SFD.pl - Sportowe Forum Dyskusyjne

Czy może mi ktoś odpowiedzieć?

Cześć, a czy mógłby ktoś powiedzieć czemu nie mogę ćwiczyć wytrzymałości siłowej z siłą? Że w sensie w poniedziałek robię wytrzymałość a w środę siłę, lub po prostu połączyć to i to w jednym treningu? Bo ogólnie zacząłem ćwiczyć boks i wiem że nawet jak przez długi czas będę uderzał w worek ale bez siły (czyli będę miał dobrą wytrzymałość) to nic nie zrobi przeciwnikowi albo duża siła ciosu a kilka uderzeń i już padam ze zmęczenia. Ps. Nie dawno zadałem podobne pytanie lecz nie dostałem odpowiedzi.?

Paweł 123322 05 kwietnia 2022
Ekspert odpowiada

Witaj. 

Przede wszystkim nie da się realizować tych dwóch celów jednocześnie, gdyż wymagają one zupełnie innego podejścia treningowego.

Budowanie siły mięśniowej zazwyczaj odbywa się na niskim w zakresie powtórzeń z dużymi obciążeniami.

Budowanie wytrzymałości mięśniowej z kolei jest to wysoki zakres powtórzeń z mniejszym obciążeniem, które pozwoli usprawnić między innymi transport tlenu podczas pracy mięśni.

Polecamy również: Jak skutecznie trenować moc, siłę i wytrzymałość?
 

Dlaczego nie można podzielić - jeden dzień siła a kolejny dzień wytrzymałość?

Bo nie jest to proces, który zachodzi z dnia na dzień.

Oznacza to, że jeżeli chcemy dołożyć nieco siły, musimy powtarzać treningi przez parę tygodni, aby faktycznie realną siłę zbudować i móc progresować. Jeżeli w poniedziałki będziesz robił siłę, a w środy będziesz robił wytrzymałość, to Twoje mięśnie dostaną zupełnie inny sygnał i nie będą wiedziały, czy adaptować się do zwiększenia sprawności układu nerwowego, czyli budowania siły, czy też wesprzeć organizm pod kątem jego pracy wytrzymałościowej, czyli budować na przykład sprawność układu sercowo-naczyniowego itd.

Dlatego każdy zawodnik, który jest doświadczony i dysponuje odpowiednią wiedzą, dzieli okresy treningowe na cykle. Cykl budowania siły, później wytrzymałości, budowania masy mięśniowej itd

 

Tomasz Maciołek Fizjoterapeuta 05 kwietnia 2022
0
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny oraz mogą zawierać lokowanie produktu. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.