SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy jazda na rowerze wpływa niekorzystnie na budowanie masy mięśniowej?

Witam mam pytanie słyszałem że jazda na rowerze działa bardzo niekorzystnie na budowanie mięśni a ja ćwicząc 3 razy w ciągu tygodnia siłowo niestety do pracy jeżdżę 14km w jedną stronę i powrót oczywiście czy bardzo to przeszkodzi w budowaniu masy mięśniowej?

Capvatar 24 lipca 2023
Ekspert odpowiada

Witaj.

Jazda na rowerze to świetna forma aktywności fizycznej, która wpływa korzystnie na wiele grup mięśniowych i układ krążenia. Podczas jazdy na rowerze najintensywniej pracują mięśnie nóg (łydki, dwugłowy i czworogłowy ud). Jednak ciało ze względu na to, że musi utrzymywać równowagę również włącza do pracy mięśnie górnej części ciała. 

Polecamy również: Budowa masy mięśniowej - co musisz wiedzieć?

Czy rower będzie przeszkadzał w budowaniu masy?

Nie, pod warunkiem, że uwzględnisz taki wydatek energetyczny w Twojej diecie. Obecnie nawet jest moda na to, aby podczas okresu masowego zostawić pewną ilość treningu aerobowego, który niesie za sobą również korzyści. Może też przyczyniać się do wsparcia w budowie masy mięśniowej. Wytrzymałość aerobowa ważna jest podczas ćwiczeń wielostawowych. 

Ważne, by nie wykonywać np. treningu siłowego po treningu aerobowym, o czym szczegółowo możesz przeczytać poniżej:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4523889/

Nie masz się więc co przejmować, że taka aktywność ograniczy Twoje przyrosty. Musisz jedynie wziąć to pod uwagę podczas planowania zapotrzebowania kalorycznego. Być może trzeba będzie nieco więcej kalorii dołożyć do diety, aby proces budowy masy mięśniowej przebiegał w sposób niezakłócony. Nie powinno być też problemów z regeneracją mięśni nóg, gdyż jazda do pracy nie jest na tyle wyczynowa, aby jakoś mocno obciążała kończyny. Co innego, jakby to był intensywny wysiłek, gdzie jedziesz na wysokim tętnie.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 25 lipca 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.