SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Martwy ciąg podchwytem a zerwanie/naderwanie bicepsa

Czemu np. przy martwych ciągach ludzie zrywają często biceps gdy trzymają je podchwytem?

vrank 12 lipca 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Martwy ciąg jest ćwiczeniem złożonym, wielostawowym, które angażuje mocno nogi, plecy, ale i ramiona, które muszą trzymać znaczne obciążenie. 

Polecamy również: Martwy ciąg: najczęstsze błędy i ich korekta

Dlaczego zrywają się bicepsy?

Przede wszystkim dlatego, że nie dbamy o ich prawidłową mobilność. Utrzymywanie sporego obciążenia w dłoniach sprawia, że nasze kończyny górne są mocno rozciągane. Sam ciężar sztangi będzie mocno rozciągał bicepsy, do granic ich naturalnej możliwości rozciągania się. 

W przypadku nachwytu mamy możliwość nieco większego rozciągnięcia bicepsa, a również sam mięsień dwugłowy nie jest tak mocno aktywowany do ruchu. W przypadku podchwytu skracamy mięsień dwugłowy poprzez uruchomienie jego funkcji odwracania nadgarstka. Dlatego też trenując bicepsy, wykonujemy pracę w podchwycie, czy też uruchamiamy tzw. supinację, (odwracanie), aby mocniej zaangażować bicepsy do ruchu. 

Podnosząc większe obciążenia na skróconych bicepsach, poprzez zastosowanie chwytu mieszanego, dodatkowo nie dbając o ich odpowiednią mobilność, narażamy się na ryzyko kontuzji. Dodatkowo pamiętaj, że podchwyt będzie sygnałem dla bicepsa, że ma pracować mocniej, a więc napięcie mięśniowe generowane przez mięsień będzie dużo większe. 

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o mobilności. Musimy dbać o regularne rozciąganie i rozluźnianie mięśni, aby były one w stanie pracować w swojej pełnej długości. 
Wykonanie przechwytu sztangi nie jest techniką optymalną. Jeżeli nie planujesz startu w trójboju, gdzie dopuszcza się tego typu chwyt sztangi, to po prostu można go pominąć i pracować nad siłą ścisku dłoni tak, aby nie trzeba było wykonywać chwytu mieszanego. 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 13 lipca 2021
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.