SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy warto spróbować cykl testosteronowy?

Hej, planuje poprawić swoją sylwetkę wchodząc na swój pierwszy cykl testosteronowy, a raczej chciałbym spróbować bo tutaj pojawia się pytanie czy faktycznie łatwo prywatnie od lekarza dostać taką suplementacje z dobrymi wynikami krwi i testosteronem w normie OK. 671.41 ng/dl czy raczej trzeba szukać gdzie indziej? Dodam że trenuje głównie sylwetkowo pod hipertrofię.

Dawid 15 sierpnia 2023
Ekspert odpowiada

Witaj!

Przede wszystkim testosteron przepisywany jest przez lekarza w formie leku, a nie jako nasze widzimisię, bo chcemy np. poprawić wygląd sylwetki. Zazwyczaj terapia TRT dotyczy osób po 40 roku życia, gdzie faktycznie zaczynają się problemy z naturalną produkcją testosteronu.

Trzeba też zaznaczyć, że lekarz nie zawsze korzysta od razu z formy syntetycznej hormonu. Może przepisać leki pośrednio stymulujące przysadkę do produkcji LH i/lub FSH, aby one z kolei stymulowały jądra do produkcji testosteronu. 

Polecamy również: hCG, testosteron i terapia zastępcza - fakty i mity

Osobie w młodym wieku, której wynik mieści się w granicach normy nie będzie z pewnością proponowana interwencja farmakologiczna. Nie masz szans na to, aby lekarz kierujący się dobrem pacjenta przepisał ci testosteron z wynikiem 671.41 ng/dl. Musisz wiedzieć, że zazwyczaj jest to droga w jedną stronę. Oznacza to, że jak już wejdziesz na cykl to zapewne nie zejdziesz z niego przez najbliższe lata. W młodym wieku może prowadzić to do wielu konsekwencji zdrowotnych. 

Niektóre z nich to:

  • nadmierne owłosienie ciała i łysienie na głowie
  • trądzik i problemy skórne
  • nadciśnienie tętnicze i bóle głowy
  • podwyższony poziom estrogenów i ginekomastia 
  • przerost prostaty i zaburzenia oddawania moczu
  • obniżenie płodności i zaburzenia spermatogenezy

Może warto na początek poszukać innego sposobu na to, aby podnieść ilość testosteronu w organizmie. Czasem zmiana sposobu odżywiania, aktywności czy uzupełnienie diety w witaminy i adaptogeny może znacznie poprawić wynik testosteronu. 

Przykładowo poniższe badania wskazują zależność witaminy D z poziomem testosteronu w ciele:
https://www.ergo-log.com/vitamindtestosterone.html

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 16 sierpnia 2023
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.