SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Wiosłowanie sztangą lub na wyciągu siedząc

Cześć witam jakie wiosłowanie sztanga lub siedzac na wyciagu jaki chwyt i jakie wiosłowanie angazuje cała gorna cześć pleców całe rotatory i kaptur środkowy i dolny ?

Patrykkuba1234 28 kwietnia 2024
Ekspert odpowiada

Cześć!

Jeśli chodzi o wiosłowanie sztangą lub siedząc na wyciągu, istnieje kilka różnych chwytów, które mogą być używane w zależności od tego, jakie części pleców chcesz szczególnie zaangażować.

Polecamy również: Wiosłowanie sztangą w opadzie podchwytem - Barbell Reverse Grip Bent over Row

Jeżeli chodzi o klasyczne wiosłowanie sztangą, to tutaj kwestia, na jakim poziomie będziemy je wykonywać. Czy będziemy sztangę przyciągać do brzucha, czy wyżej w kierunku mostka. Czworoboczny grzbietu w części środkowej i zstępującej, tak czy inaczej, w ćwiczeniu będzie pracować, bo nie jest to ruch izolowany. Ruch rotacji, jest niewielki, nie jest to ćwiczenie stricte na rotatory. Będą one działały jako stabilizacja dla stawu. 

Więcej o rotatorach przeczytasz w poniższej publikacji:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441844/

Podobnie będzie w przypadku ściągania linki wyciągu dolnego. Nie ma tutaj uniwersalnego jednego ruchu, który będzie angażował wszystkie wymienione przez ciebie grupy mięśniowe w równym stopniu. Dlatego też wykonujemy kilka ćwiczeń na plecy, a nie jedno wybrane. 

Martwy ciąg
Podciąganie na drążku
Szrugsy
Wiosłowanie sztangą nachwytem
Ściąganie wąsko chwyt V

i masz komplet pleców załatwiony. Bez bawienia się linkami, czy maszynami pod skomplikowanymi ruchami. Obecnie obserwuje się zbyt mocne rozdrobnienie w treningu, zwracanie uwagi na pierdoły, które nie mają większego znaczenia. Nadmiar wiedzy dostępnej w necie sprawia, że wbrew pozorom ludzie słabiej progresują i mijają długie miesiące, a sylwetki się nie poprawiają.

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 29 kwietnia 2024
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.