SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

RANOFREN, olanzapina, przyrosty PROLAKTYNA

Część, biorę od jakiś 3 miesięcy lek o nazwie Ranofren, głównym składnikiem tego leku jest olanzapina substancje jakieś pomocnicze. Czytałem że ranofren podnosi poziom prolaktyny, jest czego się obawiać? Nie widzę jeszcze żadnych skutków ubocznych a raczej zalety w codziennym funkcjonowaniu, jestem bardziej skupiony itp. czy olanzapina ma jakiś realny wpływ na budowanie masy mięśniowej ? Raczej pomaga czy przeszkadza? Biorę 10mg dzień tj. 2 tabletki rano i wieczorem po 5mg

Psychopakerxd 05 listopada 2022
Ekspert odpowiada

Olanzapina to lek przeciwpsychotyczny z grupy benzodiazepin. Tego typu leki mogą rzeczywiście podnosić poziom prolaktyny, ale ryzyko wystąpienia efektów ubocznych nadmiaru prolaktyny, np. w postaci ginekomastii czy mlekotoku, jest raczej niewielkie. Większym problemem, związanym ze stosowanie olanzapiny, jest wzrost apetytu i związany z tym szybki przyrost masy ciała, szczególnie tkanki tłuszczowej.

Jeżeli natomiast chodzi o Twoje pytanie dotyczące wpływu olanzapiny na mięśnie, to niestety, muszę powiedzieć, że nie mam tu dobrych wieści. Otóż olanzapina na pewno nie pomaga, a raczej przeszkadza w rozwoju masy mięśniowej. Chodzi przede wszystkim o to, że olanzapina hamuje w tkance mięśniowej szlaki sygnalizacyjne takich najważniejszych hormonów anabolicznych, jak insulina i IGF-1. Natomiast w przypadku przedawkowania, olanzapina może powodować rozpad włókiem mięśniowych, który to efekt jest nazywany fachowo rabdomiolizą. Dlatego musisz ściśle przestrzegać dawek przepisanych Ci przez lekarza.

Oczywiście ćwiczenia fizyczne są ważnym elementem psychoterapii, więc nie powinieneś zrażać się podanymi wyżej przeze mnie informacjami. Mniejsze bowiem czy większe efekty treningów nie mają tutaj znaczenia - dla zdrowia fizycznego i psychicznego ważny jest ruch. Tyle że radziłbym nie przesadzać z ciężarami, albowiem bardzo ciężka praca mięśniowa przy stosowaniu olanzapiny może potencjalnie zwiększać ryzyko rozpadu włókien mięśniowych. Tak więc wszystko z umiarem, ale byłoby najlepiej, gdybyś o intensywność treningów dopytał lekarza prowadzącego Twój przypadek.     

Sławomir Ambroziak Farmakolog 07 listopada 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.