążku odrazu robić dipy

Kayte 01 June 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przerwy między ćwiczeniami zależą od Twojego poziomu zaawansowania, celów treningowych i kondycji fizycznej. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, abyś poświęcił krótką przerwę między seriami ćwiczeń, aby umożliwić mięśniom odpoczynek i regenerację. No chyba, że wykonujesz tzw. superserie.

Polecamy również: Superseria - co to jest?

Jeśli wykonujesz podciągania na drążku, a następnie chcesz przejść do dipów, możesz zastosować jeden z dwóch podejść:

Wykonywanie jednego ćwiczenia bezpośrednio po drugim bez przerwy - W tym przypadku wykonujesz podciągnięcia na drążku, a następnie natychmiast przechodzisz do dipów bez przerwy. To podejście może być wykorzystywane, jeśli Twoja kondycja fizyczna pozwala na to i chcesz wykonać tzw. superserie, o których napisałem powyżej.

Wykonywanie przerwy między ćwiczeniami - Jeśli czujesz, że potrzebujesz chwili odpoczynku między seriami podciągnięć na drążku a dipami, zalecam wykonanie krótkiej przerwy. Czas przerwy może zależeć od Twojej kondycji i stopnia zmęczenia mięśni. Zazwyczaj 30-60 sekund przerwy jest wystarczające, aby umożliwić mięśniom regenerację przed przejściem do kolejnego ćwiczenia. Jednak najlepiej wtedy wykonać wszystkie założone serie, jakie masz przy podciąganiu, a jak już rozprawisz się z ćwiczeniami na drążku przejść do pompek na poręczach. 

Wszystko zależy to od sposobu treningu. Czy trenujesz bardziej jak w przypadku FBW, czy Twój trening bazuje na obwodach i wykonujesz jedno ćwiczenie po drugim bez przerwy. 

O tym, że plan typu full body workout jest nieco lepszy od splita możesz przeczytać w poniższych badaniach:
https://www.ergo-log.com/full-body-workout-bit-more-effective-than-split-routine.html

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 02 June 2023
0