SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Trening dwa razy dziennie rano i wieczorem - czy to ma sens?

Witam. Czy można jedną jednostkę treningowa podzielić na dwie mniejsze w obrębie tego samego dnia? Przykład w planie mam plecy plus bicepsy. Plecy wykonuje rano a bicepsy wieczorem tego samego dnia. Jeśli chodzi o powód takiego pytania: rano sesja treningowa miałaby miejsce na siłowni z racji dostępności sprzętu jeśli chodzi o trening pleców. Sesja wieczorna w domu ( dostęp do hantli z nawet lepsza regulacja obciążenia niż na siłowni). Rano na siłowni praktycznie nikogo nie ma więc mogę wykonać spokojnie trening bez czekania w kolejkach do sprzętu, ale jest presją czasu aby zdążyć do pracy. Wieczorem siłownia jest tak zatłoczona że wykonanie treningu wg planu zamiast 1h zajmuje czasem i 1.5h albo i więcej

Kamil 09 sierpnia 2023
Ekspert odpowiada

Witaj.

Trening dwa razy dziennie może mieć wiele korzyści, takich jak zwiększenie spalania kalorii, poprawa wydolności, lepsza regeneracja, większa elastyczność organizmu i lepsze samopoczucie. Jednak nie każdy może i powinien trenować dwa razy dziennie, ponieważ wymaga to odpowiedniego planowania, odżywiania i odpoczynku. Jeśli nie dostosujesz tych czynników do swoich potrzeb i celów, możesz zrobić sobie więcej szkody niż pożytku.

Polecamy również: Trening na masę, a trening na siłę - najczęstsze pytania

Jeśli chodzi o podział treningu na dwie części w obrębie tego samego dnia, to jest to możliwe i nawet zalecane w niektórych przypadkach. Na przykład, jeśli masz ograniczony czas na trening rano lub wieczorem, lub jeśli chcesz ćwiczyć różne partie mięśniowe, lub różne rodzaje aktywności (np. siłową i aerobową).

W takim przypadku możesz skorzystać z treningu dwa razy dziennie, takich jak większa intensywność, lepsze wykorzystanie glikogenu i tłuszczu jako źródeł energii, większa stymulacja hormonów anabolicznych i mniejsze ryzyko przetrenowania.

Wg badań takie rozwiązanie jest dobre, jeżeli zależy nam na budowaniu siły, ale nie ma wpływu na lepszy poziom hipertrofii - czyli rozwoju mięśni.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33634677/

Musisz pamiętać o kilku zasadach, aby uniknąć negatywnych skutków takiego treningu.

Zmniejsz objętość i ciężar ćwiczeń w każdej części treningu, tak aby nie przeciążać organizmu i nie zaburzać regeneracji. Nie próbuj robić tego samego co zwykle, tylko podziel to na dwie sesje. Zadbaj o odpowiednią przerwę między treningami, najlepiej co najmniej 6 godzin. Zadbaj o odpowiednie odżywianie przed i po każdym treningu. 

 

 

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 09 sierpnia 2023
0
Pytania które mogą Ciebie zainteresować
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.