SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Domowy trening - czy branie białka coś pomoże?

Witam. Mam 16 lat 53kg 171cm wzrostu chciał bym sobie rozpisac trening pod wieczór bo rano i w dzień nie mam czasu weim że muszę trochę przytyć czy branie białka coś pomoże mam ławke w domu chantle i co najlepiej zrobić żeby mieć dobra forma

Elo 01 December 2022
Ekspert odpowiada

Witaj! 

Trochę żartem... Skoro chcesz sobie rozpisać, to sobie rozpisz. Nie mamy nic przeciwko temu, no, chyba że nas chcesz prosić o pomoc w rozpisaniu. Ale ok...

Zacznę może od pory dnia, w której najlepiej trenować. Ogólnie nie ma to dużego znaczenia. Problem jedynie może dotyczyć osób, które po wieczornym treningu nie mogą zasnąć i takie osoby powinny trenować znacznie wcześniej, niż późny wieczór. Jeśli natomiast chodzi o efekty, to nie ma to znaczenia. 

W kwestii samych treningów to od jakiegoś czasu zatarły się różnice między tzw. treningiem na masę i treningiem na rzeźbę. Dla osiągnięcia obu celów możemy trenować praktycznie identycznie, zwłaszcza w pierwszych latach treningu. Elementem, który będzie decydował, w którym kierunku będzie zmieniała się nasza sylwetka, jest dieta, a dokładniej mówiąc, to czy będziesz utrzymywał naddatek energetyczny, czy deficyt. W pierwszym przypadku będzie to wzrost wagi, a w drugim redukcja wagi. 

Dla osób początkujących obie strategie zostały opisane w dwóch poniższych artykułach. Znajdziesz tam zarówno gotowy trening, jak i gotową dietę. 

Polecamy również: Dieta i trening na masę dla początkujących, nastolatków

Polecamy również: Gotowa dieta odchudzająca i trening z hantlami dla nastolatka

W każdym przypadku odżywka białkowa jest przydatna, zarówno w kontekście zdrowia, jak i efektów. To białko jest budulcem mięśni, a także czynnikiem zabezpieczającym przed ich utratą na skutek redukcji wagi. 

Inez Gorońska Mistrzyni Polski 03 December 2022
0