SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening po endoprotezie biodra

mam 48 lat i właśnie włożyli mi drugą endoprotezę biodra, sport (siłownia, karate, kickboxing) to miłość życia, jak teraz trenować żeby swoim implantom żywotności nie skrócić?

Wallace 21 grudnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim po operacji endoprotezy powinieneś być poddany rehabilitacji. Ma ona na celu m.in. poprawę mobilności stawu, ale i wzmocnienie mięśni otaczających obręcz biodra, aby endoproteza trzymała się w miejscu. Zbyt szybkie rozpoczęcie treningów, które będą przewidywały dynamiczne ruchy, jak w karate może doprowadzić nawet do wypadnięcia protezy z panewki biodra. Dlatego tutaj trzeba postępować stopniowo, na spokojnie.

Polecamy również: Dieta, trening i testosteron „po czterdziestce”

Musisz też pamiętać, że każdy przypadek jest bardzo indywidualny. Oznacza to, że ewentualne zielone światło do treningów będzie Ci przyznane, po ocenie przebiegu procesu gojenia stawu, jak i przebiegu samej rehabilitacji. Tutaj ocenić powinien to fizjoterapeuta, który będzie Cię rehabilitował, a ostatecznie decyzje podejmie ortopeda. 

Być może proces rehabilitacji, jak i rekonwalescencji będzie przebiegał na tyle pomyślnie, że będziesz mógł trenować.
Po okresie około 6 tygodniu rehabilitacji po zabiegu powinno być już wiadomo, na co możesz sobie pozwolić. Jedynie problem może być tutaj z treningiem kick-a
Sam rodzaj sztuki walki, jaką jest kickboxing, przewiduje mocną dynamikę pracy kończyn dolnych i podejrzewam, że wszelkiego rodzaju wykopy mogą nie wchodzić w grę. 

Tutaj zdecydowanie będzie trzeba nacisk położyć bardziej na boxing niż kopanie. Z treningiem siłowym z kolei nie powinno być kłopotu.

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 22 grudnia 2022
0

Dziękuję że pochyliłeś się nad zapytaniem. Wiem że z kopaniem koniec, przez te biodra praktycznie ok 10 lat temu odpuściłem karate/kickboxing próbowałem tylko boks ale też bolało (24 lata treningu to naprawdę serce boli ale biodra bolały bardziej) na rzecz siłowni i roweru bo boksować też już nie mogłem. Rehabilituję się sam bo lekarz powiedział że po prostu chodzić trzeba a zaufany rehabilitant żeby wzmacniać dwójki czwórki, przywodziciele i odwodziciele a że ja sportowiec to wiem jak i jeśli mi ćwiczeń zabraknie wtedy do niego przyjść. Jeszcze raz dziękuję. Choć szczerze mówiąc przydałyby mi się porady profesjonalisty jak ciężary podnosić żeby bioder nie psuć. Treningu nie odpuszczę bo to dla głowy mi potrzebne - odczekam tylko te 6 tyg. o których napisałeś.

gwalczak 23 grudnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj!
Faktycznie fajnie by było po prostu udać się na siłownie z kimś, kto zna się na treningu siłowym i na fizjoterapii.
Wtedy metodą prób i błędów można dobrać ćwiczenia w taki sposób, aby nie były one szkodliwe dla Twoich bioder. Tutaj przede wszystkim mam na myśli to, że większość ćwiczeń będzie możliwa do wykonania, jak będą one robione w zakresie ruchu, który nie jest problematyczny dla biodra. 
O ile np. klasyczne przysiady będą problemem, tak można ustawić skrzynie pod tyłek na taką wysokość, aby nie schodzić poza linie kolan i będzie to zakres w miarę bezpieczny dla stawów wtedy. 

Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzymy!

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 23 grudnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.