SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Suplementacja kreatyną - czy trzeba robić przerwy?

Zarzywam aktualnie stali keratynowe ,,sfd,, wiem że po 6-8 tygodniach należy zrobić przerwę, czy wtedy mogę brać inny rodzaj keratyny tzn. monohydrat? Pozdrawiam Andrzej

Andrzej 05 August 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

W świecie sportu, a szczególnie w sportach siłowych oraz sylwetkowych, zaczyna przeważać strategia ciągłego stosowania kreatyny, tzn. że możesz ją brać niemalże przez cały rok i nie musisz robić przerw. 

Oczywiście, wtedy dawki powinny być nieco mniejsze i oscylować w granicach 5 g dziennie. Dlatego, jeśli skończyłeś stack kreatynowy, to przejdź na suplementację monohydratem, w dawce właśnie 5 g. 

Według najnowszych badań naukowych jest to o wiele bardziej korzystna strategia zarówno dla formy, jak i zdrowia. Z suplementacją kreatyny wiąże się tyle korzyści zdrowotnych, że coraz częściej zaleca się ją nawet nietrenującym osobom starszym. Można ją brać nawet po urazach, leżąc w szpitalu. 

Jeśli zależy Ci na szybkich efektach, to dobrym pomysłem będzie połączenie kreatyny z beta-alaniną. Beta-alaninę najlepiej stosować w cyklach po 10-12 tygodni, a dawkowanie najlepiej, aby wynosiło 2 x dziennie po ok. 3-4g. 

O walorach takiego połączenia przeczytasz w artykule naszego farmakologa Sławomira Ambroziaka. 

Polecamy również: Co do kreatyny…? Beta alanina!

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 05 August 2022
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować