SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Częstotliwość ćwiczeń i regeneracja

Hej czy ćwiczenie w dniach: Poniedziałek-Wtorek-Odpoczynek-Czwartek-Piątek-Odpoczynek-Odpoczynek jest okej dla moich mięśni? Chce by miały dobrą regeneracje.

franek2316 05 września 2021
Ekspert odpowiada

Witaj!

Jeżeli chodzi o ilość treningów w skali tygodnia, 4 jednostki treningu siłowego, które wykonywane są z pełnym zaangażowaniem, są wystarczające na to, aby mięśnie otrzymały optymalny bodziec do wzrostu oraz aby proces regeneracji nie był zaburzony.

Rozkład trening, trening wolne, trening, trening, wolne - jest dość popularnym rozwiązaniem wśród osób zaawansowanych. Zazwyczaj po dwóch dniach ciężkich treningów robią dzień odpoczynku. Trzecia sesja treningowa z rzędu jest już pomysłem dla zdesperowanych, czyli, jak np. nie mamy czasu w tygodniu i chcemy nieco nadrobić, to jednorazowe takie rozwiązania będą jeszcze dopuszczalne. Jednak, gdy zależy nam na tym, aby mieć optymalne efekty, to 2 dni ciężkiego wysiłku  wymagają co najmniej jednego dnia odpoczynku.

Polecam zapoznać się z artykułem Macieja, który porusza zagadnienie ilości treningów.

Polecamy również: Ile razy w tygodniu należy ćwiczyć? Jak często trenować?

W mojej opinii 4 treningi dla osoby trenującej naturalnie w pełni powinny wystarczyć. Zazwyczaj osoby, które trenują częściej, wykonują mniej intensywne treningi. Oznacza to, że na sesji treningowej nie doprowadzają się do takiego stanu, który wymaga dłuższej regeneracji. Ty natomiast przewidujesz 2 dni odpoczynku po całości zaplanowanych sesji, więc jak najbardziej takie rozwiązanie wydaje się dobre. 

W razie problemów z regeneracją warto pomyśleć o dorzuceniu aminokwasów EAA podczas treningu, które można popijać z wodą.
https://sklep.sfd.pl/SFD_NUTRITION_EAA_Pro_Instant-opis40556.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 06 września 2021
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.